Чверть коштів українці витрачають на препарати, які не мають достатніх доказів безпеки та ефективності.
Про це свідчить аналіз ринку споживання лікарських засобів за 2018, 2019 та 2020 роки, – повідомляє пресслужба Міністерства охорони здоров’я.
Дослідження показали, що 4 з 10 придбаних найпопулярніших препаратів — неефективні та відсутні в сучасних стандартах лікування. Серед них: біологічно-активні добавки (БАДи), гомеопатичні засоби, рослинні препарати та деякі популярні лікарські засоби.
У 2020 році витрати громадян на лікарські засоби становили понад 48 млрд грн, що на 2
млрд більше, ніж у 2019 році та на 6 млрд більше, ніж у 2018 році.
Ліки без доведеної ефективності, на які громадяни у 2020 р витратили найбільше
коштів:
- мікронізована очищена флавоноїдна фракція (діосмін+гесперидин)
- S-аденозин-L-метіонін
- Інозину пранобекс
- Тилорон
- Фенібут
- Депротеїнізований гемодериват із крові телят
- ARGININE
- розчин ментолу в ментиловому ефірі кислоти ізовалеріанової
- Метилетилпірідинолу сукцитат
Загалом у 2020 році українці витратили понад 13,7 млрд грн. на препарати, ефективність та безпека яких не доведена або сумнівна. В інструкціях до застосування таких «ліків» може міститися хибна інформація про їхні лікувальні властивості, маніпулятивні твердження та щире зізнання у відсутності проведення якісних досліджень.
Особливо небезпечно виглядає ситуація з закупівлями закладів охорони здоров’я, адже ці кошти можна було б використати на ліки з доведеною ефективністю.
У звіті також йдеться і про препарати, які не були включені до протоколу «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)», але завдяки агресивній фармацевтичній рекламі просувалися як засоби лікування та профілактики COVID-19.
Читати також: Pfizer показав ліки від ковіду