Волинський історик, краєзнавець Сергій Годлевський презентував у Краєзнавчому музеї картотеку радянського КДБ із фотографіями членів ОУН-УПА, яку викупили бізнесмен Андрій Разумовський та нардеп Ігор Гузь.
Найдавніша фотографія, на якій вдалося ідентифікувати конкретну людину – 1929 року. Хоча є світлини датовані 1953-1955 роками. Проте поки лише 30% з них ідентифіковані, пише народний депутат Ігор Гузь у себе на сторінці в Facebook.
«Нам разом із Андрієм Разумовським вдалося викупити архів із приватної колекції. Але фактично цінна пам’ятка національно-визвольної спадщини могла зникнути. Тепер у Львові фотографії мають обробити для тривалішого зберігання», - зазначив парламентарій.
Депутат заявив, что Сергій Годлевський разом з колегами працює у напрямку створення на Волині музею національно-визвольних змагань.
«Тут зародилася УПА, тому наш край обов’язково повинен мати такий об’єкт! Як народний депутат, допомагатиму ініціативній групі у такій роботі», - додав Гузь.
Сергій Годлевський заявив, що він і раніше знав про існування такого архіву.
«Я знав, що такий архів десь є у Луцьку в приватних руках. Якщо зважати на період, коли світлини були зроблені, зібрані, це була картотека МГБ. Найдавніша фотографія, на якій вдалося ідентифікувати особистість, датована 1929 роком. Найпізніша - це 1953-1955 роки», - розповів історик.
Також він зауважив, що створити музей національно-визвольних змагань на території Волинської області цілком реально. Лише у Луцьку є два таких приміщення, де б можна було його облаштувати – Луцька тюрма й приміщення на території Музею військової техніки.
«Мені сумно і соромно за те, що на Волині, де народилася Українська повстанська армія, немає музею. Оприлюдненою картотекою я лише підтверджую факт, що є експонати для майбутнього музею. Наприклад, у Волинському краєзнавчому музеї ще є червоно-чорний прапор 1942 року та багато іншого. На сьогодні живих членів ОУН-УПА, які були свідками тих подій, а не просто є членами братства, їх дуже й дуже мало. Це люди поважного віку, носії правди, але які ще можуть допомогти пролити світло правди», - підсумував власник картотеки.
Наступним кроком краєзнавця буде поїздка до Львова, де світлини оброблять спеціальним розчином, щоб вони краще зберігалися, й помістять їх у спеціальні контейнери.
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.