На Волині реєструється постійний приріст захворюваності на сечокам’яну хворобу. Зважаючи на її поширеність, відділення урології Волинської обласної клінічної лікарні повністю укомплектоване для лікування сечокам’яної хвороби.
Близько місяця тому у відділенні з’явилось нове обладнання екстракорпоральної ударно-хвильової літотрипсії, яку ще називають дистанційною літотрипсією (ДЛТ), яке здатне роздробити камені сечовидільної системи практично безболісно та без анестезії.
Як розповів лікар-уролог вищої категорії Роман Федан, головними причинами появи сечокам’яної хвороби є порушення обміну речовин, підвищення вмісту мінеральних солей у воді, яку ми п’ємо, зловживання гострим, смаженим, солоним, кислим, недостатнє вживання рідини, порушення функції нирок і сечовивідних шляхів, інфекції сечових шляхів, спадкова схильність.
Так, лише у минулому році в стінах обласної клінічної лікарні проліковано більше 600 пацієнтів.
До слова, симптомами сечокам’яної хвороби є: біль з боку спини, його інтенсивність може змінюватись з часом, а характер болю може бути різним – від тупого до гострого. Біль може іррадіювати вниз живота, здухвинну ділянку, стегно. Крім цього, у пацієнта з’являються часті позиви до сечовипускання, а сеча мутніє.
Щоб виявити у пацієнта сечокам’яну хворобу, необхідно, аби він пройшов базове обстеження: огляд у лікаря, збір анамнезу, здача загальноклінічного аналізу крові і сечі. Також обов’язковим методом обстеження є ультразвукова діагностика органів черевної порожнини, нирок, органів малого тазу.
Загалом урологи Волинської обласної лікарні застосовують кілька методів дроблення каменів сечовидільної системи.
За словами Романа Федана, процедура дроблення каменів у пацієнтів здійснюється контактно та безконтактно.
«Завдяки новому обладнанню ми дробимо каміння безконтактно – під рентгенівським та ультразвуковим обстеженням, на апараті Dornier Compact Sigma виробництва Німеччини. Справа у тому, що не усе каміння в нирках видиме під час рентгенівського обстеження, тому для їхнього подріблення потрібен і ультразвуковий апарат.
Суть методу полягає у тому, що ударні хвилі дистанційно, без жодного втручання в організм, діють на конкремент, він роздроблюється і фрагменти виходять з організму природним шляхом – із сечею», - розповів Роман Федан.
Сама процедура практично не є болючою, відбувається без знеболення і триває в середньому 30-40хвилин, усе залежить від розміру, структури та щільності каменя.
«Дуже рідко пацієнти скаржаться на відчуття дискомфорту чи болю», - наголошує лікар-уролог.
У випадках – коли каміння в сечовивідній системі діаметром більше як або ж є дуже щільним, лікарі-урологи обласної клінічної лікарні проводять контактну літотрипсію. Тобто каміння в сечоводах дробиться в умовах операційної, під спинномозковою анестезією.
«Спеціальним апаратом – уретеронефроскопом заходимо через уретру, доходимо до камінчика і роздроблюємо контактно пневматичним або ультразвуковим апаратом», - зауважує лікар.
Також у випадках, коли у пацієнта діагностовано коралоподібний камінь або ж камінь ниркової миски більше як в діаметрі, який призвів до розширення порожнистої системи нирки, застосовують метод черезшкірної (перкутанної) нефролітотрипсії під наркозом, суть якої полягає у видаленні конкременту з нирки з використанням нефроскопу, який вводиться в нирку через невеликий розріз у шкірі.
Також лікування сечокам’яної хвороби може проводитись класичним способом: операції включають в себе видалення конкременту або конкрементів з нирки шляхом розрізу ниркової миски або розрізу ниркової паренхіми.
За словами лікаря-уролога Романа Федана, після проведення нефролітотрипсії і за умови дотримання рекомендацій лікаря, рецидивів з утворення каменів в сечовидільній системі практично не буває.
Текст: Ірина КОСТЮК (Перший)
Фото: Роман ДОМБРОВСЬКИЙ (Перший)