В антимонопольному комітеті кажуть, що нема підстав перевіряти «Ощадбанк»

В антимонопольному комітеті кажуть, що нема підстав перевіряти «Ощадбанк»

Волинське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України розглянуло запит депутата Волинської обласної ради Михайла Імберовського щодо перевірки правомірності стягнення комісійної винагороди з населення за надані послуги з приймання готівкових платежів за житлово - комунальні послуги у AT «Ощадбанк».

«Відповідно до статті 47 Закону України «Про банки та банківську діяльність» банк самостійно встановлює процентні ставки та комісійну винагороду за надані послуги. Водночас, приписи статті 53 цього ж закону забороняють банку встановлювати процентні ставки та комісійні винагороди нижче собівартості банківських послуг у цьому банку.

Постановою правління AT «Ощадбанк» від 12.07.2007 №206 було затверджено Методику визначення собівартості послу, які надаються в установах AT «Ощадбанк» на комісійній основі. Починаючи з липня 2007 року, собівартість однієї хвилини робочого часу визначається центральним апаратом Банку і використовується для визначення собівартості операцій.

Як зазначено у листі-відповіді Філії AT «Ощадбанк», собівартість послуги з приймання готівкових платежів фізичних осіб на користь суб’єктів господарювання – надавачів житлово-комунальних та телекомунікаційних послуг станом на 01.01.2017 складає 5,06 грн. Розмір отриманої Банком комісії від надавачів послуг в середньому на один платіж складає 2,10 грн. Таким чином, не покриті надавачами послуг витрати банку складають 2,96 грн. за один платіж.

Комітетом тарифної та продуктової політики Банку затверджено тарифи за послуги установ AT «Ощадбанк» (протокол №36 від 25.11.2016), відповідно до яких встановлено тариф при сплаті платежу за житлово-комунальні послуги через каси установ Банку в розмірі 3,00 грн. (за кожен оброблений платіж).

Окремо рішенням комітету тарифної та продуктової політики AT «Ощадбанк» затверджено «Програму лояльності для клієнтів пенсіонерів, які отримують пенсію через установи AT «Ощадбанк», при сплаті платежів за житлово-комунальні послуги», відповідно до якої не тарифікується сплата через каси установ Банку платежу за надані житлово-комунальні та телекомунікаційні послуги шляхом розрахунку із застосуванням платіжних карток, емітованих AT «Ощадбанк» (термін дії програми відповідно до протоколу №29 від 13.09.2017 продовжено до 31.12.2017).

Водночас, існує можливість здійснити оплату без комісії на адресу постачальників комунальних послуг, які мають прямі договори з Банком, в інформаційно-платіжних терміналах, як за допомогою будь-якої платіжної картки Ощадбанку, так і готівкою. На сьогодні у відділеннях Філії AT «Ощадбанк» розміщено інформаційно-платіжні термінали в кількості 47 одиниць.

З огляду на те, що розмір комісійної винагороди за послуги з приймання платежів за житлово-комунальні послуги та програми лояльності для окремих груп клієнтів затверджуються постановами правління AT «Ощадбанк» і доводяться його структурним підрозділам до використання в роботі, у відповідності до Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 23.02.2001 №32-р, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30.03.2001 за №291/5482, у територіального відділення відсутні повноваження щодо проведення перевірки установ AT «Ощадбанк» та в цілому питання врегулювання ситуації з організацією платежів за житлово-комунальні послуги не належить до виключної компетенції Антимонопольного комітету України.

Загалом, з питання ситуації на ринку послуг з приймання готівкових платежів від фізичних осіб за житлово-комунальні послуги на користь надавачів послуг  та роботи антимонопольних органів з порушеного питання, слід повідомити наступне.

З метою забезпечення контролю за дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції на ринках послуг з приймання платежів органами Антимонопольним комітетом України було проведено дослідження зазначеного ринку.

За результатами проведеного дослідження ринку послуг з приймання платежів за житлово-комунальні послуги, а саме: за послуги з постачання холодної і гарячої води та водовідведення, природного газу, електроенергії та централізованого опалення (надалі-Послуги), на користь надавачів цих послуг, складено звіт, витяг з якого оприлюднено на офіційному веб-сайті АМКУ.

Результати проведеного дослідження засвідчили, зокрема, наступне.

Залежно від порядку затвердження тарифи на послуги можуть:
1)    затверджуватись уповноваженими центральними органами виконавчої влади;
2)    затверджуватись органами місцевого самоврядування для надання на відповідній території;
3)    визначатись виключно за договорами (за домовленістю сторін).

