День вишиванки-2018: дата, традиції святкування та крилаті вислови

Всесвітній день вишиванки щорічно відзначається у третій четвер травня. Цьогоріч він припадає на 17 травня, тож саме час дізнатися трохи більше про один з найвідоміших символів України.

Історія виникнення та традиції святкування Дня вишиванки

Вперше День вишиванки запропонувала відзначати студентка Чернівецього університету, надихнувшись прикладом свого друга, який постійно носив вишиту сорочку на повсякдень. У 2006 році вперше відбулось це скромне свято — частина студентів університету та його викладачі підтримали ініціативу і прийшли на навчання у своїх вишиванках. Тепер же їм ми завдячуємо появі такого яскравого свята, масштаби якого щорічно зростають.

І хоч дата ще не встановлена офіційно, всі точно помітять, що воно настало, адже у цей день по всій Україні безліч людей одягає вишиванку на навчання, роботу, прогулянки по місту.

Існують різноманітні заходи, такі як марш вишиванок, благодійні акції, конкурси на найкраще фото в українській сорочці тощо.

У цей день ходять у вишиванках не лише в Україні — ті, хто знаходяться за її межами, також підхопили відносно нове свято і вишиті сорочки у третій четвер травня можна побачити в Нью-Йорку, Торонто та інших великих містах закордоном.

Мода світового рівня

Коли ми писали, що вишиванка вражає своєю красою весь світ — то зовсім не перебільшували! Всесвітньо відомі актори, музиканти, моделі уже давно мають в гардеробі цей модний одяг з українським орнаментом.

Серед шанувальників нашого одягу, такі зірки як Мадонна, Міла Куніс, Діта фон Тіз, Сандра Буллок, Різ Уізерспун, Кейт Мосс, Джекі Чан, Ніколь Кідман. Одна з найпопулярніших поп-виконавиць Адель позувала у вишиванці для журналу VOGUE.

І мода ця прийшла не зненацька — навіть ще у 70-х роках легендарний лідер гурту «The Doors» Джим Моррісон красувався на фотосесії у традиційній українській вишитій сорочці.

Але все ж першим модником, який почав носити вишиванку, як повсякденний сучасний елемент гардеробу був українець. А саме Іван Франко, котрий так і зображений на 20 українських гривнях — в сучасному піджаку, одягненому на вишиванку.

Що ми самі про цей шанований у всьому світі український одяг?

Раніше сорочка мала для наших предків магічний, релігійний сенс — з нею було пов’язано багато забобонів, застережень, вірувань. Кожен символ та колір ніс сакральне значення, як і те, хто вишиває сорочку, з яким настроєм та думками — вона мала слугувати власникові оберегом. Українці вірили, що сорочка може безпосередньо вплинути на долю того, хто її носить.

Вишита сорочка – один з найбільш древніх українських атрибутів. Ще Геродот стверджував, що одяг скіфів був прикрашений вишивкою, а вони, як відомо, проживали на території сучасної України.

Найдавнішу згадку про вишиту сорочку було знайдено під час розкопок на Черкащині — її вік датувався 6 сторіччям до нашої ери! Тож одяг цей носили ще трипільці, про що свідчить зображення чоловіка у вишиванці. Усвідомлення такої історичної спадщини вражає та захоплює і спонукає з особливою повагою ставитись до сорочки, яку неможливо вважати просто одягом.

Кожен регіон України – неповторний у своєму виконанні вишиванок. Майстрині у різних місцевостях по-різному використовували техніки вишивки, а особлива відмінність полягала саме в орнаментах. В кожній області можна прослідкувати свої, неповторні вишиванки.

Крилаті вислови про вишиванку, або як її просто називали в народі – сорочку:

  • Бідний на сорочку старається, а багатий і кожуха цурається.
  • Як мати рідненька, то й сорочка біленька.
  • Рукави — як писанка, а личко — як маків цвіт.
  • Хочеш сорочку мати — не треба зівати.
  • До Великодня сорочка хоч і лихенька, аби біленька.
  • З світу по нитці — голому сорочка.
  • Трясця тим багачам, що багато сороччя, а в мене одненька, та щодня біленька.
 

#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Відомі волиняни похизувалися своїми вишиванками. ФОТО
Наступна новина Реалії та перспективи агросектору на Волині у проекті «Відкрита влада»
Схожі новини