Україна відзначила два місяці безвізу – рівно стільки наші туристи їздять до країн Євросоюзу без оформлення «шенгену».
«Сегодня» дізналася, як минули ці два місяці для мандрівників, і з якими труднощами вони зіткнулися.
Безвізовий режим збігся із сезоном відпусток і кількість українських туристів до країн ЄС різко підскочила порівняно з минулим роком. Так, за даними Держприкордонслужби, в липні цього року кордон з Євросоюзом перетнули понад 1,9 млн українців, тоді як в липні 2016-го року ця цифра становила близько 1,3 млн. В цілому ж за два місяці безвізу до Європи виїхали 3, 6 млн українців, з яких саме безвізом скористалися 170 тисяч (в червні – 91 тисяча мандрівників).
Але були і ті, кому відмовили у в’їзді, – таких нарахували 55 осіб. Більшість з них – 37 туристів, не пустили, оскільки вони не змогли підтвердити мету поїздки (прикордонники можуть запросити зворотні білети, бронь готелю і наявність грошових коштів). А ще 18-ти відмовили у в’їзді через перевищення терміну перебування в Євросоюзі, адже для українців діє правило 90/180 – на території ЄС можна перебувати не більше трьох місяців протягом півроку, включно з попередніми поїздками за візою.
За словами прикордонників, незважаючи на зростаючу кількість авіатуристів, основна маса українців все ж виїжджає до Європи через сухопутні кордони:
«У рамках безвізу 38% людей летіли авіатранспортом, решта українців користувалися потягами або перетинали кордон в автомобільних пунктах пропуску. А найбільша активність спостерігалася на кордоні з Польщею і Угорщиною». В цілому, за словами мандрівників, масових проблем з перетином єврокордонів поки що немає.
«Їздили до Польщі на машині, запитали тільки страховку на машину і мету візиту», – пише в соцмережах Анастасія Н.
«Летіли до Будапешта, потім на автомобілі ще до Хорватії, Словенії та Італії. Крім біометричного паспорта нічого не питали», – пише Олена П.
Бум біометрії і нові сервіси
Через те, що безвіз збігся з сезоном відпусток, ажіотаж навколо оформлення біопаспортів досяг піку і призвів до затримок у видачі. Користувачі соцмереж масово скаржаться на зірвані поїздки і згорілі балети, а в Держміграційній службі нарікають на нестачу потужностей для друку біометрії і рекомендують утриматися від планування поїздок без документів. Поки що ж для прискорення процесу в столиці відкрили новий «Паспортний сервіс», який зможе обслуговувати 1500 осіб на день (зараз 320-450 осіб) і готуються закупити нові потужності для друку. До речі, за даними Держміграційної служби, вони вже виготовили понад 1,8 млн закордонних паспортів з початку року, випускаючи щодня 22 тис. нових документів.
Юристи кажуть, що постраждалим довести щось у суді буде складно і рекомендують відкласти поїздку до спаду ажіотажу: «Якщо людина була офіційно попереджена про затримку у видачі паспорта, то довести провину ДМС і причинно-наслідковий зв’язок між простроченням з боку держоргану і збитками, а отже отримати відшкодування, практично неможливо», – пояснив нам адвокат Олег Борійчук.