З метою забезпечення єдиного для всіх регіонів підходу до формування тарифів у сфері житлово-комунальних послуг, постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово- комунальні послуги» затверджені єдині порядки формування відповідних тарифів, якими передбачено закладення у тариф на послуги з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення у складі витрат на збут «Витрати на оплату послуг банків та інших установ з приймання і перерахування коштів споживачів».

Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики від 01.08.2001 №801 «Про затвердження процедури встановлення або перегляду тарифів для ліцензіатів з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та з постачання електроенергії за регульованим тарифом» визначено структуру тарифу на постачання електроенергії населенню.

За наявною інформацією, відповідно до положень вказаної Постанови в структурі тарифу на електричну енергію передбачено в статті «Інші операційні витрати», за статтею «Інші», витрати на оплату послуг банку.

Відповідно до Порядку проведення розрахунків за спожитий природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №792 «Про забезпечення проведення розрахунків за спожитий природний газ», оплата послуг щодо приймання платежів від побутових споживачів банківськими установами та підприємствами поштового зв’язку здійснюється газопостачальними підприємствами виключно з їх поточних рахунків, які не є поточними рахунками із спеціальними режимом використання, у розмірі, що не перевищує 0,3 відсотка загальної суми коштів, які надійшли від побутових споживачів на поточні рахунки із спеціальними режимом використання, відкриті газопостачальними підприємствами.

Для сьогоднішньої ситуації з організацією приймання платежів характерним є те, що банки/УДПЗ «Укрпошта» утримують комісійну винагороду зі споживачів під час приймання платежів за Послуги відповідно до своїх тарифів, у той час коли зазначену винагороду закладено в тариф на Послуги.

Отже:
-    у разі відсутності договору про приймання платежів між надавачем Послуг та банком/УДПЗ «Укрпошта», надавач Послуги не несе витрат на оплату комісійної винагороди за приймання платежів від споживачів, закладені в тариф на Послугу, споживач сплачує комісійну винагороду за приймання платежів двічі - закладену в тариф та банку/УДПЗ «Укрпошта», відповідно до встановлених тарифів;

-    у разі організації приймання платежів, коли комісійну винагороду за приймання платежів сплачує надавач Послуг та фізичні особи, споживач також сплачує комісійну винагороду за приймання платежів двічі - закладену в тариф та банку/УДПЗ «Укрпошта», відповідно до встановлених тарифів.

За результатами проведеного дослідження в ході якого було виявлено низку проблем функціонування Ринку послуг з приймання платежів, в Антимонопольному комітеті Україні 16 листопада 2016 року за участю зацікавлених органів державної влади, ПАТ «Державний ощадний банк України» та інших банків, УДПЗ «Укрпошта», професійних об’єднань суб’єктів ринку фінансових послуг відбулась нарада з питань щодо ситуації з організацією приймання готівкових платежів від споживачів за Послуги, коли споживач сплачує комісійну винагороду двічі (закладену в тариф на Послугу та банку/іншим суб’єктам господарювання, які здійснюють приймання платежів, відповідно до тарифів, установлених на дату здійснення платежу).

Так, за результатами обговорення пропозицією від учасників ринку послуг з приймання платежів було внесення змін до чинних нормативно-правових актів, які регулюють питання формування тарифів на Послуги, в частині вилучення з тарифів витрат на приймання платежів від споживачів, що забезпечить встановлення економічно обгрунтованого розміру комісійної винагороди та право споживачу обирати зручний для нього спосіб та місце оплати (в касі банку, через програмно-технічний комплекс самообслуговування, через Інтернет тощо), оскільки розмір комісійної винагороди за приймання платежів від споживачів, який сьогодні сплачують надавачі Послуг, не покриває собівартості вказаної послуги

Органи державної влади не вбачають за необхідне внесення вказаних змін до чинних нормативно-правових актів та бачать можливість вирішення зазначеного питання шляхом діалогу надавачів Послуг та установ, які здійснюють приймання платежів, оскільки чинні порядки формування тарифів на Послуги передбачають можливість включення витрат на оплату послуг з приймання і перерахування коштів споживачів на рівні не нижче собівартості цієї послуги.

Враховуючи викладене та з огляду на те, що вирішення питання по суті виходить за межі виключної компетенції Антимонопольного комітету України, 24 листопада 2016 Комітетом було направлені відповідні пропозиції Кабінету Міністрів України про врегулювання ситуації з організацією приймання платежів від споживачів за житлово-комунальні послуги, з метою недопущення покладання на споживача подвійної оплати комісійної винагороди.
Читати далі


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина ОПОРА Волині розповіла про виборчі порушення
Наступна новина Лучани мерзнуть через ОСББ?
Останні новини
Схожі новини