Остання осіння сесія Луцької міськради 2017 року не відзначилася надмірною гостротою. Однак, в цей похмурий день настрій окремих депутатів співпадав з настроями пізньої осені. Веселощів майже не було. Час від часу в залі лунали цікаві репліки, але вони не робили погоди у перебігу сесії. І навіть окремі висловлювання та своєрідні компліменти Григорія Пустовіта у бік жіночої частини обранців громади не стали стимулом для покращення настрою.
Родинні справи Козюри
Так сталося, що цього разу найцікавіші події сесії міської ради припали ще до її офіційного початку. Спочатку секретар міської ради Григорій Пустовіт повідомив радісну звістку депутату Сергію Булі. Виявляється міська влада оцінила його старання у відновлення центрального парку і нагородила за особливий внесок у розвиток міста.
«Соціально-відповідальний бізнес долучився до відновлення нашого парку, зокрема й Сергій Була, з допомогою якого облаштували одну з доріжок», – урочисто зазначив виконуючий обов’язки міського голови Луцька Григорій Пустовіт.
Потім слово взяв депутат Андрій Козюра. Він не приховував емоцій. Справа в тому, що наприкінці минулого тижня його батько Григорій Козюра потрапив у центр скандалу з самочинним привласненням бруківки у селі Струмівка. Цікаво, що того ж дня Григорій Козюра звернувся до сільського голови з заявою, в якій підтвердив, що взяв бруківку без згоди сільського голови та робітників, аби прокласти доріжку в бік будинку №17.
Здавалося б, в цій ситуації Андрію Козюрі краще промовчати. Адже додаткові бали тут навряд чи заробиш. Однак, депутат вирішив перевести стрілки на політичних опонентів, за спиною яких стоїть «континіумівський дракон». А ще – наїхати на журналістів, які дозволили собі поширювати таку інформацію.
«Мені прикро, що сільський голова Юрій Семенюк займається тим, як прилаштувати бруківку власного виробництва. Він мав би подякувати моєму батькові за те, що облаштував доріжку. Обурює, що колись поважне інтернет-видання розповсюджує брудні речі. Я хочу звернутися до Сергія Григоренка, Анатолія Котлюка, Юрія Сковороди, Дениса П'ятигорця. Бажаю, щоб вони прожили життя так, як прожив мій батько», - заявив Андрій Козюра.
На його думку, інформація про викрадення бруківки є втручанням в особисте життя і політичним замовленням. Однак, такий аргумент є, м’яко кажучи, непереконливим. І замість того, щоб зменшити градус зацікавлення медійників своїм родинним питанням Андрій Козюра лише підлив масла у вогонь.
Фіналом не надто вдалого дня для депутата стало зняття з порядку денного сесії питання його колишнього помічника Юрія Войта, яке стосувалося надання в оренду на 10 років півгектара землі для будівництва житлового будинку по вулиці Глушець.
«Терор» у департаменті соціальної політики
Ще один сюрприз на старті сесії підготував депутат Павло Данильчук. Він зачитав звернення до депутатів Луцької міської ради від начальника відділу державних соціальних інспекторів департаменту Галини Новоселецької. Жінка скаржиться, що у роботі департаменту після смерті міського голови Миколи Романюка намітилися тривожні тенденції. Руйнується робоча атмосфера, здійснюється тиск з боку керівництва, на роботу влаштовують людей без відповідного досвіду.
«На зміну звільненим працівникам департаменту соціальної політики просувають кар'єристів і пристосуванців, які є або родичами когось з нинішньої міської влади, або ж заплатили за місце. Здійснюється тиск і переслідування неугодних. Керівництво без відома працівників забирає папки з кабінетів», - перелічив проблеми Павло Данильчук.
«З подачі нинішнього керівництва у нас працюють взяточники, злодії та п’яниці, хоча насправді є хороший професійний колектив. Я не хочу виносити сміття з хати, але вже дістало. Не знаю, що завтра може зникнути чи з'явитися в кабінеті. На кожній нараді директор старається мене принизити чи образити», - йдеться у документі.
Крім того, у скарзі містяться й факти зловживань щодо призначених пенсій і допомог. Втім, виконувач обов’язків міського голови Григорій Пустовіт ситуацію драматизувати не став. На його думку, мова йде більше про особисті непорозуміння, хоча і дав вказівку розібратися з атмосферою в департаменті.
Вже у другій половині дня ситуацію у департаменті соцполітики прокоментувала виконувач повноважень керівника Тетяна Корецька. За її словами, заява Галини Новоселецької - спосіб уникнути відповідальності за відкрите провадження щодо незаконності власних дій.
Транспортні сюрпризи
Початок розгляду питань порядку денного почався з приємної процедури перерозподілу коштів, отриманих від перевиконання бюджету. Гроші пішли на переважно соціальні потреби, ремонт доріг, комунальну сферу та інфраструктуру. А потім депутати перейшли до обговорення фінансових питань, пов’язаних з транспортом.
Спочатку неприємну новину повідомила виконувач обов’язки директора департаменту соціальної політики Тетяна Корецька. Чиновниця зазначила, що наразі рахунки департаменту соціальної політики заблоковані з 10 листопада. Вихід з ситуації один – погасити борг за пільгові перевезення приватному підприємству «АТП 10701», який датується ще 2015-им роком. Посадовець повідомила, що міська рада отримала відповідне рішення Господарського суду.
