Юристка Волинської єпархії КП і директор ТзОВ «Ініціал» прокоментували скандал щодо приміщень церкви, у яких раніше перебувало видавництво.
Нагадаємо, Перший повідомляв, що вчора, 18 вересня, ТзОВ «Ініціал» виселили з приміщення, в якому воно працювало понад 20 років.
Перший звернувся за коментарем до обох сторін конфлікту.
«Держава надала будівлю національного значення, пам’ятку архітектури, монастир бернардинів, у якому видавництво «Ініціал» знаходилося з 1993 року, а з 1995 року було там зареєстроване. Ми відвойовували це майно, бо воно було державним, для Київського патріархату. Я ще очолюю козацьке товариство, то разом з козаками ми це приміщення відвойовували.
Потім у тому приміщенні штукатурили, вставляли вікна, словом, робили ремонт, бо там жили ворони. Довелося й котельню викупити – допомагали, чим могли. Ну, в кінці-кінців, нам так «віддячили», – каже керівник «Ініціалу» Віктор Федосюк.
За словами очевидців і працівників фірми, їх не попросили виїхати: вчора, 18 вересня, люди приїхали, а речі – архів, бібліотека, комп’ютери, – все викинули на вулицю.
«Я, прихильник церкви, багато років мовчав, але владика Михаїл веде незрозумілу політику. Розумієте, у цій будівлі знаходилися застінки НКВС, а вони взяли просто і в підвалі викопали яму разом з кістками – про це писали в Інтернеті журналісти, подавали до прокуратури, в суд. Але всі бездіяльні.
Кажуть, монахиням нема де жити, але ж увесь перший поверх – кав’ярні, ресторан, магазин нижньої білизни. Якщо воюють, що потрібне приміщення, то першим ділом хай виганяють їх, а не видавництво, яке не найгірше в Україні видає книжки. Мало того, ми протягом 20 років видавали їхню газету, до останнього дня видавали», – переконує Віктор Федосюк.
Чоловік каже, що «Ініціал» має договір про співпрацю, тому що будинок національного значення не може здаватися в оренду. І додає – була державна комісія на початку року, яка засвідчила, що у ТзОВ «Ініціал», єдиних у тому будинку, діючий договір.
«Але от зараз вони пообрізали комп’ютери-шнури, все викинули на вулицю – я не можу надати ні документів, не можу навіть для адвоката знайти нічого. Уявляєте, архіви видавництва, якому 25 років, викинули на вулицю.
З юридичної точки зору ми найняли адвоката. У мене зараз уся надія на громадськість, пресу і правосуддя. Бо це – попівське невігластво треба припиняти. Колись я був прихильником Київського патріархату, а зараз я переконаний, що церква має бути відділена від держави», – підсумовує Віктор Федосюк.
«Згідно з розпорядженням № 268 представника Президента України у Волинській області від 11 серпня 1992 року комплекс будівель Свято-Троїцького собору було передано в користування релігійній громаді собору. Однією з таких споруд є колишні келії монастиря бернардинів по проспекту Волі, 2», – розповідає про приміщення церкви Юлія Спіріна, юрисконсульт Волинської єпархії КП.
«Наступний розпорядчий документ, – веде далі юристка, – розпорядження голови Волинської ОДА від 19.09.2006 року, саме на його базі на баланс управління Волинської єпархії КП було передано комплекс будівель Свято-Троїцького собору. Отже, на підставі цих документів користувачем і балансоутримувачем будівлі є церква», – каже Юлія Спіріна.
На другому поверсі цієї будівлі уже майже 7 років діє жіночий монастир св.Василія Великого. Нині там живе близько 20 монахинь і послушниць.
«Із ТзОВ «Ініціал» було укладено в 2008 році договір про діяльність й одним з пунктів договору визначили термін дії – 3 роки. Зазначено й можливість пролонгації дії договору на наступний такий же термін. Таким чином договір про співпрацю припинився 1 січня 2014 року», – каже юристка.
Доки приміщення не було потрібним церкві, владика Михаїл був не проти, аби там знаходилося видавництво. Однак влітку в приміщенні монастиря на 3 поверсі сталася пожежа. Тоді ніхто не постраждав, та кількість площ, які використовував монастир, зменшилась. Сестри ночували у коридорах, бо келій не вистачало.
Зі слів юристки, неодноразово до Віктора Федосюка приходили представники єпархіального управління, настоятельниця монастиря, монахині і просили його звільнити кімнату, проте реакції не дочекалися.
«Можу сказати, що в ніч з 18 на 19 вересня цього року у цій келії у нас уже дві послушниці ночувало. Кімната, в якій раніше перебував «Ініціал», розміщена на 2 поверсі, тобто, монастирський коридор іде і має двері до неї. Тому це для монастиря – найзручніша келія», – підсумовує Юлія Спіріна.
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.