Вчені Національної лабораторії відновлюваної енергії Міненерго США розробили термохромне віконне скло. Завдяки новій технології це скло перетворює сонячне світло на електрику, повідомляє Science Daily.
Для створення скла використовувалися перовскіт (рідкісний мінерал, титанат натрію – Mind) і одношарові вуглецеві нанотрубки. Реагуючи на тепло, скло може ставати прозорим або тонованим, залежно від ступеня освітлення приміщення. Затіненість досягається за рахунок молекул метиламіну. Молекули вивільняються при впливі тепла і поглинаються, якщо відбувається охолодження. Колірна гамма змінюється протягом трьох хвилин. Затемнене вікно може виробляти електроенергію.
Прозорим скло залишається на сонячному світлі, воно в середньому проводить 68% променів видимої частини спектра. У затемненому стані цей показник становить 3%. Таким чином було знайдено компроміс між прозорістю скла і його здатністю служити сонячним елементом. В результаті скло стає свого роду батареєю, коли світить сонце. А прозорим воно стає, коли сонце ховається за горизонтом. Коефіцієнт корисної дії цієї сонячної батареї становить близько 11,3%.
Поки що вчені намагаються впоратися з проблемою зношування – вже за 20 циклів зміни кольору відбувається зниження продуктивності пристрою. Однак робота над проектом триває. Якщо розробники усунуть низку проблем, то ця технологія може застосовуватися як в будівлях, так і в автомобілях. Наприклад, її можна використовувати для зарядки смартфонів, а також для забезпечення струмом дрібної електроніки в машині.
Раніше повідомлялося, що вчені винайшли скло для смартфонів, яке саме «заживляє» подряпини. Дивовижний матеріал вийде на ринок у найближчі три роки.
А в Нідерландах винайшли асфальт, який сам відновлюється після пошкоджень. Таке покриття також зможе підзаряджати електромобіль.
Не сидять на місці й вчені в Японії – там навчилися робити папір із каменю. Кожна тонна вапняку, який іде на такий папір, зберігає 20 дерев.