Луцький зоопарк співпрацює з Медичним центром реабілітації учасників бойових дій Луцької територіальної громади. Тварини дуже допомагають впоратися зі стресом. А військові нині чи не найбільш вразлива категорія, хто його отримує. Тому й зародилася ця співпраця.
Як зоопарк допомагає у реабілітації військових, розповіли на сторінці комунального підприємства у фейсбуці.
«Розуміючи потребу військових в можливості переключитися, «відійти» від цих травматичних подій, які вони пережили на передовій, кілька років тому ми ввели безплатний вхід для ветеранів АТО/ООС та їхній родин за наявності відповідного посвідчення. Це був ніби такий невеличкий внесок нашого підприємства у перемогу», – розповіда директорка Людмила Денисенко.
Нині, за її словами, у зв’язку з повномасштабним вторгненням росії на територію України, кількість воїнів, які або лікуються у Луцьку, або прибули додому на реабілітацію чи просто у відпустку, зросла в рази. І щоб допомога їм стала системнішою, Луцький зоопарк та Медичний центр реабілітації учасників бойових дій домовилися про співпрацю. Вона полягає у можливості відвідувати підприємство групам військових та бійців із родинами у супроводі психологів – на безоплатній основі.
«Я знаю, як важливо мати можливість переключитися. І за роки роботи в зоопарку на собі відчуваю те, як це робиться ніби мимоволі, коли ти взаємодієш із тваринами. Наш колектив працює у двох основних напрямках: достойні умови утримання колекції та гарне сезонне озеленення. Це все разом сприяє тому, що люди, проголюючись територією, повністю занурюються у цю атмосферу та «відпускають» тривожні думки. У нас можна і неквапливо пройтися та подивитися на тварин, і сісти на лавці та милуватися птахами чи водним плесом, і зробити фото на згадку, і просто насолодитися усім цим та залишити гарні спогади у голові. За військовими я спостерігаю часто. І найкращою відзнакою нашої праці від них є те, що хай навіть годину-дві триває візит – а вони виходять із посмішками. Це означає, що люди змогли забутися, переключитися, відпочити душею», – каже Людмила Денисенко.
Найкращою відзнакою нашої праці від них є те, що хай навіть годину-дві триває візит – а вони виходять із посмішками. Це означає, що люди змогли забутися, переключитися, відпочити душею
«Взаємодія із тваринами найперше добре працює з позитивними емоціями, робить нас психічно стійкішими. Й особливо це дієво, коли ми маємо наслідки бойового стресу, з посттравматичними реакціями. Така терапія добре переключає. Вона працює через тактильні відчуття на стишення, заземлення, допомагає військовому бути тут і тепер», – розповідає про потребу у такій співпраці психологиня Центру Любава Казмірчук.
Вона додає: «На щастя, маємо тут, у Луцьку, такий заклад, якому дійсно є що показати: і різноманітних звірів і птахів, і неймовірну гарно територію. Саме тому це працює – і військові радіють, коли повертаються із екскурсій».
За словами психологині, їй завжди після таких візитів помітно зміну настрою у кращий бік. А якщо у військових є змога прийти до зоопарку з рідними, – то це класно працює на комунікацію, допомагає налагодити стосунки.
Потреба наших захисників та захисниць у взаємодії з живою природою проявляється навіть у зоні бойових дій. Тому котики, песики чи інші тваринки з’являються у дівчат і хлопців на передовій. І ці фото чи відео можна побачити дуже часто.
«Я як психолог навіть схиляю військових до того, щоб вони завели домашнього улюбленця. Бо це тактильні відчуття, які добре знімають стрес. І це точно те, що нам допомагає жити, усвідомити, що життя продовжується», – наголошує Любава Казмірчук.
«Наш колектив усвідомлює, якою дорогою ціною дається нам змога працювати тут, у Луцьку. І ці екскурсії для військових – то наша вдячність усім тим, хто захищає Україну, й один із наших внесків у перемогу», – резюмує Людмила Денисенко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Де був би цей священник з прихожанами, якби не «агресивні люди», які воюють», - Сергій Приходько