Інфляція не за планом: як і чому зростуть ціни в Україні до кінця року

Восени в Україні очікується значна девальвація гривні. За оцінками експертів, курс долара може вже в найближчі місяці перевалити психологічну позначку в 28 гривень. Чверть споживчого кошика українця – імпортні товари. Крім того, від курсу долара залежать і ціни на бензин. У такій ситуації зростання цін неминуче. Національний банк ще кілька місяців тому підтвердив свій прогноз по інфляції: ціни 2017-го повинні зрости в межах 6-10%. Водночас більшість опитаних сайтом «Сегодня» експертів вважають, що інфляція за підсумками року може досягти 12%. Сайт «Сегодня» з'ясував, що буде з цінами в Україні до кінця року.

Чому зростають ціни

Як пояснюють економісти, є кілька причин для інфляції. Зростання собівартості товару (наприклад, дорожчає бензин і доводиться більше витрачати на транспортування), високий попит на товар (якщо з'являється ажіотажний попит, то ціни можуть злетіти за лічені дні) або зростання доходів населення (це призводить до збільшення сукупного попиту, люди більше заробляють і більше купують).

За оцінками уряду, середня зарплата за рік зросла приблизно на 37%, а значить, повинні зростати і ціни. При цьому, як зазначає керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій, важливо, щоб темпи зростання доходів випереджали інфляцію. Тоді, незважаючи на подорожчання, рівень добробуту зростатиме. Традиційно інфляція сповільнюється влітку з появою перших врожаїв овочів і фруктів. А восени, коли настає опалювальний сезон і зростає курс долара, інфляція має всі шанси на прискорення.

Щоправда, ціни зростають далеко не завжди і не скрізь. Наприклад, за даними Центрального розвідувального управління (ЦРУ), в 33 з 225 країн ціни 2016-го не зросли, а навпаки – впали. Серед таких країн Польща, Люксембург, Сінгапур, Ізраїль. В Україні ж останні кілька років спостерігаються двозначна інфляція.

Висока інфляція – нормально для економіки, що розвивається, вважає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. У країнах з розвиненою економікою ціни зростають в середньому в межах одного-двох відсотків за рік. Так, під час світової кризи 2008-го в Україні рівень інфляції досяг 22,3%, а в країнах Європейського Союзу – всього 3,4%. За підсумками минулого року в ЄС ціни зросли всього на 1,66%, а в Україні – на 12,4%.

Рівень інфляції впливає і на вартість грошей. Так, в країнах зі стабільними валютами і низькою інфляцією, наприклад, кредит на квартиру можна взяти під 3-5% річних. В Україні ж з урахуванням того, що гроші швидко знецінюються, банки дають такі кредити під 23-25% річних.

З початку цього року НБУ запровадив політику інфляційного таргетування. Завдання відомства за кілька років скоротити зростання цін до 5-6% річних. Нацбанк може міняти облікову відсоткову ставку, а від неї залежать відсоткові ставки за кредитами і депозитами в комерційних банках. Зниження облікової ставки призводить до зростання інфляції, а підвищення – навпаки. Однак, наразі реальне зростання цін буде вище прогнозованого Нацбанком.

Як зростуть ціни 2017-го

Згідно з прогнозом НБУ, інфляція за підсумками цього року коливатиметься в межах 6-10%, в Міністерстві економрозвитку кілька місяців тому урядовий прогноз переглянули. За їхніми оцінками, ціни зростуть на 11,2%. «Прогнозовані показники близькі до прогнозу МВФ, а саме: 2% зростання ВВП, індекс споживчих цін (у середньорічному вимірі) – 11,5%», – зазначають у відомстві.

На зростання цін восени може вплинути «осучаснення» пенсій. ППО оцінками Олександра Паращія, цей вплив може становити всього 0,2-0,3 відсоткового пункту. «У пенсіонерів буде більше грошей на руках, певний тиск на ціни в магазинах точно буде. Наші спекулянти обов'язково цим скористаються», – зазначає керівник аналітичного відділу Concorde Capital. Самі підприємці з таким трактуванням не згодні – ціни визначає ринок. І якщо доходи дійсно зростуть, то за законами ринку поповзуть вгору і ціни, пояснює запорізький підприємець Ірина Коневич.

«У мене кілька магазинів в спальному районі. Як я підніму ціни, якщо у мене бабусі купують по півбулки хліба? Купують найдешевше. Якщо я підвищу ціни, вони поїдуть до іншого магазину, або на ринок підуть. Якщо доходи зростуть, якщо закупівельні ціни зростатимуть, то, звісно, переглянемо цінники і ми. Але тільки тому, що підняли пенсії, я не підвищуватиму ціни», – розповідає підприємець.

«Друкарський верстат» для підвищення пенсій не включатимуть, тому і різкої інфляції, впевнений аналітики «Альпарі», очікувати не варто. Гроші на «осучаснення» отримають за рахунок перевиконання бюджету Пенсійного фонду (в тому числі завдяки підвищенню мінімальної зарплати). «Цінам може загрожувати зростання зарплат або пенсій "з повітря", за рахунок друкарського верстата. Якщо ж подібне зростання відбувається за рахунок перерозподілу коштів, воно не стає додатковим чинником для зростання цін», – пояснює старший аналітик «Альпарі» Вадим Іосуб.

За оцінками експертів, значно більше на інфляцію вплинуть подорожчання сільськогосподарської продукції, девальвація гривні і початок опалювального сезону. «Прогнозована інфляція близько 8% 2017-го. За результатами першого півріччя видно, що такого показника досягти не вдасться. Однозначно можна сказати, що інфляція буде двозначною. Я думаю, що вона коливатиметься в межах 12% з можливою похибкою в 2 відсоткових пункти. Цілком можливо, що може дійти і до 14%», – прогнозує Олег Устенко. У Concorde Capital також припускають: за підсумками року зростання цін становитиме 12%.


#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина У волинській школі – нова система освітлення
Наступна новина «Міста об’єднують зусилля заради енергоефективності», - Роман Бондарук
Схожі новини