Яким буде державний бюджет 2018 року - зібралися обговорити у середу, 27 вересня, волинські фінансисти, економісти, представники органів місцевого самоврядування. Захід ініційовано волинським відділенням Асоціації міст України.
Фахівці чи не в один голос кажуть, що бюджет країни є песимістичним, відтак, сподіватися кращого бюджетного документу на Волині не варто. До всього ж, за словами експертів, новий бюджет базується на реформуванні освіти та медицини, хоча, яким чином впроваджуватимуть ці реформи наразі невідомо.
Начальник відділу Департаменту фінансів Волинської ОДА Володимир Горщар розповів, що окрім формування самого бюджету, паралельно триває внесення змін до Бюджетного кодексу.
«Змінюється система міжбюджетних відносин, порядок фінансування освітньої, медичної галузі, а щоб зреалізувати усе задумане, залишається час усього до кінця року. Складаючи бюджет 2018 року, уряд виходив із песимістичних соціально-економічних показників. Тобто, було два сценарії розвитку економіки України, але бюджет формувався за песимістичним сценарієм, що дозволить переглянути бюджет, якщо ситуація буде покращуватися. Щодо місцевих бюджетів, то нас найперше хвилює питання реформи освітньої та медичної галузей. Частково реформа медицини врахована у державному бюджеті – змінено порядок фінансування первинної ланки. Також на місцеві бюджети покладена оплата комунальних послуг, спожитих енергоносіїв комунальних закладів, а це для нас є найбільшої проблемою, бо доходи місцевих бюджетів фактично суттєво не змінюються із 2014 року», - пояснив Володимир Горщар.
Консультант Асоціації міст України з бюджетних питань Василь Гром обурений тим, що в бюджеті закладені механізми фінансування, які є в певній мірі новими для працівників освіти та медицини. З його слів, про це потрібно було повідомити заздалегідь, бо встигнути зреалізувати реформи до кінця року навряд чи вдасться.
«Акцентувати увагу на самих цифрах не буду, бо це вимагає детального вивчення, мене цікавить сама технологія – що ж міняється у бюджетному процесі. Найперше – це підходи у забезпеченні бюджетної сфери фінансовими ресурсами», - наголосив Василь Гром.
Освіта
«В центрі надалі залишається учень, бо якщо нема учня то немає педагога, відповідно і немає заробітної плати. Складається серйозна проблема, бо на Волині є випадки, коли є школа, вчителі, а нема учнів, а виділяти кошти на таку школу на рівні тієї, де є 350 учнів, це неправильно. Саме тут змінюються підходи, бо за основу береться наповнюваність класів. Від нормативного навантаження вчителя вираховується середня заробітна плата. Ми будемо мати багато проблем, бо освітня мережа в області не приведена у відповідність згідно цих вимог. В районах є достатньо малокомплектних шкіл, а якщо їх надалі утримувати, то вони лягатимуть тягарем на місцеві бюджети і на ту субвенцію, якої не вистачає і яка б мала належати тим школам, де є багато учнів», - пояснив Василь Гром.
Медицина
«Первинна медична ланка вперше буде фінансуватися із державної програми, закладеної у бюджеті. Ніхто ще цієї програми не бачив. Навряд чи за такий короткий час будуть створені окремі структурні підрозділи, які фінансуватимуть заклади медицини, швидше за все цим займатимуться вже існуючі органи охорони здоров’я», - розповів консультант з бюджетних питань
Децентралізація
Процес об’єднання громад триває і вже на сьогодні є райони, в яких залишилося по кілька сільських рад, не охоплених об’єднанням. Розуміємо, що повноцінного районного бюджету вже не буде. Яким чином надаватимуться соціальні послуги населенню? Так, через субвенції, але яким механізмом, теж незрозуміло», - зауважив Василь Гром.
Народний депутат Ірина Констанкевич каже, що прийшла на семінар, аби почути думки та оцінки волинських фінансистів, які проаналізували бюджет і мають певні висновки.
«Бюджет – предмет серйозної фахової розмов економістів, фінансистів, які можуть дати належну експертну оцінку. Для Волині бюджет може бути неоптимістичним, бо деякі новації створять проблеми для нашої області, яка не має розвиненої промисловості», - сказала нардеп.
Напрацьовані на семінарі пропозиції внесення змін до бюджету, за словами виконавчого директора волинського відділення АМУ Богдана Самойленка, будуть передані до Верховної Ради для оприлюднення перед КабМіном.