«Ми винні АТП 10701. Борг доведеться погасити», - підтвердила начальник департаменту фінансів та бюджету міськради Лілія Єлова.
Потім обранці громади перейшли до більш приємного питання. Вони погодили залучення коштів до бюджету міста Луцька по проекту «Міський громадський транспорт України», що реалізується в рамках фінансової угоди між урядом України та Європейським інвестиційним банком. Проект передбачає придбання 30-ти нових низькопідлогових тролейбусів, а також розбудову та модернізацію інфраструктури електротранспорту міста Луцька. На це планується залучити близько 4,3 млн євро кредитних коштів.
Крім цього, Луцьк чекає розбудова тролейбусної мережі: заплановано провести тролейбусні лінії від вулиці Окружної до Станіславського та облаштувати за вказаним напрямком три зупинки громадського транспорту. Із цією метою буде залучено ще близько 1,5 мільйона євро.
Освітні війни
Ритм 34-ої сесії після фінансових питань особливо не загострився. Депутати підтримали створення управління з питань праці та ухвалили низку питань стосовно пайової участі, програми підтримки бізнесу, інвестиційної програми для «Луцькводоканалу». Ніщо не віщувало тривалих дискусій, коли за трибуну вийшла начальник управління освіти Зіновія Лещенко. У фойє на неї чекав десант директорів луцьких шкіл.
Але раптом рівень обміну репліками у залі зріс. Депутати почали цікавитися особливостями пропонованих проектів рішень від управління освіти.
«Перед тим, як затверджувати нові програми, депутати Луцької міськради мали б заслухати звіт чиновників про виконання попередніх», - зауважив депутат Богдан Богонос.
Депутат Анна Мов’як додала щось про диктатуру в освіті. А Алла Надточій заговорила про практику «смотрящіх» у роботі комісій ради.
Дискусія сягнула піку під час розгляду проекту рішення «Про порядок проведення конкурсного відбору на заміщення канатних посад керівників закладів загальної освіти міської комунальної власності», яке передбачає право міського голови самочинно затверджувати рішення конкурсної комісії про призначення директорів шкіл.
Директори шкіл не зовсім розуміли причини суперечок депутатів. Насправді ж, за цим проглядалось побоювання нинішньої опозиційної меншості, що правляча більшість спробує взяти під свій контроль обширну сферу міської освіти.
«Дайте директорам шкіл автономію. Можливість самим визначати кадрову політику. Але натомість управління освіти змушує директорів підпорядковуватися йому безпосередньо. Це дуже комфортно у політичних аспектах, бо дозволяє керувати в ручному управлінні директорами», - критично висловилася оригінальна Юлія Вусенко.
Григорій Пустовіт спробував ухилитися від удару:
«Подобається це комусь чи ні, але управління освіти буде існувати. Я розумію, що депутати хочуть сподобатися директорам. Але ж на реформу освіти дається 5 років. А ми хочемо за 1 хвилину зробити все».
Цікавим був виступ голови фракції ВО «Свобода» Миколи Федіка.
«Я каюсь, що у 2016 році не проголосував за проект рішення від УКРОПу. Бо згідно з ним, директорів шкіл мали б затверджувати через сесію міської ради, а не самочинно міським головою. Я сподіваюсь, що УКРОП проявить свою послідовність і принциповість та не забуде про свою позицію. Не людина, яка виконує обов'язки міського голови, а обранці громади мають затверджувати директорів шкіл. Це дозволить більш об’єктивно підійти до даного питання і зменшити ризики залежності директорів шкіл від волі окремої людини».
Проте виконуючий обов’язки міського голови Луцька Григорій Пустовіт був іншої думки: «Директор шкіл у нас розумні, досвідчені. Не думаю, що ними хтось буде маніпулювати і робити залежними. А якщо буде така необхідність, то внесемо зміни у проект».
У підсумку більшість проголосувала за це рішення.
Універсальна комісія міської ради
Одним з фінальних акордів сесійного дня стало питання про те, хто ж контролюватиме кошти, які виділяються на програму підтримки округів без депутатів. Думки депутатів більшості та меншості кардинально відрізнялися. Депутат Микола Яручик пропонував, щоб для такої благородної цілі утворили тимчасову комісію. Але іншу думку мали депутати, які належать до правлячої більшості.
Їх позицію озвучив Микита Рабан.
«Думаю, більш ефективно буде, якщо ці кошти контролюватиме постійна, а не тимчасова комісія. Наприклад, комісія з питань генерального планування, будівництва, архітектури та благоустрою, житлово-комунального господарства, екології, транспорту та енергозбереження», - сказав він.
З такою думкою не погодились колеги з опозиції. Микола Федік пожартував, що скоро через певні комісії можна буде проводити будь-які питання. Інші пропонували врахувати рівне представництво фракцій у новій комісії. Але укропівська більшість була невблаганна: пропозиція Микити Рабана була підтримана.
Текст: Святослав Ворон
Фото: Роман Домбровський
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.