В Україні понад 50 тисяч автомобілів з іноземними номерами, повідомляють в Митній службі. Водночас в організації «АвтоЄвроСила», яка представляє інтереси власників нерозмитнених машин, впевнені: реальна кількість автомобілів з іноземними номерами – близько 1,5 мільйона.
Закон дозволяє іноземцям приїздити на своїх автомобілях, не сплачуючи ввізне мито та інші податки, але кататися можна тільки рік. Після цього нерозмитнений автомобіль повинен покинути територію України. Замість цього тисячі таких машин перепродують українцям “по дешевці”. Новому власникові загрожують великі штрафи за ухилення від податків і конфіскація авто.
Нерозмитнений автомобіль вдвічі дешевший
Ціни на іномарки в Європейському Союзі, особливо на машини до 2010 року випуску, в кілька разів нижче, ніж в Україні. За один і той же автомобіль у нас можуть «просити» 10 тисяч доларів, а, наприклад, в Литві – 4-5 тисяч.
Але купувати машини в ЄС і законно ввозити до України не вигідно – всю економію «з’їдають» податки. І чим старша машина, тим більше доведеться віддати за розмитнення. За іноземний автомобіль необхідно заплатити мито (10% від вартості), акцизний збір (його розмір може досягати декількох тисяч доларів і залежить від об’єму двигуна і року випуску машини) і 20% ПДВ.
В результаті нерозмитнений автомобіль в кілька разів дешевше розмитненого. Наразі на одному зі спеціалізованих сайтів виставили на продаж Mercedes-Benz E-Class 2005 року випуску на закордонних номерах. Автомобіль хочуть продати за 6100 доларів. На цьому ж сайті таку ж, але вже розмитнену машину можна купити вже за 12-13 тисяч доларів.
Найчастіше такі машини ввозять нерезиденти країни, пояснює юрист Олександр Плохотнік. Вони мають право користуватися машиною протягом року, але не продавати її. Замість цього автомобіль продають українцям.
«У Митному кодексі чітко написано, що продавати такі машини не можна. Є ч. 10 статті 374, там говориться: «Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані, передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам», – пояснює юрист.
Директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко також упевнений: користуватися такою машиною рік можуть тільки нерезиденти країни. При цьому Олександр Плохотнік зазначає: в законі є кілька лазівок, якими найчастіше і користуються недобросовісні продавці. Наприклад, якщо машина оформлена на іноземну фірму, то покупця можуть «найняти» для того, щоб він отримав право 12 місяців їздити на нерозмитненій машині. При цьому щороку доведеться перетинати кордон і продовжувати робочий контракт. Тобто за законом володіти такою машиною українець не може, але їздити на ній – так.
Як пояснили сайту «Сегодня» на «гарячій лінії» Фіскальної служби, їздити без реєстрації на машині, яку українці завезли самі, можна всього лише п'ять днів в межах однієї області і 10 днів – в декількох областях. Після цього потрібно або знову перетнути державний кордон і лічильник обнулиться, або заплатити за розмитнення. Порушникам загрожують великі штрафи.
Що загрожує українцям, які порушили Митний кодекс
Якщо автомобіль «затримався» на добу, доведеться заплатити штраф в 85 гривень. Якщо від однієї до десяти діб – 3400 гривень, якщо більше 10 діб – 8500 гривень. У іноземця машину можуть заарештувати, а в українця – забрати і відправити на штрафмайданчик. В сумі розмір штрафу може досягати сотень тисяч гривень.
Як пояснив Олександр Плохотнік, штраф дійсно може становити шестизначну суму, однак тільки в тому випадку, якщо правоохоронні органи доведуть, що власник машини не просто "прогавив" терміни і не встиг розмитнити автомобіль, а навмисне ухилявся від сплати податку.
«Дійсно, згідно з 485 статтею ПК можуть оштрафувати на 300% від суми несплачених податків і зборів. Якщо розмитнення, наприклад, коштує 10 тисяч доларів, то штраф може становити 30 тисяч доларів. Але це особливі випадки, найчастіше штраф – 8500 гривень», – розповідає юрист.
Що загрожує українцям, які порушили Митний кодекс
Автомобіль затримався в Україні на добу – штраф 85 гривень
Від 1 до 10 діб – штраф 3400 гривень
Більше 10 діб – штраф 8500 гривень
Відмовився платити штраф – автомобіль заарештують
Якщо ж іноземець завіз до України автомобіль, а повернувся на батьківщину без нього – українські правоохоронні органи можуть звернутися до країни резидента з вимогою оштрафувати порушника. Крім того, машини без реєстрації можуть оголосити в розшук.
Як купити дешеву іномарку самому
У липні минулого року парламент прийняв законопроект 3251 – до 2018 року ставку на акцизне ввезення автомобілів значно скоротили. Якщо до цього за автомобіль з двигуном до 1000 кубічних сантиметрів доводилося платити від 1,09 до 1,44 євро за кожен сантиметр, після нововведення ставку знизили до 0,102 євро. Так, якщо 2015-го акциз на машину з об'ємом двигуна 1000 кубічних сантиметри коливався в межах 1090-1440 євро, в липні минулого року його скоротили до 102 євро. Щоправда, стосується це тільки автомобілів, що відповідають стандарту євро-5. Це машини, випущені після 2010 року. У законі сказано: машину за пільговою ставкою українець може купити лише для себе. Продати такий автомобіль можна тільки через рік після покупки.
Нагадаємо, як раніше писав сайт «Сегодня», у Верховній Раді зареєстровано чотири законопроекти, які передбачають збільшення терміну транзиту автомобілів. Якщо документи підтримають, українці зможуть легально їздити на машинах з іноземними номерами довше 10 діб. Або ж, як пропонують автори одного з законопроектів, щороку платити за використання такого автомобіля 6000 гривень.