- Розказати вам, чого прийшла? Розказати дійсно? – вона підняла на мене добрі і ледь усміхнені очі над маскою.
У неї зелена хустка в картаті квітки. Гривка на два боки під хустку схована. Маска. Гольфик. Зняла теплі зимові чоботи і поставила їх під дверима в куточку. Акуратно, один до одного. На дверях напис «Денний стаціонар».
- Я 11 років вже з цим живу. 11 років маю рак. А через той карантин торік так і не потрапила до лікаря. Тому почула про це – і бігом пішла… Колись я ще довго і не знала б про той діагноз, якби зовсім випадково наша медичка Свєта не затягнула мене на той аналіз… З того всього й почалося, - жінка з іменем Наталія відкриває білі двері і зникає з ними.
* * *
Вона зникає. А я думаю над словами, які вони мені щойно сказала.
Збоку акуратно стоять її зимові чоботи. На білих дверях напис «Денний стаціонар»: у цьому кабінеті сільської амбулаторії в Чарукові цього дня роблять жінкам безкоштовний ПАП-тест, цитологічний скринінг, з допомогою якого діагностують (чи НЕ діагностують) рак шийки матки.
Четверте за поширеністю онкозахворювання в Україні.
«Заради цього одного раку…»
За тими дверима онкогінеколог з обласного центру онкології Жанна Ващенюк оглядає 10-ту на сьогоднішній ранок пацієнтку.
Світлий кабінет. Гінекологічне крісло. Вікно амбулаторії затулене так, щоб і сонце потрапляло, і огляди були комфортні. На поличці збоку акуратно рядочком лежать скельця з мазками… Згодом кожній із жінок скажуть результат аналізу.
Вони поспішають, у них багато справ на сьогодні (це так традиційно).
Вони хвилюються, але з тих дверей виходять з полегшенням.
Вони кажуть, що таких би проектів більше. Бо дуже зручно. Бо краще чекати аналізу тут, у затишній світлій амбулаторії в себе в селі, аніж змусити себе переступити поріг онкодиспансеру. Навіть якщо для звичайнісінького огляду.
Так у селі Чаруків за ледь більше, ніж 20 кілометрів від Луцька, проводять благодійний огляд жінок від «Фонду боротьби з раком».
Чаруків – не перше і не останнє село, де цьогоріч проводять подібні огляди.
- Маріє, знаєте, як добре, що це є? От попередній раз ми були в селі… Я ще вам не казала, а ми вже знаємо, що там є один рак. Тільки заради цього одного раку нам вартувало зробити 5 виїздів. Бо ми вже таким чином врятували життя одній жінці. Гарантую, що врятували. Розумієте? – запитає згодом засновницю фонду лікарка Жанна Ващенюк.
Важко зрозуміти навіть, якщо здається, що ти розумієш. Вона каже, що оцей один виявлений днями рак – то насправді «дуже такий радісний момент».
Радісний, «бо ти встигла», бо «інакше вона жила б і не знала», бо... «інакше вона не жила б, а так – буде».
ПАП-тест, цитологічний скринінг, цервікальний мазок, аналіз Папаніколау - назва мазка на цитологію. Його беруть у жінок задля виявлення клітинних аномалій в шийці матки, які в майбутньому можуть призвести до розвитку ракових клітин.
Результативність ПАП-тесту 95%, і це чи не єдина можливість вчасно дізнатися, чи загрожує вам рак шийки матки, позаяк на ранніх стадіях захворювання протікає фактично безсимптомно.
ПАП-тест робить гінеколог. Робити його треба раз на рік. Жінкам віком від 30 до 50 років скринінг радять проводити регулярно.
Шанси
...Дорогою до Чарукова, куди ми їдемо із засновницею «Фонду боротьби з раком» Марією Адамчук-Коротицькою, говоримо про болюче. Фонд запустив програму раннього виявлення онкозахворювань у дорослих.
Марія сама пройшла цей шлях. У неї за плечима – її особиста історія боротьби з раком. Саме ця історія, цей досвід змусив її не опустити руки, а навпаки: мотивував до благодійних проектів.
Тендітна. Заклопотана. Драйвова. Людина, яка звикла діяти і комунікувати, діяти і не здаватися. З Марією просто говорити про складне. Про рак, наприклад.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «При мамі перуку не знімала». Історія засновниці Фонду боротьби з раком Марії Адамчук-Коротицької
Окрім того, що її фонд постійно допомагає волинянам з ліками, медобладнанням та іншим, Марія вирішила працювати над раннім виявленням раку у жінок, не тільки інформуючи людей про важливість такої діагностики, а й організовуючи виїзди у села лікаря зі своєю командою задля проведення скринінгу патології шийки матки, а також мамографії.
