У селі Скулин на 98-му році життя померла колишня зв'язкова полковника Української повстанської армії Клима Савура Ганна Абрамчук (Зелена).
Інформацію про смерть зв'язкової підтвердили у Колодяжненській громаді, передає Суспільне.
"Це велика втрата для громади і для України. Ганна Йонівна була прикладом мужності, незламності, патріотизму, не просто свідком, а учасником визвольної боротьби українських повстанців. Дуже шкода, що вона не дочекалася омріяної Перемоги України у черговій війні російських загарбників проти нашого народу", — йдеться у повідомленні про смерть зв'язкової.
Вшанувати легендарну упівку закликав режисер української стрічки "Шлях поколінь" Михайло Ухман. Фільм був знятий на основі розповідей Ганни Зеленої.
Дату прощання зі зв'язковою у громаді обіцяють повідомити згодом.
Що відомо про Ганну Йонівну Абрамчук із позивним "Зелена"
Ганна Зелена народилася 20 квітня 1927 року у селі Скулин, була найменшою в родині Абрамчуків. Дитиною закінчила два класи польської школи.
У 14 років, після того, як німці спалили її село, Ганна Абрамчук вступила до лав української повстанської армії. Після кількох добре виконаних завдань її представили командиру УПА-Північ Климу Савурі. Волинянка склала присягу, стала його зв’язковою.
У 2021 році, під час інтерв'ю Суспільному, Ганна Зелена розповідала, що із повстанцями працювала до 1944-го року. Коли в село прийшла Червона армія, розташування "Золотої роти УПА" здала односельчанка. Неповнолітню Ганну Зелену тоді визнали ворогом народу, військовий трибунал засудив її до 10 років каторги в Норильську і п'яти років позбавлення громадянських прав.
У 1953 році волинянка була учасницею повстання політв’язнів, під час якого отримала важке вогнепальне поранення і інвалідність.
У засланні зв'язкова УПА зазнала тортур і знущань. Згодом майже все життя в радянському союзі прожила з клеймом "бандерівка".
В останні роки життя літня жінка пережила інсульт, погано говорила, але мала світлу пам'ять і ніколи не відмовляла у проханні розповісти про Українську повстанську армію і боротьбу українців. За Ганною Зеленою доглядали соціальні працівники.
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.