29 листопада Печерський районний суд Києва продовжив запобіжний захід для військовослужбовця 56 бригади Сергія Гнезділова, який у вересні самовільно й публічно залишив частину. Його триматимуть під вартою до 15 січня без права на заставу.
Про це повідомив кореспондент hromadske із зали суду.
Прокурор зазначив, що правоохоронці не встигнуть переглянути матеріали досудового розслідування до 9 грудня, як визначив Печерський суд у жовтні. А тому вимагав продовжити запобіжний захід військовослужбовцю до 9 лютого.
Натомість захист Гнезділова виступив проти клопотання сторони обвинувачення. Як пояснила адвокатка Анастасія Бурковська, сторона захисту визнає, що Гнезділов самовільно залишив частину, але не погоджується з тим, що він вчинив дезертирство, яке йому інкримінує прокуратура.
Сергій публічно казав, що готовий повернутися на службу, тож це, на нашу думку, не дезертирство. Його СЗЧ – це маніфест, щоб влада почула військовослужбовців про потребу в демобілізації, – додала адвокатка.
Вона вважає, що підозра необґрунтована.
Бурковська наголосила, що серед охочих узяти на поруки Гнезділова є журналісти, військовослужбовці, громадські діячі. Зокрема, режисер фільму «Бачення метелика» Максим Наконечний та журналістка-розслідувачка Ярослава Вольвач. Загалом було понад 10 людей, які хотіли стати поручителями, але суд відхилив їхні клопотання.
Ще один адвокат заперечив, що підозрюваний ховався після того, як пішов у СЗЧ. І додав, що розслідування вже завершене, а тому його підзахисний не зможе знищити чи спотворити докази.
Сам Гнезділов сказав, що 5 років пробув на службі, а «потім вирішив спитати, скільки ще».
Що передувало?
У вересні Сергій Гнезділов оголосив, що самовільно залишив частину, щоб привернути увагу до відсутності встановлених термінів служби у війську та того, що за Конституцією громадяни України мають обовʼязок захищати державу.
На думку Сергія, нині державна політика в питанні демобілізації відсутня: «Складається враження, що це війна лише тих, хто колись на неї прийшов».
Сергій переконаний, що питання перепочинку піхоти та встановлення чітких термінів служби на фронті — «питання національної безпеки». Своїм вчинком він хоче донести до влади та суспільства «необхідність розмови» та розвʼязання цієї проблеми.
Після цього інциденту у 56 бригаді почали службове розслідування, а правоохоронці розпочали кримінальне провадження ст. 408 Кримінального кодексу України — дезертирство. В умовах воєнного стану за це передбачено покарання у вигляді ув’язнення на строк від 5 до 12 років.
Нагадаємо, Сергій Гнезділов пішов добровольцем до лав Збройних сил України за контрактом у 2019 році, брав участь у боях на сході України. Після оголошення про СЗЧ військовий розповів, що в його підрозділі фактично немає людей:
У підпорядкуванні мого командира я і ще двоє людей. Немає людей, закінчилися. Коли була востаннє ротація 56 бригади? Ніхто не знає на це відповіді, бо її не було.