«Армія тоне в болоті, в радянщині, ціна цьому – людські життя». Важкі висновки воїна про кризу в ЗСУ

Військовослужбовець Єгор Фірсов відверто розповів про глибоку кризу у військовій системі. На його думку, сучасна війна висвітлила всі вади, які не просто заважають перемозі, а стають причиною втрат та демотивації серед бійців.

Про це він написав на своїй фейсбук-сторінці.

"Кризу в нашій військовій системі вже ніхто не приховує, тому що вона очевидна. Ми тримаємо фронт не завдяки системі, а всупереч їй, ціною щоденного героїзму людей і втрат. Довго так бути не може," — каже він.

Фірсов прямо вказує на тих, хто, на його думку, не відповідає викликам сучасної війни.

"Настав час (навіть перезрів) подякувати поважним дядькам-генералам з великими зірками, які не керували реальним боєм у сучасній війні, та попрощатись. Якщо війною дронів, а саме так називають цю війну, керують люди, які не розуміють що це і як воно працює, то їхні незнання коштують нам надто дорого," — зазначає військовий.

Він наголошує, що "радянські кадри" повинні поступитися місцем молодим офіцерам, які мають реальний бойовий досвід, а не живуть у штабних кабінетах.

"Не може бути такого, щоб комбриги, які декілька років воюють, мають свіжий досвід успіхів і помилок, - через штабні «непорозуміння», відправлялись служити в нікуди, якісь незрозумілі військові структури без реальних повноважень.

Ефективна армія, як і будь який інститут суспільства, може будуватись тільки на системі стимулів та заохочень. Відсутність соціальних ліфтів, система стосунків за принципом «я – начальник, ти – дурень», позбавляють військових головного чинника ефективної взаємодії – довіри та віри у справедливість. Не має бути так, щоб військовий починав службу молодшим лейтенантом на посаді командира роти, роками успішно виконував бойові завдання під Авдіївкою та Бахмутом, та досі залишався старшим лейтенантом і командиром роти! За логікою, він має вже бути заступником комбрига, або як мінімум комбатом.

Застій перетворює армію на болото. Без стимулів та заохочень, вона втрачає динаміку, вибачте за слово – кураж," — додає Фірсов.

Окрему увагу військовий приділив системі нагороджень, яка, за його словами, дискредитує саму ідею заохочень.

"Не може бути такого, що тиловики отримують нагороди та звання, а підрозділи, які знищили купу техніки, які в прямому сенсі тримають фронт, за рік не отримали нічого, навіть грамоти...

Насправді, люди воюють не за бляшанки на грудях. Реальні воїни їх навіть соромляться. Ми воюємо за справедливість. Але не можна воювати за справедливість, коли ти не бачиш справедливості у власному війську і власній країні.

Ще одне - обіцяли фінансову винагороду – виконуйте! Припиніть класти асфальт, робити ремонти, фінансувати фестивалі, будувати корти - робіть те, що обіцяли. Де додаткові 70 тисяч гривень піхоті на передовій? Де бонуси за знищену техніку? Ніщо не демотивує більше, ніж невиконання обіцяного. Це і про стимули, і про справедливість, і про довіру".

Для багатьох чиновників війна давно перетворилася на бізнес, вважає Фірсов. Додає:

"Кожен, хто сидить на поставках і забезпеченні тягне «свого» виробника. Тому кошти витрачаються, але до фронту часто доходить, м’яко кажучи, не те, що треба.

Кому що болить – тому я про дрони. Треба дозволити бригадам купувати (або хоча б замовляти) дрони самостійно, виходячи з кошторису Міністерства оборони. Дрон - не снаряд 155 калібру, не можна під нього формувати загальні стандарти. Розмір, частоти, камери, двигуни, батарея, плати-ініціації - під кожну ціль свої характеристики. Інколи нам дають виделку, коли задача - їсти борщ, чи змушують різати м’ясо ложкою," — обурюється він.

Наша основна проблема — не нестача людей чи зброї, а радянськість системи, вважає військовий. 

«Нестача людей, дефіцит зброї – це вже похідні. Система взаємостосунків, система керування, ставлення до людей – саме вони визначають ефективність війська. Бо сама собою наявність зброї нічого не вирішує, якщо в людей немає мотивації і стимулів ризикувати життям застосовуючи її.

Кажуть: яка нація, така й армія. Ця війна показала, що маємо безліч проблем. На сильних не нападають. Тож, у складних умовах, але треба мінятись. Отак, на ходу. Якщо хочемо вижити - вибору немає», – резюмує він.

 


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Загинув за два дні до 50-річчя: Волинь попрощалася із Героєм. ФОТО
Наступна новина Воїна з Волині нагородили за оборону Бахмута