Депутати облради зустрілися з нововолинськими гірниками

Сьогодні гірники шахти №10 "Нововолинська" припинили акцію протесту, яку вони проводили, залишаючись у копальні.

Підземний страйк 39 шахтарів тривав 2 дні.

Люди вимагали погашення боргів із заробітної плати, якої вони не бачили упродовж трьох місяців. Цієї ночі до одного з протестувальників довелося викликати лікарів.

Наразі чоловікові надають медичну допомогу в міській лікарні. Всіх інших шахтарів також оглянули лікарі. Керівництво шахти каже, що стан здоров'я людей - задовільний.

Щоб погасити борги перед гірниками, потрібно 15 млн грн. Т.в.о. директора ДП "Дирекція по будівництву об'єктів" Роман Надолинний розповідає, що кожного дня спілкується на цю тему з профільним Міністерством. "Є запевнення Кабміну, що ці 15 млн грн будуть виділені з однодобовим опрацюванням.  Однак, допоки питання не вирішується на рівні Міністерства фінансів",- пояснив керівник.

З гірниками зустрілися заступник голови обласної ради Роман Карпюк, депутати облради від  Нововолинська   Алла Лісова та Валерій Курстак.

"Ми приїхали до вас за дорученням голови обласної ради Ігоря Палиці. Він має змогу напряму зв'язатися з Володимиром Гройсманом та провести з ним перемовини щодо ситуації, що склалася. Але перед тим, як зустрічатися, ми хочемо почути вас і ваші пропозицйії, з якими ми поїдемо до очільника Уряду. Нам відомо, що ваше керівництво щодня намагається вирішити проблеми, але, образно кажучи, їх ніхто у владі не хоче  чути, тому будемо намагатися зробити так, аби почули нас", - звернувся до шахтарів заступник голови облради.

Власне, перед цією зустріччю шахтарів запевнили, що проблеми, які їх наразі турбують будуть   озвучені Прем'єр-міністру Володимиру Гройсману в ході зустрічі з головою обласної ради Ігорем Палицею.  Це був один із аргументів, який переконав людей припинити страйк під землею.

 

 

Обранці громади разом з гірниками вимагають від центральної влади чітких відповідей на головне питання: чи буде добудовуватися 10 шахта і хто це буде робити.

Нагадаємо, цю копальню будують ще з часів Радянського Союзу. Планувалося, що будівництво завершиться за 82 місяці.

  За підрахунками експертів вона може видобувати вугілля упродовж 40 років, оскільки запаси - майже 40 млн т.

Сьогодні ж при зустрічі з депутатами облради  фахівці кажуть, що проект будівництва єдиної нової вугільної копальні України - досить застарілий.

Але мова навіть не про це. На завершення тільки першої черги будівництва (за підрахунками 2015 року) потрібно 1,5 млрд грн. "Будівництво шахти реально завершити за 2 роки, але за умови, що кожного року в бюджеті передбачатиметься 750 млн грн", - каже Роман  Надолинний.

Між тим, цього року в Державному бюджеті на шахту № 10 Нововолинська запланували всього лише 10 млн грн. Фахівці кажуть, що тільки на те, аби утримувати такий складний технологічний об'єкт в належному стані та платити зарплату людям, які це робитимуть, держава мусить закладати в казні не менше 50 млн грн. Наразі на об'єкті працює до 300 людей. Директор ДП "Передпускова дирекція шахти № 10 "Нововолинська" Григорій Бар каже, що для завершення будівництва на об'єкті має працювати персоналу більше як удвічі. "Люди звільнаяються, бо шукають кращих заробітків", - розповів директор.

Коли загострилася криза на шахтах, в окремих ЗМІ звучало, що заборговану зарплату шахтарям можна заплатити, реалізувавши вугілля, яке видобувається в ході будівництва копальні.

Вугілля лежить просто неба. Чому воно не реалізовується запитував і депутат Валерій Курстак.

