Що робити, якщо ваша дитина боїться лікарів?

Що робити, якщо ваша дитина боїться лікарів?

Дитячі страхи часом буквально зводять батьків з розуму. І якщо дитина боїться лікарів, то це може доставити масу проблем. Але побороти таку боязнь цілком можливо, проявивши терпіння і приклавши зусилля. 

Чому діти бояться лікарів?

Причини страхів можуть бути найрізноманітнішими: 

 • Біль. Якщо малюк вже відвідував лікарів, і під час одного з візитів відчув неприємні або хворобливі відчуття з-за уколу або іншої процедури, то вони напевно відклалися в його пам'яті. І дитина тепер вважає, що кожен похід до лікаря буде супроводжуватися діями, що спричиняють біль.
 • Боязнь чужих людей. Якщо дитина бачить лікаря вперше, то він для нього є незнайомцем, а незнайомі особи лякають багатьох дітей, особливо віком до півтора-двох років. Пов'язано це з тим, що малюки більшу частину часу бачать маму, тата і близьких рідних, вважаючи, що вони – цілий світ. Але до трьох років такі страхи зазвичай проходять без втручань.
 • Невідомість. Якщо ви з малюком вперше відвідуєте стоматолога, то він напевне почне боятися. Страх буде вселяти буквально все, що він побачить: дивне обладнання, страшні невідомі інструменти, яскрава лампа, незрозуміле крісло, лякаючі звуки і так далі.
 • Несподіванка, невиправдані надії. Багато батьків, які вирушають з дітьми на щеплення або інші пов'язані з болем або неприємними відчуттями процедури, не розповідають, з чим доведеться зіткнутися чаду. Дбайливі тато і мама всіляко заспокоюють малюка, запевняючи, що боляче не буде. І коли дитина відчуває біль, він розуміє, що був обманутий, і таке може повторитися знову. Причому після цього своєрідного зради можуть з'явитися не тільки страхи, але і недовіра до батьків.
 • Іноді страхи вселяють самі батьки або близькі родичі. Часто медпрацівники стають якимсь інструментом маніпуляцій і запугивающим фактором. Мама або тато каже: «Якщо ти зараз же не заспокоїшся, я відведу тебе до лікаря, і він зробить тобі укол». Дитина розуміє, що лікарі – це біль, покарання і страх. У результаті розвивається фобія.
 • Поганий приклад. Якщо лікарів бояться і намагаються уникати батьки, які, до того ж, ще й невтішно відгукуються про медпрацівників, то таке негативне ставлення напевно передасться і дитині, адже мама і тато є для нього авторитетними і найважливішими особистостями.
 • Неправильна поведінка медиків. На жаль, далеко не всі лікарі і медсестри вміють поводитися з дітьми та враховують особливості, характер і настрій маленьких пацієнтів. Деколи, щоб усунути страхи, потрібно просто заспокоїти малюка, відвернути і поговорити з ним, але робиться все це не завжди. І якщо дитина відчув негативні емоції із-за неправильної поведінки медпрацівників, то це неодмінно відкластися в його пам'яті.
 • Боязнь певної людини. Якщо дитина боїться не всіх лікарів, а одного конкретного, то страхи викликає саме він. Причини можуть бути самими різними: незвичайна зовнішність, великий зріст, грубий голос гучний, різкі рухи, холодні руки і так далі.
 • Іноді страхи викликає саме медичний заклад, особливо муніципальне. Це може бути обумовлено відсутністю ремонту, гнітючою атмосферою, великою кількістю людей, характерними запахами і так далі.
 • Деяких дітей лякає медичний одяг, тобто білі халати, головні убори і маски.

Як позбавити дитину від страхів?

Що робити, якщо дитина боїться лікарів? Позбавити дитину від страхів можуть допомогти наступні поради: 

 • Якщо причиною страхів є біль, спробуйте змінити ставлення дитини до неї. Для цього не робіть трагедію з кожної травми, ставитеся буденно і спокійно до подряпин і порізів, не акцентуйте на них увагу, відволікати дитину від неприємних відчуттів і кажете, що нічого страшного не сталося. Крім того, свої пошкодження теж переживайте з гідністю. Тоді дитина буде сприймати больові відчуття інакше, не асоціюючи їх з острахом.
 • Якщо малюк боїться певного лікаря, то потрібно просто змінити його заради спокою чада.
 • Крихітку налякала незнайома обстановка? Дайте йому звикнути до цієї атмосфері: разом походіть по кабінету, розгляньте і попросіть помацати інструменти, оцініть крісло або кушетку. Коли дитина зрозуміє, що нічого страшного навколо немає, він перестане боятися.
 • Ніколи не лякайте дитину лікарями! Взагалі, будь-які професії не варто перетворювати на інструмент маніпуляцій і залякування.
 • Частіше подавайте власний позитивний приклад. Регулярно відвідуйте лікарів і ніколи не озивайтеся про них негативно, навіть якщо думка буде виправданим. Робіть акцент на те, що лікарі допомагають людям бути здоровими, і обійтися без них ніяк не можна.
 • Якщо малюка лякає сама лікарня, спробуйте змінити її. Деякі дитячі клініки та кабінети оформлені яскраво і залишають тільки позитивні враження.
 • Спробуйте читати книги про лікарів, щоб дитина сприймала їх як виключно позитивних і добрих героїв і, нарешті, перестав боятися. Самим підходящим і відомим твором є «Айболить» Корнія Івановича Чуковського. Цей персонаж напевно зацікавить малюка і сподобається йому.
 • Підготуйтеся до відвідування педіатра або іншого лікаря. По-перше, не брешіть і розкажіть малюкові, що саме його чекає. Якщо планується щеплення, то зізнайтеся, що лікар буде робити укол, і може бути трохи боляче. По-друге, підтримайте дитину. Скажіть, що біль не буде сильною і тривалою, і малюк неодмінно витерпить її і не заплаче, адже він такий сміливий, дорослий і сильний.
 • Можна спробувати подолати страх за допомогою ігор. Придбайте ігровий набір лікаря і почніть грати в лікарню. А якщо вам вдасться знайти білий халат, то ви зможете побороти страхи перед медичною одягом. Дозвольте спочатку побувати в ролі лікаря чаду. Нехай він розгляне всі інструменти, а ви розкажіть про них, приділивши увагу призначенню кожного. Потім поміняйтеся ролями, щоб дитина побув пацієнтом. Зімітуйте реальну ситуацію: проведіть огляд, зробіть «іграшковий» укол, подивіться горло.
 • Планувати візит до лікаря бажано на час, коли малюк бадьорий, ситий і весел.
 • Якщо дитина навідріз відмовляється йти в поліклініку, спробуйте викликати платного лікаря на дім, причому кілька разів. Можливо, з часом вигляд медпрацівників та їх маніпуляції перестануть лякати, і знайома домашня обстановка в цьому допоможе.
 • Не варто вимагати від дитини ідеального поведінки, прийміть його емоції і допоможіть їх пережити. Якщо малюк заплакав, заспокойте його, підтримайте, вселити впевненість в собі. А за хорошу поведінку обов'язково похваліть.
 • Якщо потрібно госпіталізація, то можна заздалегідь провести екскурсію по медустанові, щоб дитина звикла до нього.

Проявіть терпіння і скористайтеся порадами, щоб допомогти дитині не боятися лікарів!
Читати далі


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина У Луцьку чиновник отримує 23 тисячі гривень «за бездіяльність»?
Наступна новина На Волині голова райради, що припиняє існування, отримує майже 20 тисяч гривень зарплати
Останні новини
Схожі новини