Наукова спільнота вважає, що потрібно чітко розмежовувати залежність і так звану "здорову пристрасть".
Наприклад, станом на сьогодні написані наукові монографії про залежність від танго.
Однак, ніхто не має сумнівів, що "класичні" залежності, такі як наркотична, алкогольна та тютюнова, є сучасним бічем суспільства та завдають набагато більшої шкоди, ніж інтернет-залежність.
Саме пошук рішень у боротьбі із залежностями науковці нещодавно обговорювали у Лісабоні, де відбулася конференція Lisbon Addictions 2017.
Як стало відомо з доповідей спікерів – представників наукової та управлінської громадськості, зробити ще потрібно багато.
Що ж працює, а що ні?
Як у світі знижують шкоду від згубних залежностей для окремо вибраних осіб, так і суспільства в цілому?
На жаль, попри всі наслідки, люди схильні "розслаблятися" за допомогою різних стимуляторів. Наслідки їх використання для людини дуже часто є руйнівними, а шкода – не може бути порівняна із задоволенням.
У зв’язку з цим, світова спільнота науковців, у співпраці з ВООЗ, імплементувала стратегію зниження шкоди від психоактивних субстанцій.
Адже, якщо ми не можемо врятувати людину від залежності (наприклад, вона сама цього не хоче), ми можемо хоча б зменшити завдану нею шкоду.
Так, наприклад, стратегія "чистих голок" дозволяє знизити ризик зараження на ВІЛ та гепатити, а для наркозалежних впроваджена та використовується у всіх розвинутих країнах, і в Україні в тому числі, замісна терапія.
Аналогічний підхід був використаний у Великій Британії до тютюнозалежних людей.
Як відомо, нікотин сам по собі не є основним фактором виникнення захворювань, пов’язаних із палінням.
Основною причиною є продукти горіння тютюну – понад 1 000 різноманітних з’єднань, котрі разом створюють руйнівний "коктейль" для нашого організму.
Про це на конференції Lisbon Addictions 2017 розповіла Енн МакНіл, професор Інституту психіатрії, психології та неврології Королівського коледжу Лондону, спеціаліст з тютюнової залежності.
Попри те, що прийняті у Великій Британії заходи стосовно врегулювання, маркетингу та продажів цигарок є одними з найсуворіших у світі, а ціна тютюнових виробів найвища в Європі, лише 31% усіх курців хотіли покинути палити минулого року.
З них відмовитися змогли лише 6%.
Попри це, рівень паління в Британії за 10 років знизився майже на 30%: з 24,2% до 17,1%.
Досягти цього показника вдалося завдяки комплексному підходу. З одного боку – заходи у боротьбі з тютюном, а з іншого – усестороння підтримка тих, хто вирішив покинути палити.
У Британії розроблено рекомендації для допомоги курцям.
Звісно, найдієвіший спосіб знизити ризики для здоров’я людини – повна відмова від споживання нікотину в будь-якому вигляді.
Для цього з курцем працюють психологи та лікарі. Якщо відмовитися від згубної звички не вдається, разом із психологічною допомогою призначається тютюнозамінна терапія – жувальні гумки, пластирі, які забезпечують надходження нікотину в організм.
Якщо ж і такі методи не допомогли, курцю пропонують змінити спосіб доставки нікотину та перейти на електронні сигарети, які, замість того щоб спалювати, нагрівають тютюн чи рідини із вмістом нікотину.
Електронні сигарети – досить суперечливий продукт.
Спільні дослідження Public Health England и King’s College London довели, що в середньому вони завдають на 95% менше шкоди, ніж звичайні цигарки. Однак це теж не цукерки.
На даний момент електронні сигарети виготовляють, як правило, середні та малі компанії у всьому світі. Однак, не так давно "титани гри" включилися у виробництво нових продуктів, а компанія "Філіп Морріс" взагалі заявила про намір відмовитися від виробництва традиційних цигарок у майбутньому.
Чи станемо ми свідками кінця ери тютюнопаління поки складно сказати. Але зараз важливо не забувати про комплексний та різносторонній підхід, коли кожен – науковець, користувач, виробник, політик, просто громадянин – може зробити свій вклад у світ без тютюнового диму, змінюючи світогляд та звички заради спільного майбутнього.
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.