Через значний недобір студентів до 1 жовтня у коледжах та професійно-технічних училищах оголошено додатковий набір абітурієнтів. Волинський коледж Національного університету харчових технологій теж чекає напливу першокурсників. «Перший» завітав до коледжу, щоб переконатися, чи справді є проблеми із набором студентів, а в результаті розмова з директором Ігорем Корчуком перетворилась у цілу екскурсію навчальним закладом, де, не повірите, але навчатися справді цікаво! Студенти, окрім теоретичних знань, отримують хороший практичний вишкіл – проводять екскурсії, готують, годують у справжньому ресторані, мають свій міні-банк та ведуть справи реальної фірми.
- Ігоре Васильовичу, які професії можна здобути у вашому коледжі?
- Волинський коледж Національного університету харчових технологій - це єдиний навчальний заклад в області, який спеціалізується на підготовці фахівців для харчової, переробної промисловості, а взагалі він багатогалузевий, адже ми готуємо студентів за такими спеціальностями: харчові технології, готельно-ресторанна справа, туристичне обслуговування, інженерія програмного забезпечення, комп’ютерна інженерія, біржова діяльність, фінанси та кредит, а також облік та аудит. Крім того, у коледжі готують робітників: агентів з туристичного обслуговування, кухарів, офіціанті, барменів, операторів з обробки інформації та програмного забезпечення, касирів торгового залу, і ще досі актуальною є професія кравчині-вишивальниці.
- Чи дійсно у коледжі є недобір студентів?
- Цього року усі вузи стикнулися з проблемою недобору студентів. В нас же, навпаки, вступило на 50 студентів більше, ніж в минулому році. Станом на перше вересня цього року у нас – 1700 студентів. Міністерство освіти продовжило набір студентів ще до 1 жовтня, ми теж оголосили додатковий набір студентів на базі 11-тих класів. В цьому році так склалося, що дуже мало випускників з 11-го класу, більшість з них забрали вища школа. Професійні училища Волині заповнені на 80 відсотків. До ліцензійного обсягу нам теж не вистачало певної кількості студентів, тому додатковий набір був оголошений, щоб поповнити відкриті у коледжі групи студентів робітничих спеціальностей.
- Днями були прийняті чергові зміни в галузі освіти. Що думаєте про це як керівник професійно-технічного закладу?
- Коли ми створювалися, вже тоді була постанова Кабміну про ступеневе навчання. Так от після прийняття нового закону «Про освіту», воно досі є актуальним. Згідно з ним, старша школа має бути профільною, тобто, учні 10, 11, 12 класів навчатимуться чи в ліцеях, чи в професійних училищах. Паралельно із повною середньою освітою учні матимуть робітничу кваліфікацію. Для нас це не є новизною. Ми вже так робимо протягом одинадцяти років, щоправда співпрацюємо поки з 24-ою школою, яку міська рада реорганізувала у профільний ліцей, де наші викладачі викладають у старших класах профільні предмети, готуючи робітників. По закінченню школи учні мають також свідоцтво про робітничу кваліфікацію.
Результати не змушують на себе чекати, бо випускники школи можуть йти на виробництво, можуть продовжувати навчання у нашому коледжі.
- Не думаєте, що недобір студентів зумовлений тим, що більшість абітурієнтів все ж хочуть здобути вищу освіту?
- Якщо дивитись практично на ситуацію, що склалася, то з вищою освітою потрібні не так багато фахівців - у сфері освіти, медицини, юриспруденції, державному управлінні… Світовий досвід показує, що найбільш затребуваними є якраз робітники у сфері обслуговування. Так серед освітніх закладів є конкуренція, але буває таке, що до нас приходять на перекваліфікацію студенти, які вже здобули вищу освіту. Розумію, бажання батьків дати своїм дітям вищу освіту, але реалії вимагають іншого. Чи потрібно стільки на ринку праці фахівців з вищою освітою? Для чого? Щоб працювати зрештою на базарі?
- То які професії затребувані на ринку?
- Тенденції змінюються. Ще десять років тому не вистачало фахівців економічної галузі. Зараз же на першому місці професії та спеціальності харчових технологій, за ними йдуть – інформаційні технології, а економічні професії вже не такі популярні. Діти, батьки вже зрозуміли це.
- Теорія у підготовці фахівця повинна підкріплюватися практикою. Яким чином і де студенти коледжу проходять практику?
- В коледжі ми також багато уваги приділяємо вивченню іноземних мов, особливо англійської та польської. Наш заклад розташований у дуже гарному місці, поблизу Луцького замку, тому практикуватися студенти можуть як з іноземних мовах, бо сюди приходить, багато туристів, так і у проведенні екскурсій, ну і звісно – у своїх кулінарних навиках. У нас є багато виробничих підрозділів – навчальне кафе, де студенти обслуговують студентів, вже другий функціонує навчальний ресторан «Біля замку», де теж наші студенти задіяні у роботі – приймають замовлення, обслуговують вечори, події. На практику ходять також в ресторани «Корона Вітовта», «Срібні лелеки», «Рест Парк», до них придивляються, бо заклади громадського харчування зараз стикнулися з величезним браком кадрів. Наша дошка оголошень на першому поверсі рясніє повідомленнями про пошук працівників. Ми поки не можемо забезпечити потребу підприємств навіть випускниками. Ходять наші студенти на практику і в «Модерн Експо», в банки. Практика оплачується, але зараз вже виходить так, що студенти не хочуть йти на практику, де мало платять. Буває й таке, що після проходження практики наші студенти залишаються на роботі, ми йдемо їм назустріч. Головне те, що наші студенти після навчання не є новачками, вони проходять хорошу практичну школу і їм не треба пояснювати, що робити.
Спілкувалась Ірина Костюк
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.