Любомльским освітянам зняли надбавки без попереджень та пояснень

Ще 1 березня 2017 року Любомльський відділ освіти видав наказ «Про зменшення розміру надбавок педагогічним працівникам загальноосвітніх навчальних закладів Любомльського району». Мотивували рішення тим, що освітньої субвенції на надбавки і премії просто не вистачає.

Згідно з документом, підписаним керівником районного відділу освіти Анастасією Савош, надбавка за престижність праці зменшилась з 20 до 10 відсотків. В середньому йдеться про 500 гривень, які кожен вчитель зі стажем не отримує ось уже кілька місяців поспіль.

ОСВІТЯН ПОПЕРЕДИТИ ЗАБУЛИ

І хоч важливість фінансових питань для освітян применшити важко (ще б пак – професія ніколи не славилась високими заробітками), обурило їх не лише власне зменшення надбавок. Більше невдоволення викликав той факт, що про зміни вчителів попередити забули чи просто не захотіли.

«У відповідь на наше звернення заступник міністра освіти та науки Володимир Ковтунець зазначив, якщо таке зняття надбавок і відбувається, то це повинно робитись за згодою первинної профспілкової організації. А коли цей наказ районного відділу освіти друкувався, нас ніхто навіть не попередив», - наголошує керівник профспілки Головненської загальноосвітньої школи Микола Скопюк.

Обурені освітяни вирішили шукати справедливості. Спочатку – писали листи на обласне управління освіти і профільне Міністерство, а згодом, отримавши, на їх думку, відписки, подали до суду. Перше засідання очікується наприкінці вересня.


ЧОГО ХОЧУТЬ ВЧИТЕЛІ

У листах на обласне управління освіти та Міністерство освіти члени первинної профспілкової організації Головненської ЗОШ наголошують, що працювати в таких умовах не можуть, а прийнятий відділом освіти наказ погіршує умови оплати праці. Хоча, подібні звернення до чиновників надсилали вчителі щонайменше 24 шкіл цього району.

Освітяни переконані, що документ має ознаки зловживання службовим становищем з боку начальника відділу освіти, яка без погодження з профспілкою, підписала наказ про зменшення надбавок.

«Ми писали начальнику відділу освіти, а вона лише давала відписки, мовляв немає грошей. Профспілкові організації інших шкіл району звертались і до Прем’єр-міністра, а той можливо навіть не читав тих листів і відправляв всіх до Мишковець і Плахотної (Світлана Мишковець – заступник голови Волинської ОДА та Людмила Плахотна – начальник обласного управління освіти, - ред.), а вони відповідали точно так само, як і начальник районного відділу освіти», - розповідає про перипетії освітян Микола Скопюк.

ЩО ВІДПОВІЛО КЕРІВНИЦТВО?

У листі-відповіді начальниця обласного управління освіти Людмила Плахотна посилається на постанову Кабінету Міністрів України, якою визначено, що 20 відсотків - це граничний розмір надбавки педагогічним працівникам, і він може бути і меншим, але найбільше – 20%. Чи буде це 20, а чи 10 чи 5 відсотків, - визначає керівник у межах фонду оплати праці. 

Перший заступник Міністра освіти Володимир Ковтунець у листі-відповіді вчителям посилається на ту ж постанову Уряду. Як пише заступник Міністра, це створює «умови для гнучкого стимулювання працівників». 

Очільниця обласного управління освіти в коментарі журналістам підтвердила, що про проблему знає і вже давно.

«Розмір надбавок зменшили ще у квітні, а все тому, що у Любомльському районі коштів освітньої субвенції на все не вистачає. Це район, де залишилось найбільше малокомплектних шкіл, а утримання таких закладів та їхніх учнів дуже дороге. Якщо в інших районах відбулась оптимізація – якісь школи були закриті, інші – понижені у ступені або ж перетворені на опорні, то тут усі намагання провести оптимізацію наштовхувались на протест депутатів», - наголошує чиновниця.

З її слів, така проблема виникла у двох районах – Любомльському та Турійському. Однак, якщо в Турійському для виплати усіх зарплат і надбавок не вистачає п’яти мільйонів гривень, то у Любомльському, навіть після «переполовинення» премій, не вистачає десяти мільйонів. В інших же районах освітніх коштів нібито є навіть з надлишком.

«Я знаю, що в Любомльському районі депутати вже починають виносити пропозиції про оптимізацію шкіл. І так дуже часто буває, коли створюються об’єднані громади і люди бачать, що нема звідки взяти гроші на утримання шкіл, в яких фактично відбувається індивідуальне навчання», - зауважує головна освітянка Волині.

На її думку, з часом ця проблема таки вирішиться силами місцевих чиновників та депутатів.

ЩО Ж ПРОСЯТЬ ВЧИТЕЛІ У СУДУ?

Педагоги вирішили йти до кінця у відстоюванні своїх прав, тож звернулись до суду з рядом прохань.

Зокрема, вони просять визнати незаконним та скасувати наказ начальника відділу освіти Любомльської районної державної адміністрації від 1 березня 2017 року року «Про зменшення розміру надбавок педагогічним працівникам загальноосвітніх навчальних закладів Любомльського району».

Також вчителі закликають суд зобов’язати відділ освіти перерахувати зарплату членам первинної профспілкової організації Головненської загальноосвітньої школи без врахування цього наказу і все ж таки виплатити недоотримані 20 відсотків надбавки кожному - за престижність праці.

До речі, освітяни побоюються, що поділ премій навпіл – це ще не кінець.

«Ходять чутки, що з першого вересня надбавки хочуть зменшити ще на 9%, залишивши лише 1%. Це просто обурливо», - зазначає керівник профспілки.

Усі сподівання, кажуть, на справедливий суд. Вдаватись до радикальних акцій протесту вчителі не планують, мовляв несолідно це якось – перекривати дороги. Хоча, хто зна…

Віталія САХНІК

Читати далі


#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Іранські театрали показали маленьким лучанам добру виставу про бджілок. ФОТО
Наступна новина На чемпіонаті з пауерліфтингу в Луцьку б’ють рекорди України
Схожі новини