Навіть заселившись у власне житло, на власників може чекати чимало сюрпризів. Коли вже здається, що залишилося трішечки до щасливого життя, виявляється, що все не так просто – треба владнати ще декілька, на перший погляд, дрібничок.
Аби не думати, куди бігти та що робити, Інформаційне агентство ВолиньPost підготувало публікацію-порадник для тих, хто наважився на відповідальний крок, придбав житло та готується до переїзду.
Допомогти з’ясувати, про що важливо потурбуватися найперше, аби спокійно насолоджуватися життям у власній квартирі чи будинку, нам допомогли жителька комплексу таунхаусів «Струмочок» Людмила та мешканка ЖК «Центральний» Юлія.
1. Робота довіреного майстра
Найперше варто запросити до помешкання перевірених майстрів – сантехніків та електриків, аби вони перевірили усі комунікації та сантехніку.
«Насправді, це важливе питання, адже вже, коли зробиш ремонт, перевіряти пізно. Хоч у нас все було виконано якісно, ми все одно перевірили, чи правильно встановлені рамки, нахили каналізації тощо. Не варто забувати, що будівництва масові», – розповідає Людмила. Тому тільки отримавши житло, вона запросила майстрів, яким довіряє.
Юлія додає, що питання дійсно актуальне.
«Ми замінили всю електропроводку, поклали кабелі для інтернету, замінили вхідні двері та підключили сигналізацію», – пригадує вона. Мовляв, проводку вирішили міняти завдяки майстру, який порадив виправити недоліки.
«Чисто жіноче: перше, що треба підключити, посудомийну машину, пралку, газову плитку, холодильник; ну, і чисто професійне – підключити інтернет. Все інше – дрібниці, які вирішуються в робочому режимі», – зауважує вона.
2. Кооперуйтеся
Одним із ключових питань, над якими варто попрацювати новим власникам помешкань, квартира то чи таунахауси – створення ОСББ чи іншої форми кооперації. За словами Юлії, цю організацію в їхньому будинку створили дуже швидко, адже забудовник передає будинок на баланс ОСББ.
А Людмила додає, що окрім юридичних моментів, будь-яка форма самоорганізації мешканців ЖК дуже полегшує життя мешканців, адже тим, хто недавно переїхав, не доводитися думати, як вивезти сміття, чи з чого починати, аби встановити освітлення.
«Це дуже зручно, обслуговування на гарному рівні. Ось, наприклад, забудовник передав нам свердловину, але обслуговуємо ми самі, також запланували встановлення освітлення. Чи, скажімо, взимку – не доводиться думати, щоб вставати зранку і чистити сніг, бо кооператив потурбувався про прибиральників. Вранці виїжджаєш, а все вже почищено», – розповідає жінка.
Андрій Разумовський, директор будівельної компанії «Інвестор», яка зводила ЖК «Струмочок», каже, що самоорганізація мешканців новобудов – це сьогодні єдиний спосіб підтримувати порядок на території житлових комплексів, оскільки держава від цього процесу фактично самоусунулася.
«Дуже хороший варіант – передати ОСББ чи кооператив в управління відповідній компанії. Це люди, які будуть вести бухгалтерію, прибирати, вивозити сміття, налагодити роботу сантехніків, електриків, диспетчерської служби і мають напрацьовані зв'язки та механізми. Це дуже великий обсяг роботі і краще його довірити професіоналам. У Луцьку, наприклад, цим займається Юлія Сабатюк», – мовив він.
За словами будівельника, компанія «Інвестор» готова допомагати клієнтам у питанні створенні ОСББ чи кооперативу.
«Ми обов’язково ставимо перед собою завдання допомогти жильцям і обов’язково будемо допомагати людям поки не з’явиться ОСББ. Ми готові прибирати сміття, ремонтувати, підтримувати порядок на території. Наприклад, у випадку нашого житлового комплексу «Супернова», що зводиться в районі вулиці Львівської, я думаю, у нас буде близько 800 мешканців в 9 будинках, то вони можуть створити ОСББ в кожному будинку або й всі об'єднати», – розповів Андрій Разумовський.
