Після аудиту критичних підприємств, якій закінчився 15 листопада, десятки тисяч чоловіків призовного віку втратили бронювання, а ті хто зберіг, тепер мають пройти нову перевірку.
Кабінет Міністрів переглянув підхід до визначення критичності підприємств та порядку бронювання працівників. Зміни набудуть чинності вже з 1 грудня, а підприємства отримують перехідний період до кінця лютого. Текст профільної постанови, де будуть прописані усі нюанси, планується опублікувати в понеділок-вівторок, пише NV Бізнес.
ХТО ВТРАТИВ ПРАВО НА БРОНЮВАННЯ
Уряд затвердив нові критерії для бронювання працівників і оформлення статусу критичних підприємств, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Аудит таких організацій завершено до 15 листопада, виявлено проблеми, які тепер мають бути усунені. За інформацією джерела NV Бізнес, який знайомий із результатами аудиту, статус критичності втратили
до 10% перевірених підприємств. За даними співрозмовника, йдеться про«десятки тисяч» заброньованих військовозобов'язаних громадян.
Найчастіша причина для відмови — невідповідність офіційної заробітної плати заброньованих рівню, який було вказано під час оформлення підприємством статусу критичного.
Нагадаємо, на початку жовтня уряд погодився з пропозицією Івана Гаврилюка, першого заступника міністра оборони, включити до комісій, що визначають критичні підприємства при військових адміністраціях представників ТЦК та провести аудит усіх підприємств, що отримали статус критичних. У Міноборони занепокоїлись зростанням кількості заброньованих чоловіків призивного віку після старту бронювання через портал Дія.
За версією ЕП, президент України Володимир Зеленський обурився бронюванням 1,5 мільйона осіб, і уряд до 15 листопада зупинив дію деяких положень щодо визначення критично важливих підприємств.
Наразі, за даними NV Бізнес, кількість заброньованих сягає приблизно 1 мільйона осіб.
Тепер компанія, яке хоче забронювати співробітників, має відповідати трьом критеріям — середній рівень зарплати складає, як мінімум, 20 тис. грн на місяць(2,5 мінімальної), не менше повинні заробляти заброньовані, а у підприємства не має бути боргів по сплаті ЄСВ. «Це дозволить уникнути зловживань з тіньовим працевлаштуванням», — пояснюють в уряді.
Якщо бізнес відповідає цим трьом вимогам, то його надалі допустять до процедури бронювання за тими ж правилами, які існували до цього і прописані в постанові Кабміну № 76.
Голова Ради Федерації роботодавців Дмитро Олійник каже, що вони підтримують ідею уряду встановити мінімальний рівень зарплати для заброньованих.
Як і раніше, статус критичного великим підприємствам буде надавати Мінекономіки, енергетичним — Міненергетики, ВПК — Міноборони.
А малому і середньому бізнесу — обласні військові адміністрації, однак тепер матиме у складі відповідних комісій з’являться представники ТЦК.
Ігор Мунтяну, юрист об'єднання Актум, у розмові з NV Бізнес називає добрим рішенням те, що уряд погоджуватиме галузеві і регіональні критерії критичності для компаній.
Раніше ОВА довільно трактували критерій «важливості для громади». Наприклад, у Хмельницькій ОВА надавали критичність підприємствам, які донатять 100 тисяч грн на ЗСУ щомісяця, а у Дніпрі - активну господарську діяльність підприємства слід доводити місцевій владі і мати солідний коефіцієнт податкового навантаження.
«Зараз кожна ОВА буде подавати свої критерії на відповідність до МОУ і Мінекономіки. Це стане своєрідним запобіжником від суб'єктивності», — зазначив Мунтяну. Додавши, що існувала практика, коли підприємства міняли юридичну адресу на іншу область, де легше отримати статус критичного. Наразі у цьому не буде сенсу.
Інна Кострицька, керівник практики трудового права юридичної фірми INTEGRITES впевнена, що погодження регіональних критеріїв з Києвом має зупинити рішення під конкретних стейкхолдерів. Але вимагатиме додаткового часу після 1 грудня через бюрократію.
