Рівненський історик Ігор Марчук вважає, що польська влада не намагається знайти компроміс в питанні історичних подій, а просто декларує свою позицію.
Таку думку завідувач відділу «Інститут дослідів Волині» Рівненського краєзнавчого музею, історик Ігор Марчук висловив «Главкому», коментуючи останні дії польської влади.
На питання, чому тема взаємин України з Польщею не була такою гострою останні 25 років, а лише тепер «вибухнула», Марчук відповідає, що насправді і раніше відбувалися зустрічі «Польща-Україна: важкі питання» для обговорення гострих проблем. За словами історика, на цих зустрічах були досягнуті певні компроміси та консенсуси, але зміна політичного керівництва у Польщі звела їх нанівець.
«Мова про останні два-три роки, - пояснює Марчук. - Особливо з появою фільму «Волинь-43». На жаль, польські історики і, очевидно, польське політичне керівництво зайняло непримиренну позицію. Вони говорять про те, що ніби хочуть досягнути консенсусу, але скоріше це монолог, а не діалог».
Як зазначає Марчук, українці, попри спроби порозумітися, бачать, що польська сторона не готова до нормального обговорення суперечливих моментів. Він також додає, що «спостерігаються постійні спроби під виглядом позитивних сторінок співпраці в українсько-польських стосунках підсунути не зовсім коректні, адекватні постаті чи теми».
У якості прикладу історик наводить актуалізацію останнім часом постаті Генрика Юзевського: «Це спроби показати Варшавську угоду від 1920-го року як нібито великий позитив, хоча самі поляки віроломно цю угоду порушили, тобто цей союз саме з польського боку було зруйновано».
Нагадаємо, що 6 листопада на базі Рівненського обласного краєзнавчого музею відбувся круглий стіл «Волинський експеримент Юзевського: дорога до польсько-українського примирення у міжвоєнний період», на якому віце-консул Генерального консульства Польщі у Луцьку Марек Запур зробив декілька антиукраїнських заяв.