У першу неділю жовтня в Україні відзначають День вчителя.
На це свято школярі та їхні батьки вітають улюблених педагогів та дарують їм подарунки. Звісно, для освітян найкращим презентом будуть цікаві та практичні книги, – передає Радіо Максимум.
Корисні поради, різноманітні мотивації з рекомендаціями у цих книжках – ніщо інше, як практичний досвід їхніх авторів. Ось чому кожна з них обов'язково стане в пригоді вчителеві, якщо її подарувати на їх професійне свято День вчителя 2018.
«Вищий клас. Шкільне управління по-фінськи», Арі Покка
(Х.: Ранок, 2017)
Ця цікава книжка присвячена системі шкільної освіти Фінляндії, відомій на весь світ високим рівнем ефективності й справедливості. Автор, що має 20-річний досвід роботи директором у фінських школах, ділиться таємницями успішного управління навчальними закладами, висвітлює особливості фінського підходу до освіти, що може стати моделлю для багатьох країн світу, які бажають реформувати свої освітні системи.
З самої книжки можна дізнатися зокрема про особливості фінської системи освіти, принципи студентоцентрованої школи, засади успішного керівництва й управління шкільною спільнотою.
Що ж до автора, то він – директор школи, вчитель, президент Міжнародного союзу директорів шкіл, у минулому президент Асоціації фінських директорів шкіл. Протягом своєї двадцятирічної кар'єри він значною мірою вплинув на умови роботи директорів шкіл і їх підготовку. Будучи захоплений ідеєю реалізувати потенціал усіх учнів, він сприяв розвиткові школи як глибоко професійного співтовариства, де прагнення дбайливо плекають, цілей досягають, а успіхи відзначають.
«Освіта проти таланту. Сила творчості», Кен Робінсон
(Л.: Літопис, 2017)
Це вже друга книжка відомого експерта з освіти, яка вийшла українською мовою. На її сторінках автор легендарного бестселера «Школа майбутнього», учасник конференції TED, чий виступ зібрав понад 50 мільйонів переглядів, розповідає про творчість та її значення у нашому житті. Автор доступно описує, як інтелект і креативність працюють на біологічному рівні, й аргументує, чому творчість треба повернути не лише до шкільних класів, а й до організацій.
У цій книжці безліч цікавих розповідей про те, як відомі компанії на зразок анімаційної корпорації Pixar досягнули успіху, наповнивши повсякденну діяльність творчістю. А ще приклади з історії, оповіді з життя знаменитостей, які реалізували себе всупереч обставинам, і практичні рецепти, як змінити шкільну систему, компанію чи навіть особисте життя, додавши до них дрібку творчості.
«Освіта проти таланту» призначена не лише освітянам, але й широкому колу читачів, у тому числі керівникам компаній, політикам, батькам, які прагнуть змінити власне життя – а може, й цілий світ.
«Живи на повну!», Джим Лоер, Тоні Шварц
(Х.: Віват, 2018)
Про цю незамінну для культури стосунків (і не лише) книгу недаремно кажуть, що це справжній сигнал до пробудження. Мовляв, у той час, коли ЗМІ розповідають історії про керівників зі спотвореними цінностями, ця книжка надасть вам упевненості й подарує чітку настанову щодо розв'язання ваших проблем із позитивною енергетичною та моральною силою. Що ж до практичної цінності книги – то мова у ній незайвий раз про те, що наш світ постійно змінюється.
Через зростання навантаження ми намагаємося оптимізувати кожен робочий день, але управління часом уже не допомагає розв'язувати проблеми. На прикладах із життя реальних людей у книжці подано рекомендації, як витримати жорсткі вимоги часу, не втративши духовних орієнтирів, як стати сильнішим, більш упевненим і підвищити продуктивність.
Ґрунтуючись на результатах багаторічних досліджень, автори сформулювали принципи управління різними типами людської енергії для досягнення максимальної ефективності як у роботі, так і в особистих стосунках.
«Кількість енергії, яку маємо в будь-який момент життя, визначається запасом фізичної енергії, – зауважують автори. – Але наша мотивація – як саме витрачати цю енергію й чи витрачати її взагалі – це вже духовне питання. Духовна енергія – основна сила, що керує всіма сферами нашого життя».
«Свобода від виховання», Діма Зіцер
(Х.: Віват, 2017)
Автор цієї книжки впевнений, що проблема спілкування вчителя з учнем полягає в одному-єдиному парадоксі. Оскільки більшість книжок описують зобов'язання дорослих – як діяти в тих чи інших ситуаціях, як реагувати на ту чи іншу ситуацію дитини, то й увагу наразі приділено не дітям, а дорослим.
Може, з ними щось не так? Воно й не дивно, якщо за життя у них суцільні батьківські обов'язки. За якою – неминуча й тотальна дитяча повинність. І справді – чому? Адже любов неодмінно передбачають свободу, тобто право на вияв самих себе. І чи не втрачаємо ми у своєму прагненні зробити все, «як має бути», суть щасливих стосунків, тобто того, «як хочеться?»
Більшість опонентів автора відробляється так само сумною, бо радянською цитатою з фільму, мовляв, «живуть не для радості, а для совісті». Так само вони плодять комплекси в дітях, які спершу клянуться не виховувати своїх нащадків так, як їх виховували батьки, але за браком кращих моделей – страх, залякування, «не їж морозива, бо горло заболить», «загубиш рукавичку – додому не вертайся» – з часом так само поводяться з власним малюком.
І дуже мало існує на світі батьків, які просто скажуть своїй дитині, яка принесла зі школи двійку, розідрала штани, лазячи по деревах і загубила ключі від хати: «То нічого, аби здоровенький був». Саме таким батькам, точніше їх вихованню присвячена ця книжка про те, як жити разом не на одну зарплату, а на одну спільну свободу. Насамперед – від «дідівського», а насправді «радянського» виховання.
«Як розмовляти з дітьми про мистецтво», Франсуаза Барб-Ґалль
(Л.: Видавництво Старого Лева, 2017)
У цій захопливій книжці її авторка простими словами і в зручній формі підказує, як навчити дітей «бачити» картину, розуміти її і відчувати. На найбільш поширені й актуальні питання запропоновано лаконічні відповіді, покликані задовольнити цікавість і заохотити до нових пошуків.
По суті, це конспект, путівник, довідник і мистецький альбом водночас, який можна ретельно вивчати вдома, нашвидку гортати у транспорті чи розглядати в парку.
Книга адресована не лише натхненним батькам і педагогам, які прагнуть змалку зацікавити дітей світом мистецтва, – вона й для тих допитливих читачів і читачок, які ніяк не знаходили часу його пізнати.
Ігор Бондар-Терещенко, спеціально для Радіо МАКСИМУМ
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.