Роман Надолинний пояснив, що наразі дійсно є біля 10 тис. т такого вугілля. 4 тис. т в рік  потрібно для опалення  самої шахти.  Сам процес реалізації вугілля на такому об'єкті, як будівництво шахти, є  бюрократично  складним в умовах українського законодавства та й купувати його ніхто не поспішає.  "Навіть, якби ми й продали це вугілля, то вирішили б питання лише місячного фонду заробітної плати", - розповів пан Надолинний.

Ключовим залишається питання, чому ж держава не виділяє коштів на добудову копальні. Одна з причин - плани на приватизацію об'єкту.

У відповіді Волинської ОДА на депутатський запит Алли Лісової та Валерія Курстака читаємо: "Міненерговугілля листом від 16.04.2018 № 04/34-2984 звернулося з проханням до Мінфіну при внесенні змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» врахувати пропозиції щодо збільшення видатків за бюджетною програмою КПКВК 1101530 «Державна підтримка будівництва шахти № 10 «Нововолинська» в сумі 600,0 млн грн з метою прискорення введення в експлуатацію шахти. Проте Мінфіном не підтримано пропозиції Міненерговугілля та рекомендовано активізувати роботу із залучення у будівництво шахти № 10 «Нововолинська» коштів інвесторів, а також розглянути питання включення зазначеної шахти до переліку шахт, які підлягають приватизації.
Міністерством разом із учасниками будівництва проводиться робота з пошуку потенційних інвесторів для добудови шахти № 10 «Нововолинська» та введення її в експлуатацію.
Разом з тим, наказом Фонду державного майна України від 27.03.2018 №447 затверджено перелік об'єктів незавершеного будівництва, законсервованих об'єктів, що підлягають приватизації у 2018 році, до якого зокрема включено об'єкт незавершеного будівництва - шахта №10 «Нововолинська», що обліковується на балансі ДП «Дирекція по будівництву об'єктів».

 Роман Надолинний розповів на сьогоднішній зустрічі, що отримав наказ з Фонду Держмайна України про проведення інвентаризації на об'єкті. Але,  разом з тим, шахта № 10 є складі Національної вугільної компанії України, яку Уряд створив нещодавно. Керівники шахти нарікають, що для розвитку підприємства, держава повинна чітко визначитися з вектором: приватизація, концесія чи продовження державного будівництва.

Відповіді на ці питання хочуть знати й самі гірники. Вони нарікають, що нинішній профільний Міністр Ігор Насалик жодного разу не побував на підприємстві і не поцікавився проблемами будівництва єдиної нової української шахти.

Люди хочуть чітких гарантій роботи та оплати. З 10 шахтою більшість з них пов'язують своє майбутнє. 

Разом з тим, сьогодні, піднявшись з копальні, частина шахтарів написали заяви на звільнення.

 Депутат Валерій Курстак закликає шахтарів об'єднати зусилля для того, щоб відстояти свої права на працю. Він також висловлює позицію, що одна з оліргахічних груп в Україні виношує і з допомогою держави реалізовує плани не допустити розвитку вугільної галузі в Західному регіоні України.

"Ця шахта - стратегічно важливий об'єкт. Це робочі місця для 1,5 тисячі людей на майже 40 років. Тут видобуватиметься вугілля, придатне для використання на теплоелектростанціях. це - той ресурс, який потрібен країні. Тому ситуація з тим, чому зволікають із завершенням цієї будови, не зрозуміла. Залишилося кілька кроків. Залишилося лише проявити політичну волю, як зараз модно говорити. Шахта важлива як для країни в цілому, так і для Нововолинська", - ділиться враженнями Алла Лісова.

"Держава мусить визначитися з майбутнім цієї шахти і чесно сказати про свої наміри людям, які її будують і планують тут працювати. Шахту треба або добудувати, або дати можливості людям отримати іншу професію. Відтерміновувати вирішення цього питання не варто", -- вважає заступник голови облради Роман Карпюк.

 

Читати далі


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Як побороти тривожність: 5 способів
Наступна новина На Волині «спалили» незаконну вирубку дубів
Схожі новини