Вона часто каже, що наші люди «схожі на страусів», бо значно охочіше ховаються від проблеми, ніж роблять щось для її вирішення.
- Нам дуже важливо це і популяризувати, і реалізовувати, бо рак – така хвороба, що якщо ти знайдеш його рано, то матимеш більші шанси на виживання, - пояснює Марія.
«Фонд боротьби з раком», створений Марією Адамчук-Коротицькою, давно діє на Волині і втілив чимало благодійних проектів. До 2020-го він діяв під назвою «Стопрак». Ці поїздки (власне, й сама програма фонду) стартували торік у січні. Однак через карантин їздити на деякий час перестали. У січні 2021-го роботу програми відновили, і раз у тиждень онкогінеколог буває у селах.
Огляди лікаря – безкоштовні. І якщо на рядовий похід до гінеколога жінка купує оглядовий набір, то тут ці інструменти придбав для жінок «Фонд боротьби з раком». Тому візити обходяться без витрат.
Наразі програма охопила частину сіл Луцького району, у планах – робота в глибинці. На черзі – Камінь-Каширщина. Традиційно допомагають фонду місцеві медики первинки. Їхня задача – повідомити людям про такі можливості. Де медики справляються на відмінно, там лікарка встигає прийняти максимальну кількість пацієнток. Про результати скринінгу жінок інформують згодом: їх надсилають в амбулаторію. Частину жінок спрямовують на додаткові обстеження в онкоцентр.
- Ні, організувати це не складно. Робота ж потрібна, тому завжди є охочі пройти огляди і допомогти з їх проведенням. Складнощі в іншому: якщо у нас море інших програм, які стосуються самоврядування, децентралізації, реформ в різних галузях, фінансуються, в них цікаво вкладати кошти грантовим проектам, інвесторам, благодійникам і так далі, то подібні огляди наразі не мають у цьому аж якоїсь популярності. Це дивує, бо в тих же Штатах все навпаки: там подібні проекти дуже підтримуються. Але такі реалії, нам з ними жити, - констатує Марія Адамчук-Коротицька.
Ще одна складність – знайти лікаря, якому не байдуже, який буде погоджуватися на участь у програмі не заради шалених заробітків (бо шалених – нема), а тому, що це важливо.
З цим, каже Марія, фонду на Волині пощастило.
Тільки з лютого 2021-го у рамках цієї програми «Фонду боротьби з раком» обстежено біля сотні жінок із сіл Луцького району Білосток, Боратин, Баїв, Чаруків.
За цей період виявлено один рак шийки матки та один рак ендоментрію. З усіх, хто пройшов обстеження у селах, 26 жінок отримали рекомендації онкогінеколога, 10 жінок запрошено на дообстеження в онкоцентр до Луцька.
Жінка, в якої виявили рак ендометрію (тіла матки), наразі проходить обстеження в онкоцентрі і готується до операції.
У черзі
Рак шийки матки підступний тим, що на ранніх стадіях часто безсимптомний. Симптоми проявляються тоді, коли стається кровотеча чи є болі, на той час уже розвивається серйозний процес…Це дозволяє жінкам відкладати турботу про себе «у довгий ящик».
- Двійнят лишила на свекра, а сама їду! - беремо в автівку комунікабельну та привітну пасажирку, спинилися спитати дорогу, виявилося, і нам туди ж.
Вона теж прямує в амбулаторію на огляд. Ірина Філіпчук - директорка будинку культури у селі Несвіч. Енергійна. Життєрадісна. І не з тих, хто відкладає.
Каже, лікаря в амбулаторію «сам Бог послав», бо за клопотами нема часу на направду таке важливе. І не йде, а бігом біжить, щоб таки встигнути.
Це направду дуже типова історія: про «нема часу», про «вдома діти», про «нема на кого лишити»… Традиційно жінки не можуть здолати страх почути діагноз «рак шийки матки». Ховаються в мушлю. Закривають свою боязнь тисячами причин. І чим віддаленіші села, тим більше причин для того, аби ігнорувати медичні огляди.
Чаруківська амбулаторія обслуговує Городище-2, Несвіч, Вигуричі, Мартинівку, Григоровичі, частину Коршева. Вони не йдуть до амбулаторії, а часто – майже біжать. Рідко хто йде повільно, частіше так підтюпцем, підтюпцем... Бо спішать. Бо залишили на когось свою хату чи робоче місце, бо «треба бігти». Їм завжди є куди бігти. Саме тому вони так часто «не добігають» до лікаря. Цього дня (а ми тут 17 березня) у черзі під кабінетом тихо-тихо. Черга рухається швидко.
