У традиційній рубриці «Перший на природі» ми розповімо про селище на Волині, яке має велику історію.
У селищі Олика ви знайдете пам’ятки архітектури як національного значення, так і місцевого, а також романтичне місце, яке нагадує Тунель кохання.
Тому Департамент інфраструктури та туризму Волинської ОДА та «Перший» запрошують вас відвідати цей куточок України, адже тут справді буде що побачити.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Перший на природі»: «Волинська Мекка» або село, де досі збирають лісовий мед
ОЛИЦЬКИЙ ЗАМОК
Або ж як його ще називають замок Радзивіллів, адже розбудовувати його почали у 16 столітті за князя Миколи Радзвивіла «Чорного». У 1640 році за сприяння Альбрехта Станіслава Радзивілла завершили реконструкцію замку, розміри якого сягали близько 100х120 метрів.
Наразі на території прямокутного замку бастіонного типу розміщена Волинська психіатрична лікарня №2.
Раніше ж це був триповерховий палац з фортечними спорудами, брамою та ландшафтним парком. Із чотирьох кутових бастіонів зі сторожовими вежами сьогодні частково лишилось два.
КОЛЕГІАЛЬНИЙ КОСТЕЛ СВЯТОЇ ТРІЙЦІ
Спроектували храм італійські митці Бенедетто Моллі та Джованні Маліверна. Римо-католицький костел побудували на взірець римського Іль-Джезу у 1635-1640 роках.
Його пишно декоровано скульптурами святих Войцеха, Станіслава, Петра і Павла та різьбою у виконанні львівського скульптора Мельхіора Ампелі.
До слова, цей костел планують відреставрувати у 2020 році. Наразі Фундація культурної спадщини у Варшаві має намір зробити фасад, територію навколо костелу й вівтар.
Нагадаємо, раніше ми писали, чим унікальне село Сваловичі.
ЛУЦЬКА БРАМА
Колись на території Олики було три міські брами – Метеленська, Заворотська (Дубенська), Залісоцька. Проте вже на початку ХХ століття залишилася лише одна з брам — Залісоцька, відома сьогодні також як «Луцькі» або «Фортечні ворота».
Луцьку браму ви зможете побачити, в’їхавши в місто з боку Цуманя.
ЦВИНТАРНА КАПЛИЦЯ
Збудували її на початку ХХ століття на католицькому цвинтарі. Зараз вона перебуває в стані руйнації.
Після третього поділу Речі Посполитої більша частина земель Станіслава Августа Понятовського опинилася розділеною між Московією, Австрією та Угорщиною. Тоді ж волинська княжна та кохана Станіслава Понятовського Нововейська передчасно померла в своєму маленькому маєтку Чемерин під Оликою. Над її могилою на польському цвинтарі під опікою католицького Троїцького костелу з’явилася витончена каплиця в романсько-готичному стилі.
ПІД’ЇЗНА ДОРОГА
Дорогу, вкладену шестикутною трилінкою, теж побудували за Радзивіллів між Оликою та Цуманем у міжвоєнний період. Тут були розташовані промислові підприємства князів. Це надзвичайно мальовниче місце, яке нагадує романтичний Тунель кохання, що знаходиться у Клевані Рівненської області.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Перший на природі»: 700-літній дуб та кемпінг у давньоскандинавському стилі в селі Дубечне
До речі, з Луцька до Олики ви зможете доїхати з самого ранку й аж до вечора. «Перший» пропонує вам варіанти, за якими ви зможете добратися до селища.
Текст – Іванна Соломанчук (Перший).
Фото – Роман Домбровський (Перший).
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.