10 найцікавіших теорій, які пояснюють феномен дежавю

10 найцікавіших теорій, які пояснюють феномен дежавю

Дежавю – це назва не дуже приємного стану, при якому ми відчуваємо, нібито були в такій же ситуації раніше. Протягом декількох секунд ми переконані в тому, що все це вже було, і іноді навіть відчуваємо здатність передбачити, що трапиться в наступний момент, – пише VARIAT.

Хоча фактична причина дежавю ще не визначена наукою, синдром намагалися пояснити понад 40 теорій. Listverse склав «хіт-парад» з найцікавіших пояснень.

10. Суміш почуттів і спогадів. Є такий відомий психологічний експеримент, який показує, що людська пам’ять залежить від контексту: людина згадує інформацію краще, якщо його помістити в ту середу, де він її пізнав. Подразники в навколишньому середовищі можуть легко спровокувати спалах пам’яті. Певний вид або запах можуть викликати з нашої підсвідомості спогади про той час, коли ми бачили або чули те ж саме. Проте, ця теорія не пояснює, чому в ряді випадків дежавю людина не дізнається ні одну з таких «підказок».

9. Подвійний процес. Ця теорія припускає, що в окремих випадках людська пам’ять починає поводитися неправильно, або включає «другий канал». Коли йде сприйняття чого-небудь, мозок спочатку поміщає інформацію в короткочасну пам’ять. Якщо ми продовжимо аналізувати інформацію, запам’ятовувати її, вона буде переміщена в довготривалу пам’ять. Інформація з короткочасної пам’яті пізніше стирається. Відповідно до теорії мозок в момент дежавю намагається закодувати нову інформацію в довгострокову пам’ять замість короткочасної, від чого створюється ілюзія вже баченого. Вада теорії в тому, що вона не може пояснити, чому мозок не робить так весь час.

8. Теорія паралельного всесвіту. Феномен дежавю відмінно укладається в фантастичну думку про те, що ми живемо в мільйонах паралельних всесвітів, що містять мільйони версій нас і нашого власного життя з різноманіттям можливостей. Адепти теорії стверджують, що тривожне почуття прожитого раніше настає в момент перетину з іншого всесвіту, де інший «ви» одночасно з вами робить це. Теорія, безумовно, інтригуюча, проте не підтримується науковими даними, так що прийняти її важко.

7. Опізнавальна пам’ять. Це форма пам’яті, заснована на ототожненні сприйманого об’єкта або події з одним з еталонів, записаних в пам’яті. Вона оцінюється в процедурах впізнавання і впізнання. Відповідно до цієї теорії пам’ять щось дізнається, але не може точно асоціювати це. Теорія підтверджується експериментом, учасникам якого дали список з іменами знаменитостей, а потім показали їх фотографії. Зображені на деяких знімках люди не були включені в список, але учасники експерименту все ж проявили ознаки впізнавання. Тобто дежавю відбувається, коли ми щось згадуємо, але пам’ять недостатньо сильна, щоб згадати це точно.

6. Теорія голограми. Відповідно до теорії наша пам’ять формується у вигляді тривимірних зображень. І по одному його елементу можна відновити всю структуру спогаду. Тому один подразник (смак, запах) може допомогти відтворити спогад цілком. Тобто момент дежавю – це якраз спроба мозку відновити «голограму». Чому в підсумку відновлення не відбувається? Річ у тому, що стимули, які викликають утворення голограми, часто приховані від нашого свідомого сприйняття. І, допустимо, ми відчуваємо дежавю, тримаючи в руках консервну банку, яка нагадала нам метал ручки велосипеда, але усвідомити це нагадування мозок не зміг.

5. Віщі сни – вони ж так званий прекогнітивний дисонанс. Цей стан індивіда, що характеризується зіткненням в його свідомості або підсвідомості суперечливих знань – передчуттів, передбачень – майбутнього, переконань щодо майбутнього, що призводить до появи психологічного дискомфорту. Ця теорія має право на існування в разі, якщо, припустимо, ми переживаємо щось, що раніше нам снилося. Наприклад, вам приснилася їзда за кермом по певній дорозі, а потім ви їдете цією дорогою в реальності та виникає дежавю.

4. Розділена увага. За цією теорією наша підсвідомість за рядом ознак визнає будь-який об’єкт, але свідомість при цьому відмовляється його визнати. В ході експерименту студентам показували ряд фотографій з певними локаціями, попросивши вказати знайомі. Частина знімків була з локаціями, в яких студенти ніколи не були. При цьому знімки демонструвалися досить швидко, щоб свідомість їх не зафіксувала – види відзначалися лише підсвідомо. У підсумку після фотографії з незнайомими локаціями студенти відзначили як знайомі – зіграла жарт підсвідомість. Тобто теорія визначає дежавю як меседж підсвідомості.

3. Мигдалеподібне тіло (amygdala) – одна з найбільш таємничих областей людського мозку, відповідальна за емоції, наприклад страх або гнів. Припустимо, якщо ви боїтеся павуків, саме мигдалеподібне тіло відповідає за вашу реакцію при вигляді комахи. У деяких ситуаціях ця область може повністю дезорієнтувати людський мозок. Наприклад, викликати паніку, побачивши дерево, що впало. У разі дежавю мигдалеподібне тіло може нести відповідальність за збій в роботі мозку. Припустимо, ми знаходимося в якійсь ситуації, в якій були раніше, але обставини тепер інші і, реагуючи на це, мигдалеподібне тіло викликає стрес.

2. Реінкарнація – є і така теорія. Насправді, існує досить багато прикладів, коли людський мозок поводився досить дивно, підкидаючи своєму власникові дуже детальні спогади з нібито попереднього життя. Люди, що вірять в реінкарнацію вважають, що ми входимо в новий життєвий цикл з певним набором установок, що відбивають стан свідомості. При цьому створені на одному рівні свідомості спогади не можуть бути відтворені на іншому рівні, в новому циклі. Дежавю – якраз такий «збій в матриці», сигнал з минулого життя.

1. Теорія «Глюка». Це, мабуть, найдивніша та одночасно дуже цікава теорія. Альберт Ейнштейн свого часу говорив, що немає такої речі, як час, це – творіння людини для того, щоб навести порядок і структурувати життя. Відповідно до теорії дежавю – це якийсь збій, що дозволяє людині «відпочити» від встановленого порядку реальності. Якщо припущення Ейнштейна вірно, то ми одночасно проживаємо минуле, сьогодення і майбутнє. І дежавю – просто момент на більш високому рівні свідомості, де ми переживаємо більше одного досвіду за конкретний проміжок часу. Довести все це, безумовно, поки неможливо.

Читати далі


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Як підняти настрій всього за 3 хвилини
Наступна новина Реєстрація сім-карт: «за» і «проти»
Останні новини
Схожі новини

Публікації відсутні