Столітні книги та рухливі стелажі: у Луцьку є унікальна бібліотека. ФОТО

У стінах Волинської православної богословської академії є особлива бібліотека. У ній несподіване поєднання духовної та світської літератури: від прижиттєвого видання Петра Могили до «Пригод Тома Сойєра» Марка Твена.

Деякі книги такі старі, що відновити їх практично неможливо. Одні зносились від частого використання, інші зіпсувались від того, що їх зберігали у надто вологих приміщеннях.

Показав книгозбірню «Першому» ректор навчального закладу, протоієрей Володимир Вакін.

Як виявилось, вона особлива ще й тим, що стелажі рухаються. Така собі бібліотека-трансформер.

«Якщо будете нечемними, вас просто закриємо», – жартує ректор та дістає стародруки. Найстарішій книзі 381 рік. Вона була видана 1631 року. Автор – Петро Могила. Всього ж є близько 9 тисяч книг, зареєстрованих у паперовому та електронному каталогах.

«Ймовірно, книга потрапила до нас тільки через те, що люди не змогли прочитати рік видання. Там слов’янські цифри були. Якби ж вони знали, скільки їй років… а вона виглядає, як одна з найкращих», –розповідає Володимир Вакін. «Розшифровує» номер сторінки: 111-та. Р означає сотню, і – десять, а – 1.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Старовинні книги VS новітні технології: як у Луцьку навчаються на священиків. ФОТО

Розгортає навмання сторінку і натрапляє на старовинний папірець. У ньому йдеться про хрестик 1684-го року, який викопали у землі 1900-го року.

«Хтось комусь передаровував і папірець потрапив у книгу», – пояснює протоієрей.

Гортає книгу. З прочитаного робить висновок, що вона була створена тоді, коли Петро Могила ще не був єпископом, а також, що використовувалась переважно на Великдень. Деякі сторінки пропалені від свічки, а решта використовувались рідше.

Тут є стародруки різного віку. Подекуди старіші книги збереглися краще, ніж молодші. Одні майже повністю трухляві, в інших стерлися номери сторінок від частого доторку пальців. Щоб зберегти те, що є, у бібліотеці встановили датчики на вологість. Крім того, світло тут неяскраве.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Зайнятість – це боротьба з гріхом»: топ-10 цитат луцького протоієрея

Цікаво, що є книги написані старослов’янською мовою. Як розділеною, так і нерозділеною. Тексти у другому випадку більше нагадують візерунки, ніж слова. Визначити, де вони розділяються, можна винятково за змістом.

Книга з нерозділеною старослов’янською мовою

Потрапляють у бібліотеку книги переважно з парафій. Якось український літературознавець Микола Жулинський подарував Євангеліє російською мовою. Використовували його лише декілька років, оскільки вирішили відмовитись від навчання цією мовою.

Є оригінали та репринти. Серед передруків – зокрема Пересопницьке Євангеліє, Луцьке Євангеліє, Остромирове Євангеліє, Островська Біблія.

«З такою книжкою не страшно вийти ввечері в місто», – жартує Володимир Вакін, беручи до рук требник вагою кілограмів зо п’ять. 

Потім показує колекцію радянської літератури.

«Є стос книг Льва Толстого. Він церквою заборонений був, але як літератор, творча особистість, був цікавий. У нього цікаві твори. У кінці життя мав певні проблеми пошуку», – коментує.

Демонструє дореволюційні енциклопедії, які подарував владика Яків. Каже, що часом приходить почитати, які терміни вживали у ті часи для позначення різних понять. Наприклад, у книзі є розмежування за статтю та професією, як-от, «женщина-врач», «женщина в уголовном праве».

Є також книги Вашингтона Ірвінга, Марка Твена, Джона Толкіна.

«Навіть якщо є книги підозрілого характеру, студентам треба теж це вивчити. Не проблема в книзі. Ніж – це безпечно чи небезпечно? Залежно від його використання. Так само і книга. Якщо їм треба вивчити про свідків Єгови, проблем нема, вони ідуть у бібліотеку і там знаходять потрібні книги. Тут вже присутній елемент критичного аналізу», – розповідає ректор.

Коли в академії була пожежа, на диво, жодна книга не постраждала. Згоріли всі аудиторії та актовий зал. Вогонь дійшов до гуртожитків, але бібліотека залишилась неушкодженою.

Текст: Наталя ХВЕСИК (Перший)
Фото: Роман ДОМБРОВСЬКИЙ (Перший)

ПЕРЕДРУК ЗАБОРОНЕНИЙ.

 


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Показали, як виглядає Луцьк із даху універмагу. ФОТО
Наступна новина Повідомили, коли на Кривому Валу в Луцьку буде парковка
Схожі новини