Лідери бувають різні. Бувають як Макіавеллі - підступні, амбітні й безжальні. А бувають як Кир Великий - скромні, щедрі та вірні.
Чингісхана теж згадується в цьому безкінечному ряді великих ватажків, але його старанно ігнорують. Бо чого можна навчитися у немитого кровожерного лиходія?
Тому багато культур вважали за краще стерти пам'ять про Чингісхана. Але правда в тому, що у нього є чому повчитися, як і у будь-якої іншої історичної постаті.
Тому що майже все, що ви про нього знаєте, - вигадки. Почнемо з того, що він скасував тортури, ввів свободу віросповідання, об'єднав розрізнені племена, заперечував аристократичні привілеї, правил своїми територіями за принципом меритократії, любив вчитися і захищав права жінок в монгольському суспільстві.
Він був також найбільшим завойовником і генералом в історії, керівником власної імперії площею 31 млн кв. км, що проіснувала майже сім століть.
Так, він був жорстоким воїном, але всі його справи здійснювалися не заради забави. Зараз кажуть: "Головне не перемога, а участь". Монголи з цим би не погодилися. Перемога в боях була сенсом їхнього життя, і заради неї вони робили все можливе.
З тим же запалом вони відновлювали післявоєнний світ. Тому в той час як інші завойовники вмирали рано від рук ворогів, Чингісхан помер у старості в оточенні родини.
Його велика місія була простою і зухвалою: об'єднати весь світ під однією імперією. Але, як він сам говорив, "[Оскільки] мета висока, покладені на мене обов'язки нелегкі".
За історичною довідкою звернемося до книги Джека Везерфорда "Чингісхан і народження сучасного світу". Вона допоможе зрозуміти, як завойовнику вдалося виконати свою грандіозну місію, і проллє світло на секрети його могутності. Ось дев'ять уроків великого хана в цитатах, збережених його нащадками.
Доводь справи до кінця.
"Монгольський воїн не міг пишатися участю в битві, якщо вона програна. Як сказав Чингісхан, будь-яка справа має сенс тільки, якщо її завершити".
Подавай приклад стійкості.
"У дощ ми мокли разом, а в холод - разом мерзли".
Служи чомусь більшому.
"Лідер не може бути щасливий, поки його люди нещасні".
Май мету.
"Без бачення мети людина не може керувати власним життям, а тим більше життям інших... У древніх була приказка: " Якщо мета одна, біда не страшна".
Будь впевнений у собі.
"Ваш найкращий друг - мудре серце. На багатьох можна розраховувати, але ніхто з друзів не буде надійнішим за вас самих. Багато хто може давати поради, але нічий голос не повинен бути голоснішим за вашу совість. Багато речей можна цінувати, але немає нічого дорожчого за власне життя".
Будь скромний.
"Приборкання гордості схоже на приборкання дикого лева - це дуже складно. Але ті, хто не зможуть впоратися зі своєю гордістю, не зможу очолити народ".
Будь помірним у всьому.
"Я не визнаю розкіш, у всьому потрібно бути помірним... Легко забути своє бачення і цілі, коли є багатий одяг, швидкі коні і красиві жінки. [У цьому випадку] ви станете не кращі за раба і, напевно, втратите все".
Зрозумій своїх людей.
"Людьми, завойованими з різних сторін озера, потрібно керувати по-різному".
Змінюй світ, але роби це поступово.
"Пануючи, звертайтеся до мудрості старших. Стара накидка зручніша і краща за нову - їй не страшні труднощі кочового життя".