Мешканці Перемишля стали рекордсменами Польщі за кількістю зареєстрованих автомобілів на одну особу.
Понад 86 % транспортних засобів, які зареєстровані в Перемишлі та його околицях, належать лише 17 мешканцям регіону. Такі дані випливають з репортажу програми TVN Turbo, передає Shoppingpl.
З понад 14,5 тисяч автомобілів, які зареєстровані у місцевому управлінні транспорту, близько 12,5 тисяч авто перебувають у власності або співвласності менше двох десятків поляків. При цьому один з них є абсолютним рекордсменом – на нього зареєстровано 3,5 тисячі одиниць транспорту. І ця кількість продовжує зростати.
Мова йде не про олігархів або колекціонерів. Така ситуація пояснюється так званою «співпрацею» поляків з українцями, які хочуть мати імпортні автомобілі та не платити при цьому до українського бюджету великих сум за розмитнення. Вартість офіційної легалізації інколи може досягати 2 тисяч доларів США, йдеться у репортажі.
За те, що поляк вписує українця в техпаспорт, він може отримати від 100 до 500 злотих (~30-150 доларів США).
При цьому польське законодавство не обмежує громадян у кількості автомобілів, які можуть перебувати у їх власності.
«Польські правила дозволяють це. Тому, якщо до нас звертається особа з проханням реєстрації транспортного засобу і має необхідні документи, то ми мусимо його зареєструвати. Не маємо права відмовити у цьому», – пояснив Вєслав Юркевич, представник відділу комунікації, транспорту і доріг у Перемишлі.
Найкраще таку форму прикордонного «транспортного співробітництва» видно у пункті пропуску «Корчова-Краковець».
«За годину через пункт пропуску проходять 80 автомобілів, із яких 60 зареєстровані на польсько-українських співвласників», - розповіла Ельжбєта Пікор, представниця Бєщадського відділу польської Прикордонної служби.
Нагадаємо, при ввезенні автомобілів з Польщі в режимі «транзит» щоб не порушувати вітчизняного законодавства українці змушені перетинати кордон кожні 5-10 днів. Проте існують варіанти, коли можливе легальне використання транспортного засобу з євро номерами протягом року. Це допускається у випадках, коли громадянин України є співвласником машини і вписаний до техпаспорту, виданого за кордоном або працює на іноземну фірму, яка видала йому відповідне доручення.