Легендарному музейнику з Волині Григорію Гуртовому 26 грудня було б 96. У пам’ять про унікальну людину у Торчинському історичному музеї, який він створив, показали світлини з його робочих буднів.
Без цієї людини, пишуть на сторінці музею у фейсбуці, «краєзнавча і музейна справа Волині були б незмірно біднішими, а Торчин не мав би такої скарбнички історії, якою дивуються навіть іноземці».
Збираючи інформацію, Гуртовий здійснив сотні походів довколишніми селами. Зустрічі з людьми й отримані від них історичні пам’ятки зародили цікавість до минулого Волині. Праця в архівах і бібліотеках поглибила переконання про багату історію краю. Частими були знахідки експонатів давнього і близького часу.
Оглянути ці речі 23 березня 1957 р. прийшли учні Боратинської (Веселівської) школи. Тоді, ще в редакції газети, краєзнавець провів першу екскурсію, яка дала відлік існуванню першого, створеного на громадських засадах, музею Волині.
Наступного року з допомогою колег-музейників з Луцька він уже будував музейну експозицію. Офіційне відкриття його відбулося у 1960 р. Григорія Олександровича, як збирача і хранителя історичних скарбів, призначили директором.
Через два роки вдалося під експозицію отримати нове приміщення з п’ятьма залами. Тут музей перебував до 2004 р.
Усі ці роки Григорій Олександрович жив за принципом «Ні дня без експоната!». Свій час, зусилля і кошти спрямовував на пошук та придбання історичних речей, серед яких чимало унікальних експонатів: рідкісні стародруки, козацька зброя, бойова ракета ХІХ віку та інші.
У 1967 р. він закінчив історичний факультет Луцького педінституту (сьогодні ВНУ ім. Лесі Українки).
З 1962 – по 1996 рр. Григорій Олександрович працював вчителем суспільствознавства, історії і малювання Торчинської школи.
Започаткував діяльність учнівських груп слідопитів, разом з якими пройшов багатьма містами та селами краю. Під час одного з таких походів вдалося знайти особисті речі відомого польського письменника Юзефа-Ігнація Крашевського. Під його керівництвом при музеї працювали курси юних екскурсоводів, де виховувались прихильники історії Волинського краю, Торчина.
У 2004 – 2007 рр. захоплений краєзнавець побудував нову експозицію у нинішньому приміщенні, де її можна оглянути і сьогодні.
А ще Григорій Гуртовий входив до Національної спілки краєзнавців України, написав кілька сотень науково-публіцистичних краєзнавчих статей. За життя видав десять книг, серед яких «Волинь – край козацький», «Торчин – передзвін віків», «Волинський Ружин і гетьмани Ружинські», «Білосток з найдавніших часів» та інші.
Не стало Григорія Гуртового на День знань, 1 вересня 2012 р. у містечку Торчин, де й похований. З 11 липня 2013 р. Торчинський музей носить ім’я Григорія Олександровича Гуртового.
За працю на ниві музейництва він удостоєний багатьох нагород: зокрема, звання Заслужений працівник культури України, ордена «Знак пошани», «За заслуги» ІІІ ступеня, «За мужність», лауреат премії ім. Дмитра Яворницького, обласних премій ім. Миколи Куделі та «Одержимість», почесний громадянин Волині і Луцького району, почесний професор ВНУ ім. Лесі Українки та Університету розвитку людини «Україна», «Людина року 2009» на Волині.
Попри численну кількість нагород, своїм основним досягненням Григорій Олександрович вважав учнів, багато з яких стали професійними істориками, любителями минулого свого краю і просто хорошими людьми.