Асоціація міст України зібрала у Луцьку (член-громада АМУ) майже чотири десятки освітян із кількох областей України, серед яких керівники органів управління освітою, їхні заступники, завідувачі методичних кабінетів та інші освітяни.
Вони з’їхалися на Волинь, щоб протягом двох днів, 19-20 квітня, взяти участь у Секції з питань освіти, яку проводить Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування АМУ в межах проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізується спільно з USAID. Приймаючою стороною заходу виступила Луцька міська рада у сесійній залі якої відбулася офіційна та теоретична частина Секції.
Розпочала захід голова Секції з питань освіти АМУ, начальник управління Первомайської міської ради Галина Остапенко, яка наголосила, що присутнім «до снаги реформувати систему освіти та зробити її конкурентно-спроможною».
– Реформи завжди сприймаються неоднозначно, особливо освітянські, адже торкаються практично кожного жителя країни. Але всі суспільства, рано чи пізно, змінюють чи удосконалюють свої освітні системи, – зауважила Остапенко. – Тож сьогоднішнє засідання має на меті розглянути освітянські законодавчі зміни в умовах децентралізації органів місцевого самоврядування. Крім того обговоримо нагальні проблеми системи освіти на місцях та, традиційно, сформувати пропозиції щодо необхідних змін у чинній законодавчій базі.
Гостей волинської столиці привітав Ігор Поліщук, радник міського голови. Він зауважив, що у Луцьку влада приділяє значну увагу питанню розвитку освітньої галузі.
– Роль освіти у формуванні молоді відіграє вирішальну роль. Саме їм будувати нашу країну у майбутньому. У 2017-му з міського бюджету скерували понад 37 мільйонів гривень на зміцнення матеріально-технічної бази садочків, шкіл та позашкільних закладів, – сказав він. – Окрім того, одними з перших в Україні, підняли зарплату тим працівникам закладів освіти, яких це оминуло внаслідок реформування галузі. На це додатково у 2017-му виділили 12 мільйонів гривень.
Також радник міського голови зауважив, що незабаром у Луцьку почне діяти один із перших інклюзивних ресурсних центрів і на це вже виділено понад мільйон гривень.
Аналітик Асоціації міст України, кандидат педагогічних наук Людмила Мозгова проаналізувала основні зміни в законодавстві та стан місцевого самоврядування галузі освіти, а також акцентувала на ролі АМУ та проекту ПУЛЬС у законодавчому процесі. Серед іншого, особливу увагу Мозгова звернула на ситуацією із нарахуванням освітньої субвенції, якої зараз багатьом містам та ОТГ не вистачає, що свідчить про недосконалість формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами.
– Асоціація міст України провела опитування серед органів місцевого самоврядування, а саме в ОТГ і містах обласного значення, яке охопило 231 громаду. Із них 56 громад сказали, що вони повністю забезпечені освітньою субвенцією, а 76 – і цей показник мене страшенно лякає – не забезпечені освітньою субвенцією. За підрахунками АМУ освітня субвенція для міст обласного значення та ОТГ недофінансована на 4,4 мільярда гривень. Як бачимо, наразі є недофінансування цієї субвенції, навіть попри оптимізацію освітніх закладів, – каже Мозгова. – До речі, формульний розрахунок не враховує ще дуже багато нормативних документів, виконання яких зобов’язані забезпечити органи місцевого самоврядування і роблять вони це за рахунок власних надходжень. Наприклад, 15-30% обсягу освітньої субвенції дофінансовують Бердянськ, Житомир, Луцьк та інші, 30-40% – Березівка, Южноукраїнськ, 44 і 51 відсоток – Золотоноша та Київ відповідно. Окрім того, щоб заплатити вчителям зарплату, місцевій владі доводиться використовувати минулорічні залишки освітньої субвенції, які б мали скерувати на оновлення освітнього середовища і забезпечити виконання норм «Нової української школи». А подекуди владці змушені навіть порушувати закон: отримавши освітню субвенцію за березень, «закривають» зарплату за лютий, що спричиняє неабияку соціальну напругу.
Зі слів аналітика АМУ, з огляду на ситуацію, Асоціація міст України підготувала і надіслала Уряду пропозиції вирішення проблеми.
Про законотворчу діяльність у сфері освіти учасників заходу проінформувала Олена Козієвська, заступник керівника секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти.
Особливу увагу освітяни приділили питанню організації освіти дітей з особливими потребами. Так, експерт директорату інклюзивної та позашкільної освіти Міністерства освіти і науки України Ольга Набоченко акцентувала увагу на діяльності інклюзивно-ресурсних центрів та їх ролі у реалізації права на освіту дітей із особливими освітніми потребами.
На часі імплементація Закону України «Про освіту», зокрема у частині запровадження зовнішньої та внутрішньої систем забезпечення якості освіти. Іван Юрійчук, завідувач сектору моніторингу освіти Державної служби якості освіти, розповів про роль ДСЯО у забезпеченні якості освіти на місцевому рівні.
Освіту міста Луцька презентувала начальник управління освіти Луцької міської ради Зіновія Лещенко.
Сьогодні, 19 квітня, під час практичної частини Секції, її учасники мали нагоду ознайомитися із кращим освітянським досвідом Луцька. Так вони відвідали заклад дошкільної освіти №7, де їм продемонстрували сучасні підходи до розвитку особистості та фрагмент заняття за методом асоціативних символів, автором якого є лучанка, вихователь-методист, вчитель англійської мови Світлана Гунько. У КЗ «Луцький НВК №9», гостям презентували шляхи формування та розбудови освітнього простору в закладі загальної середньої освіти, зокрема, наукові підходи до викладання іноземних мов на початковому етапі її вивчення, фрагмент уроку за методами асоціативних символів.
У НВК№9 також відбулося засідання круглого столу, де його учасники обговорили ряд питань, повʼязаних із проблемами в галузі та необхідністю змін у законодавстві.
До речі, зі слів Людмили Мозгової, всі напрацювання Секції з питань освіти АМУ, Ларисою Понєдєльнік, помічником-консультантом народного депутата, передадуть нардепу Ірині Констанкевич, Голові підкомітету з питань позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти та освіти дорослих Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти.
У музеї Волинської ікони освітяни ознайомилися із системою позашкільної краєзнавчої роботи в закладах освіти Луцька.
Щодо планів на другий день Секції, 20 квітня, то учасники заходу відвідають заклад дошкільної освіти №11, щоб ознайомитися із додатковими освітніми послугами, як ефективним ресурсом педагогічного партнерства, у школі-гімназії №21 імені Михайла Кравчука, матимуть змогу оцінити мистецтво освітньої взаємодії, як запоруки успіху до Нової української школи, а про співпрацю позашкільної та професійно-технічної освіти в умовах реформи галузі, йтиметься під час відвідин Луцького центру професійно-технічної освіти.
На завершення у Палаці учнівської молоді підсумують засідання Секції та обговорять організаційні питання її діяльності.
Тамара ЗУБЕНКО, консультант з комунікацій Асоціації міст України, Волинське РВ АМУ