Юрист з Актуму вважає: загалом по країні підприємствам стане важче отримувати статус критичного. З цим погоджується Кострицька:
«Зберегти або отримати статус критично важливого підприємства зможе набагато менше підприємств, установ та організацій, ніж раніше. І це пов’язане не лише з боротьбою із виявленими зловживаннями, а і з загальним політичним курсом на обмеження кількості заброньованих».
БЕЗАЛЬТЕРНАТИВНА ДІЯ
Планується, що оновлена процедура бронювання повноцінно запрацює з 1 грудня, заявки можна буде подавати в тому числі і через Дію. І це не дуже подобається бізнесу, оскільки у частини компаній співробітники вже зараз втратили статус заброньованих і до цього початку зими можуть бути мобілізовані.
Окрім того, тепер підприємства повинні проходити щомісячний моніторинг для перевірки відповідності новим критеріям. Уряд додав механізм позбавлення підприємства статусу критичного, якого раніше не було.
Для підприємств, які зберегли статус критичного і мають заброньованих працівників, діятиме перехідний період до 28 лютого 2025 року. До цієї дати всі компанії зобов’язані переоформити бронювання згідно з новими умовами.
Мунтяну розповів редакції, що у його практиці протягом останнього місяця, поки тривав урядовий аудит, деякі підприємства все ж втратили статус критичності. Йдеться, приміром, про харчову промисловість.
Під час переоформлення бронювання для працівників через портал Дія, за прогнозом Мунтяну, з’являться нові фільтри для військовозобов'язаних перед отриманням відстрочки. Юрист припускає, що саме для такого доопрацювання функціоналу відбулось зупинення бронювання через Дію з 20-го жовтня.
Це означає, що певна кількість військовозобов'язаних, що претендують на бронювання також не зможуть його отримати через попередні порушення.
Наприклад, система може не схвалити військовозобов'язаних, які невчасно або взагалі не оновлювали дані в ТЦК(Резерв+) і порушували норми військового обліку.
«Відповідальні міністерства мають детально пояснити логіку змін і дати вичерпні відповіді на запитання бізнесу», — окремо підкреслив прем'єр.
У Кострицької викликають питання заяви уряду, що всі бронювання будуть здійснюватися тільки на Порталі Дія. За її словами, до зупинки бронювання представництва, виконавці проектів міжнародної технічної допомогти та деякі інші суб'єкти з технічних причин не могли бути додані для бронювання на Порталі Дія і змушені були подавати списки до відповідних органів у паперовій або електронній формі.
Юристка INTEGRITES пропонує урядовцям автоматично продовжити до кінця перехідного періоду строк дії статусу критичності тим підприємствам, які мали такий статус станом на 8 жовтня 2024 року, і бронювання працівникам, які були заброньовані на цю дату. На її думку, це дозволило б бізнесу зберегти цінні кадри та прогнозовано і без втрат увійти в нову процедуру.
ЕКОНОМІЧНЕ БРОНЮВАННЯ — ЦЕ ВОНО І Є?
Уряд до оновлених критеріїв додав показник заробітної плати. Відтепер працівник, який претендує на бронь від мобілізації має отримувати на місяць не менше ніж 20 тисяч гривень.
У кінці жовтня президент вперше прокоментував, як ставиться до економічного бронювання. «Ті моделі, які вони мені показували, я вважаю, поки що вони не дуже справедливі. Тут складно вибрати одну професію, але не обирати іншу. Інші мають бути критерії», — зазначив Володимир Зеленський.
Цього тижня Богдан Кицак, представник партії Слуга народу зазначив в ефірі День.LIVE, що було вирішено не вводити економічний вид бронювання через те, що це «викликає величезний негатив серед українського суспільства». І щоб не створювати додаткового напруження від нього вирішили відмовитися.
Кострицька впевнена, що встановлення критерію на рівні не менше 2,5 мінімальних заробітних плат (20 000 грн.) в середньому по підприємству і окремо для кожного заброньованого означає підняття порогу входження підприємства у число суб'єктів, які мають право на бронювання.
«Багатьом підприємствам доведеться чекати до закінчення І кварталу 2025 року для того, щоб підтвердити виконання зарплатного критерію. Бо дані про середню заробітну плату розраховуються за останній календарний квартал перед поданням документів», — пояснює Кострицька з INTEGRITES.
Більше деталей з’явиться, коли юристи зможуть проаналізувати повний текст оновленої постанови КМУ.