В річницю Чорнобильської трагедії з-поміж сотень документальних сюжетів про події 32-річної давнини особливо виділяється фільм "Арка" (2016 рік) – короткометражка, відзнята безпосередньо у зоні відчуження.
Стрічка вже встигла завоювати європейські майданчики та конкурси.
Подробицями створення в ексклюзивному коментарі "Знай.ua" поділилася автор ідеї Ірина Ніколаєнко.
"Ідея народилася на звичайній екскурсії, куди я потрапила в серпні 2016 року. Саме тоді я познайомилася із новою спорудою, з унікальними характеристиками – аркою, яку ще називають "укриття 2", або "новий саркофаг" четвертого реактору ЧАЕС. У нього є одна особливість – звук, вимовлений в арці, відображається тричі. Перша думка: почути, як там будуть грати інструменти, звучати музика".
Довго чекати на помічника не довелося – вже незабаром Ірина знайомиться із Микитою Рубченко, відомим українським рок-музикантом. Почула виконання і зрозуміла одразу, що це саме той прояв мистецтва, який чудово впишеться у режисерський задум.
"Заразила своєю ідеєю моментально. Ми написали нову музику, для Чорнобиля і про Чорнобиль. Писалася симфонія в зоні відчуження. Тестували акустичні особливості арки, їх можна почути у фільмі. Для натхнення мої композитори працювали на кількох об'єктах".
Серед цих місць окрім саркофагу обрали радіолокаційну станцію. Таке рішення було прийняте не дарма, адже пісні не могли звучати правдоподібно, якщо будуть створені поза межами цієї практично мертвої території.
"Практично місяць пішов на те, щоб пояснити чиновникам – нам потрібно це зробити. Енергії вистачило, аби отримати всі допуски. Найбільш складні дві доби – чотири машини техніки і 150 людей знімальної групи, оркестру", - підсумувала вона.
Як повідомляв портал "Знай.ua", оприлюднений повний список фільмів про Чорнобильську трагедію.