Артрит – одне з найпоширеніших хронічних захворювань. Болі перед зміною погоди, при зміні температур, від стресу – всього лише короткий список неприємностей, – пише Сьогодні.
Які продукти корисні при артриті
Останнім часом все більша кількість лікарів приділяє увагу життєвим факторам для корекції артриту. Це помірна фізична активність, здоровий спосіб життя, відсутність стресів і правильне харчування. Вибір продуктів перш за все повинен включати ті компоненти, які обмежують активність особливих білків – цитокінів, які наше тіло використовує в імунній відповіді і в розвитку запалення.
Засіб номер один в здоровій дієті – це омега-3 жирні кислоти, які уповільнюють активність цитокінів. Краще джерело цих жирних кислот – жирні сорти риби з холодних морів (лосось, сьомга, макрель, тунець, тріска).
Незважаючи на холодну погоду, жителі північних широт, які вживають у їжу велику кількість жирної риби, менше страждають від артриту. Для позитивного ефекту достатньо приймати 1 ст. л. омега-3 жирних кислот в день, що еквівалентно 100 г рибного блюда.
Лляне насіння – ще одне багате джерело омега-3 жирних кислот. Олію лляного насіння в чистому вигляді або в капсулах можна придбати в аптеці. Додавайте по 2 ст. л. олії в улюблене блюдо щодня – і ви забезпечите свій організм необхідним засобом для боротьби із запаленням.
Гранати, хоча і з'являються на нашому столі рідко, уповільнюють активність одного з цитокінів – інтерлейкіну-1б. Для боротьби з артритом рекомендований гранатовий сік.
Активність ще одного фактора запалення – простагландинів – можна сповільнити за допомогою кон'югованої ліноленової кислоти (CLA). Нею багаті козяче і коров'яче молоко, тому молочні продукти обов'язково повинні бути присутніми в раціоні.
Оливкова олія – незамінний компонент здорової дієти. У ньому міститься особлива речовина олеокантал, який пригнічує активність простагландинів. Показано, що регулярне вживання 3-4 ст. л. оливкового масла надає таке ж знеболююче і протизапальну дію, як таблетка ібупрофену.
Присмачите свою їжу імбиром – і ви отримаєте додатковий ефект. Активна речовина імбиру – джінджерол – знижує активність і цитокінів, і простагландинів, тому помітно торомоза запальні реакції.
Один з показників наявності запальної реакції в організмі – це підвищений рівень в крові особливого вещство – С-реактивного білка. Цікаво, що дієта, насичена рослинною клітковиною (25-30 г в день), знижує рівень С-реактивного білка і може допомогти в боротьбі із запаленням суглобів.
Наступний компонент здорової дієти рідко зустрічається в посібниках про здорову їжу, хоча його дієтична цінність незаперечна. Йдеться про вишню. Насичений червоний колір вишні надає група речовин – антоціанів, які в чистому вигляді більш ефективні в боротьбі із запаленням, ніж звичний аспірин!
Нарешті, остання страва ще активно вивчається. Зелений і чорний чай привертає пильну увагу вчених. За статистикою, люди, що випивають 3-4 чашки чаю в день, майже в 20 разів рідше страждають на ревматоїдний артрит.
Що не можна їсти при артриті
Крім страв-захисників існують і кулінарні інгредієнти, яких слід уникати. Так, насичені жири і олії надають негативний ефект не тільки на суглоби, але і на серцево-судинну систему, сприяють набору ваги. Те ж відноситься і до так званих транс-жирів (гідрогенізовані аналоги рослинних жирів). Вони часто зустрічаються в готових соусах, смаженому фаст-фуді, бутербродних пастах.
Велика кількість вуглеводів в їжі перевантажує нашу печінку, що часто веде до запалень в нашому тілі. Намагайтеся уникати рясного прийому випічки з білої муки і макаронів. У список шкідливих страв недавно потрапила і кава без кофеїну. Показано, що жінки, активно споживають декофеїнізовану каву, збільшують ризик розвитку ревматоїдного артриту в два рази.
Сподіваємося, що наші рекомендації допоможуть вам на шляху до життя без болю і тяжкості в суглобах. Будьте здорові!