3. Ремонт «під себе»
Аби в майбутньому вас повністю задовольняв функціонал та дизайн квартири, чи не перше, чим варто зайнятися – ремонт житла. Увагу на дизайн та розподіл простору варто виділяти ще на етапі будівництва, коли є можливість внести кардинальніші правки. Та, отримавши квартиру, треба долучити професіоналів-дизайнерів, які допоможуть обрати оптимальний варіант, адже насправді не завжди є можливість реалізувати «картинку з голови».
Юлія розповідає, що дизайн – те, над чим зосередитися найперше. Справжнім головним болем стали «капітальні» роботи – у помешканні довелося рівняти стіни, підлогу, стелю та відкоси дверей.
«У кожній кімнаті вони були різного рівня – просто квест зашифрований», – пояснює жінка. Проте кардинальних перебудов не здійснювали.
Людмила, яка мешкає в ЖК «Струмочок», розповідає, що до розробки майбутнього вигляду житла можна долучити професійного дизайнера – це зекономить час, нерви та дозволить вибрати оптимальний варіант.
«Професіонали якісно підкажуть та проконсультують. Бо якщо не знаєш, з чого почати, то й ремонт вийде абияким. Треба, аби дизайнер глянув, чи відповідає площа бажанням власника, та бажано навіть створити на комп’ютері візуальну модель», – каже жінка. У своєму домі вона хотіла встановити «острівок на кухні», проте після консультації із дизайнером відмовилася від попереднього задуму – фахівець резюмував, що для реалізації ідеї банально не вистачає простору.
І хоч ремонт – річ недешева, мешканці нового житла радять таки знайти кошти та зробити все згідно власних вподобань, аби потім не переживати, що десь посипалося або щось відпало.
«Якщо це не нове житло, то я думаю, що треба все здирати аж до цегли та робити ремонт. Адже в старому житлі буває покладеш дорогу плитку на свій смак, а далі посиплеться стяжка. Іноді навіть коли виглядає добре, то насправді все може бути не так. У нових будинках таких проблем немає», – додала Людмила.
4. Сусіди
Здавалося б, банальна порада – швидко навести контакт із сусідами – може повпливати на багато факторів. Наприклад, не варто затягувати знайомство із сусідами через необхідність створення ОСББ, чи для спільного вирішення деяких питань.
«Познайомитися з сусідами треба якнайшвидше, бо у всіх можуть різні ситуації, в том числі й непередбачувані», – зізнається Людмила. У неї ледь не одразу після заселення в житло, після якого переселилася в «Струмочок», стався потоп після укладання комунікацій. Завдяки добрим стосункам із сусідом ситуацію вдалося залагодити швидко та безболісно – просто зробили ремонти в обох помешканнях.
Незабаром аналогічна ситуація сталася в сусіда – тоді її сприйняли навіть дещо із гумором.
5. Страхування житла
Ще один пункт, на який варто «витратитися» – страхування помешкання. Мовляв, якщо живеш у багатоповерхівці, страхування може позбавити головного болю у випадку того ж затоплення чи інших неприємних випадків.
«Особливо, якщо живеш у багатоквартирному будинку, це дуже розумний крок», – зауважує Людмила.
Скажімо, власник захотів зробити особливий, дорогий та ексклюзивний ремонт. Та, на жаль, у багатоквартирному будинку навіть найбезпечніше помешкання у будь-якому випадку залежить від інших квартир. Аби вбезпечити такий виплаканий ремонт, варто застрахувати його чи окремі елементи оздоблення.
Тому, вкладаючи у страховку, власники житла вкладають фактично у безпеку. У випадку, якщо дійсно станеться щось неприємне, не доведеться бігати по судах, або позичати гроші у рідних чи ставати ворогами із сусідами.
*********
Сподіваємося, що наші поради допоможуть вам у виборі житла. Стежте за новими публікаціями рубрики «Обираючи житло» та будьте економними.
ТЕКСТ - Василина БОРУЦЬКА