Печера Сак-Актун є найважливішим підводним археологічним об'єктом у світі, оскільки містить свідоцтва зниклої фауни, а також сліди культури Майя.
Дослідники Національного інституту антропології виявили, що дві печери на півночі півострова Юкатан, дійсно, є однією, причому найбільшою у світі підводною печерою, повідомляється на сайті дослідницького проекту Gran Acuífero Maya.
Протяжність з'єднаних печер Сак-Актун і Дос Охос становить 347 кілометрів. Дослідники виявили місце з'єднання двох печер 10 січня, через 10 місяців інтенсивної роботи.
Сак-Актун, що з юкатекської мови перекладається, як "біла печера", розтягнулася на 263 кілометри, тоді, як її сусідка Дос Охос, що іспанською означає "два ока", в довжину досягає 84 кілометрів.
Середня глибина системи Сак-Актун становить близько 20 метрів, при цьому глибина найдрібніших секцій не перевищує двох метрів, а найглибших - 100 метрів. Нова система буде названа в честь більшої печери.
"Ця величезна печера являє собою найважливіший підводний археологічний об'єкт у світі, оскільки там більше сотні археологічних контекстів, серед яких - свідоцтва про перших поселенців Америки, такі, як зникла фауна і, звичайно, культура Майя", - заявив директор Gran Acuífero Maya Гільєрмо де Анда.
Раніше найдовшою підводною печерою вважалася розташована на південь від Тулума підводна печера Окс-Бель-Ха, її довжина становить 270 кілометрів.
У 2016 році повідомлялося, що в Белізі знайшли незвичайну гробницю Майя. До цього вчені уточнили причини занепаду цивілізації Майя, зіставивши політичну і кліматичну ситуації тих часів.