Польський телеканал «Хісторія» проілюстрував допис про польських жертв УПА фотографією вбитих українців.
11 липня в Польщі вперше відзначали «Національний день пам’яті жертв геноициду громадян Другої Речі Посполитої, здійсненого українськими націоналістами».
З цієї нагоди канал «Хісторія» (TVP «Historia») опублікував на своїй сторінці у Facebook допис, проілюструвавши його знімком, на якому зображені помордовані тіла людей. Однак тими людьми виявилися не поляки, а українці, вбиті польськими партизанами, передає «Газета виборча».
Ідеться про напад праворадикального формування Національні збройні сили (Narodowe Sily Zbrojne) на українське с. Верховина, що в Красноставському повіті Люблінського воєводства, 6 червня 1945 року.
Відповідно до польських даних, тоді загинуло 194 особи, зокрема: 45 чоловіків, решта – жінки та діти. Окрім того, нападники позабирали із собою одяг, білизну, взуття, сільськогосподарський інвентар, корів свиней і коней, що належали мешканцям Верховини.
Загоном командували Мечислав Паздзерський- «Шарий» та Станіслав Секула- «Сокул».
Згідо з радянськими даними, у Верховинах загинуло 240 українців:
«...6 июня 1945 года Банда АК, возглавляемая Соколом, напала и полностью уничтожила украинское население в селе Верховины, Красноставского района, граничащего с Хелмским уездом; убила всех поголовно жителей, в том числе стариков и детей. 240 трупов зафиксировано только что выехавшими на место представителями. Сегодня, 7 июня, идут тяжелые бои в районе села Козиляны, Хелмского уезда. Банда насчитывает до 600 человек» (ЦДАГО України. — Ф. 1. — Оп. 23. — Спр. 4356. — Арк. 113—142).
Причиною нападу було прагнення керівництва НЗС порушити перемир’я між іншою антикомуністичною організацією «Воля і незалежність» та Українською повстанською армією, каже польський історик Ґжеґож Мотика.
Крім того, додає він, на жорстокість акції міг вплинути той факт, що чимало бійців загону НЗС раніше служили в 27-ї Волинській дивізії Армії Крайової, родини яких постраждали від рук УПА на Волині.
Публікацію з помилковим фото передрукували також інші польські ЗМІ: Nasz Dziennik, Kresy24.pl, wPolityce і «Телевізія Польська» (TVP).
Кілька користувачів «Фейсбуку» вказали на помилку.
«На майбутнє раджу вам перевіряти історичні джерела перед їх публікацією, бо такими дописами ви доводите, що вас не можна сприймати, як поважну станцію». – написав один із них.
«Але це ж знімок злочину польських націоналістів з Національних збройних сил проти 196 українців у с. Верховини 6.06.1945 … Як так сталося, що TVP Historia зробила таку кардинальну помилку?», – дивується інший.
З головної «Фейсбук»-сторінки каналу «Хісторія» допис прибрали, однак його досі видно в інших розділах сторінки. Жодного спростування чи коментаря опубліковано не було.