Вони говорять про домашні клопоти, запитують одна в одної, чи ніхто не знає, як звати лікарку, тішаться, що мають у селі віднедавна гарну амбулаторію, бідкаються «хоч би її хто не надумав закрити» і згадують кожна свою історію про походи до лікаря.
А за дверима онкогінеколог Жанна Ващенюк та медична сестра Ірина Марискевич ретельно проводять огляди. Коли я згодом запитаю, чому вони погодджуються на подібні виїзди, вони обидві піднімуть над масками очі і скажуть: «А як? Як відмовитися?»
Утім, подібних на Волині давно не було. Кілька років тому на рівні області діяла всеукраїнська програма зі скринінгу патології шийки матки. Саме Жанна Ващенюк і працювала в рамках цієї програми в кабінеті патології шийки матки тоді онкодиспансеру, нині – онкоцентру.
- Ця програма була дуже дієвою. Стартувала у 2005-му. Тоді у кожному районі, в кожній лікарні ми зробили кабінети патології шийки матки. Зібрали персонал, навчили їх – і це чудово працювало. Однак з часом програму згорнули. Ще якийсь час фахівці продовжували працювати: всі важкі дисплазії і підозри на рак йшли в онкодиспансер, помірні дисплазії, ерозії лікували на рівні районів. Але кожен проект потребує підтримки: спершу стало бракувати лікарів, згодом на всьому поставили крапку. Шкода, бо показники з виявлення раку шийки матки тоді значно зросли. Ми різко збільшили кількість виявлених передракових патологій, а рак у нас різко впав тоді. Чому? Бо була робота, - розповідає лікарка.
За плечима у Жанни Василівни – чималий досвід. Однак у психології жінок, каже вона, нічого з року в рік не змінюється. Скільки б ми не розповідали про важливість оглядів. Чи, може, - мало розповідаємо…
- Традиційно є частина людей, які ходять на огляди до лікаря регулярно, є частина, які роблять рідко, але основна маса не йде зовсім. Скринінг патології шийки матки – це такий процес, що чим більше ми оглянемо жінок, тим більша вірогідність, що ми щось знайдемо, - пояснює Жанна Ващенюк.
Огляд триває. Ще деякий час ми сидимо у мовчазній черзі. Здається, що кожна, хто виходить із кабінету лікаря, робить це з полегшенням: взуває чобітки, поправляє маску – і біжить у своїх клопотах далі.
Цього дня у Чарукові лікар оглянула 17-ть жінок. Це не максимальна кількість, яку можна охопити за відведений час, бо максимальна – 30-ть.
Але це добре. Бо, можливо, це чиєсь врятоване життя.
Ми просто ще не знаємо – чиє.
* * *
Не йду з-під дверей, чекаю Наталю в зеленій хустці. Ту, з якої починала цей текст. Ту, яка наважилася розповісти про те, що вже 11 років бореться з раком. Живе. Допомагає доньці ростити внуків. І тішиться, що має таку змогу.
А про свій діагноз дізналася після такого ж майже випадкового огляду в амбулаторії. Вчасно.
- Насправді я вже більше року не була в лікаря. Це для мене дуже багато. Хвилююся. От з початку року збиралася, а далі той локдаун – і почалося… Не мала як поїхати через коронавірус і те все, що робилося. До того ж у нас автобуси не ходять в селі. Я живу аж на станції Несвіч. Нема як добратися зовсім. Удома внуки малі, треба наглядати, бо дочка на роботі. За мамою треба дивитися, бо немічна. А в мене мало не щороку якісь операції. З 2009 року борюся з тією бідою, відтоді двічі на рік – гінеколог, мамолог і невропатолог. Але що тут зробиш: стараюся дотримуватися цього. От тільки торік, кажу ж, не вдалося, бачте, - зітхала Наталія зі станції Несвіч...
Вийшла з дверей. Усміхнулася.
За тиждень Наталії повідомлять про результат аналізу. Ми щиро зичимо, аби він був добрим. І аби її історія надихнула когось із тих, хто, можливо, читає цей текст. Надихнула не зволікати.
Допомогти цій програмі можна за реквізитами:
ПриватБанк: поточний рахунок - UA903034400000026009055546376, МФО - 303440, ЄДРПОУ - 43771114
Отримувач: Благодійна організація "Фонд боротьби з раком".
ПАТ "Кредобанк": ЄДРПОУ - 43771114, МФО - 325365, розрахунковий рахунок - UA503253650000000260000018563
Отримувач: Благодійна організація "Фонд боротьби з раком".
Так ви допоможете чиїйсь доньці, сестрі, мамі, дружині бути поруч із найріднішими!Текст і фото: Олена ЛІВІЦЬКА
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.