Якими є опорна школа та садочок в Дубівській ОТГ показалив рамках прес-туру з ініціативи Волинського Центру розвитку місцевого самоврядування.
Дубівська об’єднана територіальна громада створена у кінці 2016 року. До її складу ввійшли Облапська, Городищенська та Дубівська сільські ради.
«Зараз проходять перемовини, аби приєднати до нас ще дві сільські ради із Старовижівского району – Сикунівську та Буцинську», - поділився голова Дубівської ОТГ Роман Троцюк.
Він повідомив, що бюджет власних надходжень становить близько 14 мільйонів гривень.
«У минулому році ми багато коштів вклали саме в освіту. Наприклад, на утеплення школи та благоустрій території витратили близько 2 мільйонів гривень. Також добудували корпус в школі села Вербка, який вартує близько 19 мільйонів», - зазначив голова громади.
Роман Троцюк розповів, що для школи села Вербка розробили проект на 91 мільйон на добудову спортзалу, актового залу, їдальні, котельні на твердому паливі, благоустрій території, термомодернізацію та реконструкцію старого приміщення.
Більше мільйона у Дубівській ОТГ вклали в дороги місцевого значення.
«Звісно, ці роботи мали бути на основі співфінансування, але трішки обласна рада нас підвела і дала лише близько 100 тисяч. Але дороги мусимо ремонтувати, бо сільські ради, які до нас доєдналися, мають жахливі дороги», - коментує Троцюк.
Він поінформував, що на цей рік у них заплановано близько 8 проектів. В опорній школі, наприклад, хочуть повністю замінити теплотрасу та планують зробити благоустрій біля будинку культури.
До слова, в школі навчається 368 учнів, з них 14 діток доїжджають із сусіднього села Городище.
Голова ОТГ зазначає, що минулого року вони охопили Дубівську, Вербську і Городищенську школу. У заклад освіти села Городище перевели ще й Будинок культури та бібліотеку, аби зекономити на опаленні.
Роман Троцюк розповів також про проблеми деяких сіл.
«Ми намагаємося, аби малі села, як Гредьки і Красноволя, відродилися. Там дуже мало жителів, в основному це пенсіонери. Якщо нічого не робити, то цих сіл фактично не буде. У Гредьках навіть нема стаціонарного магазину, там діє виїзна торгівля. Тому, аби його відродити, ми хочемо закликати молодих людей будуватися саме тут», - каже чоловік.
Також він повідав про енергоефективність в громаді.
«Я взяв участь у грантовому проекті. Ще до об’єднання наша сільська рада багато вкладала в енергоощадні технології. Наприклад, садочок був утеплений раніше. Сьогодні гроші краще вкласти в термомодернізацію», - пояснює голова громади.
Він повідомив, що минулого року вони термомодернізували опорну школу та сільську раду.
«У нас введена система енергоменедженту. Працює сьогодні кожна установа, щоденно передає покази лічильників газу, електроенергії, скільки спалено дров, води. Це все передається на спеціально створену електронну пошту, ми ці дані аналізуємо. І якщо у нас якась аварія, то ми можемо зреагувати», - розповідає Роман Троцюк.
Директорка опорної школи Дубівської ОТГ Олена Балецька розповіла, що після децентралізації їх школа набула привабливого вигляду. Раніше ж стіни були обдерті, а дах протікав.
Голова ОТГ Роман Троцюк зазначив, що школа є переможцем грантового проекту «Демократична школа». Він розрахований на рік та фінансується за кошти Норвегії та Міністерства освіти і науки України.
Олена Балецька розповіла, що цей проект є доповненням до Нової української школи. До участі залучені тренери, які допоможуть провести оцінку, на скільки школа демократична, допоможуть скласти план заходів і розкажуть, як це зробити.
«Проект навчить дітей громадянської відповідальності, навчить співпрацювати з усіма учасниками навчально-виховного процесу (батьки, учні, вчителі, громада), ми вчитимемося приймати спільні рішення», - каже директорка.
У цій школі двоє дітей отримують інклюзивну освіту. Тут є ігровий куточок, музей історії села, світлиця та галерея вишитих картин.
Голова ОТГ сказав, що садочок на території Дубівської сільської ради планують добудовувати.
«На жаль, ділянка, яка відгороджена, колись була продана попередниками. Але ми працюватимемо над тим, аби її викупити», - каже голова.
Він повідомив, що поки дитячий садочок опалюється палетами, але у майбутньому голова «бачить» підключення до центральної системи.
Завідувачка дошкільного закладу «Дзвіночок» Галина Столярчук зазначила, що пріоритетний напрямок – народознавчий.
«Ми оформлюємо національні куточки, де представлені національний одяг та рушники», - каже вона.
Роман Троцюк повідомив, що в першу чергу в садочок беруть дітей, батьки яких офіційно працевлаштовані.
«В такий спосіб ми стимулюємо до того, щоб наші мешканці сплачували податки», - додав голова.
Нагадаємо, учні Дубівської школи долучилися до створення величезної вишиванки в рамках проекту «З Батьківщиною в серці».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Новорічний подарунок для школярів Дубівській ОТГ – школа
Довідково. Волинський Центр розвитку місцевого самоврядування створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України. Програма "U-LEAD з Європою" спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.
Текст та фото – Іванна СОЛОМАНЧУК (Перший)
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.