Що буде з цінами на бензин у вересні: прогноз

Влітку бензин і дизпаливо істотно не подорожчали, але злетів у ціні автогаз. Восени заправити авто стане дорожче, кажуть експерти, – пише Сьогодні.

Сьогодні заправити автомобіль з баком на 48 л бензином "А-95" дешевше на 24,96 гривні, ніж в червні. Настільки ж подешевшав і "А-92". Заправка бака дизпаливом подешевшала на 42,7 гривні. Однак заправка автогазом подорожчала. 

Що було з цінами на паливо влітку

Ціна бензину на АЗС залежить від вартості нафтопродуктів на європейських ринках і курсу долара. Українські компанії розплачуються за імпортні нафтопродукти і платять податки в валюті. Тому цінники на заправках прямо залежать від курсу гривні. Практично все літо національна валюта тільки зміцнювалася, а вартість нафти була відносно стабільною. До того ж обсяги продажів істотно не змінилися. Це головні причини здешевлення бензину на заправках, зазначає співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

 

Так, літр 95-го і 92-го подешевшав за літо на 52 копійки. Дизпаливо стало дешевше на 89 копійок. Однак, за словами заступника директора науково-технічного центру "Психея" Геннадія Рябцева, заправки пішли на зниження цін на бензин і дизпаливо, щоб стимулювати попит.

"Завдяки тому, що нафтопродукти на кордоні дешевшали – знизилися ціни в оптових продажах. Це позначилося на цінах на заправках. Щоб стимулювати попит, компанії було витрачено не лише на збільшення знижок для постійних клієнтів, а й на зниження вартості цін на стелах", – говорить експерт.

Однак істотно подорожчав автогаз через дефіцит палива на ринку. З квітня до кінця червня ціни на автогаз падали. Через це трейдери не завозили до країни газ з запасом, говорить аналітик "Консалтингової групи А-95" Артем Куюн. Ситуацію ускладнили нелегали: "Купуючи за безналом газ у великих трейдерів, вони відразу ж перепродували його за готівку на 300-500 грн/т дешевше (не сплачуючи 20% ПДВ). В результаті ресурсна діра наростала", – зазначив аналітик.

Якими будуть ціни на паливо у вересні

Подорожчання долара на одну гривню спровокує підняття цін на бензин і дизпаливо на 60-70 копійок за літр, зазначає Геннадій Рябцев. Якщо подорожчає нафта на 1%, то бензин знову подорожчає на 10 копійок за літр. За прогнозами аналітиків, гривня у вересні втратить свої позиції, які закріпила влітку.

 

Ціни на паливо залежать від двох чинників: ціни на зовнішньому ринку, оскільки Україна імпортозалежна, і курсу гривні, говорить експерт нафтового ринку Леонід Косьянчук. "Імпорт має таку особливість: купуємо за валюту – продаємо за гривні, потім знову купуємо валюту. Якщо гривня падає, то операторам може не вистачити прибутку, щоб закупити таку ж кількість палива. Тому ціни зростають. На зовнішньому ринку коливання завжди є. До вчора був підйом, вчора – знову барель подешевшав. Всі ці коливання згладжуються – ринок може і не відреагувати. А ось до курсу валют ціни дуже чутливі", – коментує експерт.

До кінця вересня ціни на автогаз можуть впасти до 11-12 гривень за літр, прогнозує заступник директора НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев. Вже зараз він дешевшає на 5-7% на тиждень. Ціни опустяться до прогнозованого рівня, якщо до кінця місяця гривня не обвалиться, говорить він.

Протилежна ситуація на ринку бензину і дизпалива. Аналітик прогнозує, що дизпаливо подорожчає приблизно на 70 копійок, бензин – на 1,5 гривні. До цього призведе можливе падіння національної валюти і зростання цін на світовому ринку. За словами Геннадія Рябцев, це може статися, оскільки країна купує 80% енергоресурсів. Тому курс валют визначатиме вартість палива наприкінці вересня. Якщо гривня не падатиме – вартість може залишитися стабільною.

Читати далі


#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина У СНУ перейменували історичний факультет
Наступна новина «Дубище–Луцьк»: у автобусі пограбували пасажирку
Схожі новини