Під час здачі іспитів на водійські права буде введена відеофіксація

Начальник Головного сервісного центру МВС Владислав Криклій розповів 112.ua про те, які нововведення чекають на українських водіїв, чи дійсно необхідно в терміновому порядку міняти водійські посвідчення і навіщо хочуть ввести відеофіксацію процесу складання іспиту на права.

Що таке сервісний центр МВС?

Ідея сервісного центру МВС у тому, щоб було єдине місце, де громадянин може отримати максимальний перелік адміністративних послуг, які раніше надавалися МРЕВ і МВС. Це і реєстрація/перереєстрація транспортних засобів, і послуги, пов'язані з отриманням водійських посвідчень, і іспити, які передують їх отриманню, і довідки про несудимість, які ми запустили в цьому році. Ми будемо розширювати перелік послуг. Для нас сервісні центри МВС – це принципово нова концепція, а не просто зміна вивіски.

Всі ці послуги можна отримати в прозорому офісі, ми пішли від кабінетної системи і живих черг, у нас електронні черги, продумані всі технологічні і соціальні зручності. У сервісних центрах МВС працюють грамотні і підготовлені співробітники, серед яких багато нових. Оновлення штату відбулося завдяки програмі стажування - це величезний проект, можливість працевлаштування по всій Україні. Ми навіть жартуємо, що у нас деяка гендерна нерівність внаслідок набору. За статистикою на стажування 70% охочих були жінки.



Чому така диспропорція!?

По-перше, це тепер не правоохоронна структура, а сервіс, який надає співробітник. У нас хороші умови роботи. І дійсно зовсім інший підхід до питання пошуку кадрів. Нам важливі мотивовані співробітники, ми оголосили вільний доступ до подачі заявок на програму стажування в сервісному центрі МВС по всій Україні. Так склалося, що багато дівчат було серед бажаючих, вони показали високий результат на конкурсах після навчання і дуже відповідально ставляться до роботи. І до речі, нашого основного відвідувача, а це в основному чоловіки, така нерівність дуже радує.

Які результати роботи за рік і плани на майбутнє?

Якщо говорити про результати, які досягнуті на сьогоднішній день – це ліквідація корупційного документа довідка-рахунок, тепер у нас в центрах оформляють безкоштовний договір купівлі-продажу, запустили роботу реєстрів зареєстрованих транспортних засобів, ми оновили вже 23 сервісних центри МВС по Україні (всього ж працює 150 центрів, – прим. автора), запустили 20 мобільних сервісних центрів МВС - мобільні машини, за допомогою яких проводяться виїзні реєстрації у віддалені населені пункти, крім того ввели фотофіксацію проведення обов'язкового технічного контролю, провели перше онлайн-обговорення нових тестових квитків ПДР і з 1 липня ми вже запустили нові тести ПДР для проходження теоретичного іспиту, а перевірити свої знання і підготуватися тепер можна у тестовій онлайн-версії на сайті hsc.gov.ua

У чому принципова відмінність нових екзаменаційних тестів від попередніх?

Ми кардинально змінили систему тестів. Раніше це були сформовані екзаменаційні білети, в кожному з яких уже затверджені 20 питань. Ці питання могли бути з непрофільних категорій, наприклад, як про мото- або легковий транспорт, так і про вантажний і пасажирський. Внаслідок нашої реформи зараз питання відповідають тільки тій категорії прав, на яку водій здає іспит, вони актуалізовані і там більше немає логічних помилок. У кожного індивідуальний набір питань, який система вибирає в рандомному порядку. Наступний етап у частині іспитів – у нас буде впровадження фото- та відеофіксації процесу здачі іспитів як в теоретичній, так і (що для нас пріоритетно) практичній частині. У машинах будуть встановлені спеціальні відеореєстратори. Відповідно, рішення екзаменатора можна буде оскаржити. В такому випадку буде скликатися комісія.

Водійські посвідчення. Багато обговорюють нові стандарти згідно з ЄС. Роз'ясніть, чи справді доведеться міняти права?

Хочу роз'яснити: закон зворотної сили не має, тому нікому не доведеться бігти міняти права. Якщо ми говоримо про територію України, то, за великим рахунком, тут можна використовувати будь-які, навіть самого старого зразка водійські посвідчення, які безстрокові, і ніяких в цій частині проблем немає. Якщо ми говоримо про подорож в країни ЄС - необхідно слідувати нормам міжнародного законодавства (Віденської конвенції про міжнародний рух). І там чітко написано, що після 2011 року водійські посвідчення повинні нести інформацію про терміні дії. Тобто, за водійськими посвідченнями, які видані на 30 років за категоріями A і B, можна їздити в країни ЄС. Вони зараз і видаються.

Що стосується стандартів ЄС. Є директива ЄС, яка діє в рамках Угоди України з ЄС. Ця директива носить рекомендаційний характер. Директива нам говорить про те, що з непрофесійних водійських категорій (A і B) водійські посвідчення потрібно міняти раз в 10-15 років. З професійних категорій – С і D – кожні 5 років. У першу чергу це передбачає, що водіям буде необхідно підтверджувати психофізичний стан здоров'я. Адже у нас дуже сумна статистика – близько 5 тис. смертей щорічно. З цим потрібно щось робити. Для цього необхідно зробити медичний огляд не фіктивним, як часто зараз купують "липові" довідки, а спростити процедуру проходження медогляду разом з впровадженням електронних реєстрів.

Також ми хочемо, щоб водійські права були більш захищені, тому в подальшому дійсно пропонуємо впровадити туди чіп. Це ускладнить підробку документа. Плюс такий чіп дасть ряд інших переваг: більш швидку реєстрацію, отримання інформації. Ми вважаємо, що необхідно підвищити статус водійського посвідчення, наблизити його до внутрішнього паспорту. Але знову ж таки, у разі впровадження нововведень громадянам нічого раптово не доведеться міняти.

Читати далі


#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Так звана «реформа» Антимонопольного комітету унеможливлює реалізацію адміністративної реформи
Наступна новина Які смартфони найбільше купують у світі?
Схожі новини