«Так далі бути не може, але людям треба допомогти». Луцькі депутати про Старий ринок

Близько десяти років у Луцьку не вщухають суперечки через Старий ринок. З одного боку – переконання про те, що територія біля замку не може бути настільки недоглянутою, з іншого – робочі місця сотень підприємців. У середу, 25 вересня, вони вкотре протестували під міською радою.

Наразі міські чиновники категоричні – ринок потрібно перенести, а на його місці облаштувати сквер і, можливо, відкрити кафе. Однак питання обіцяють обговорити з депутатами та базарниками. «Перший» поцікавився, що думають про долю ринку обранці громади.

Анна Мовяк, фракція «Народний контроль»:

«Чому протестують підприємці? Тому що вони хвилюються за свої робочі місця. Їх можна зрозуміти. Над концепцією ринку ми працюємо вже три роки, але результату поки немає.

В першу чергу міська рада повинна запропонувати підприємцям інше місце, а також пільгові умови на якийсь час. Потрібно знайти консенсус в тому, хто облаштовуватиме нову ділянку – міська рада через комунальне підприємство «Луцькі ринки» чи самі підприємці. Мусить бути системне бачення, а не хаотичний рух. Зараз же кінцевого результату не бачить ніхто. Інакше я не думаю, що підприємці стояли б під стінами ради.

На мою думку, на Старому ринку можна залишити сувеніри і те, що має туристичну привабливість. Зрештою зараз у нас дуже мало речей, які асоціюються з Луцьком і які можна купити на подарунок».

Юрій Безпятко, фракція «УКРОП»:

«Ми завжди говорили про реконструкцію ринку, щоб історична частина міста відповідала своїй назві і був акцент на туристичній інфраструктурі. Всі погоджуються з тим, що в такому вигляді, як зараз, ринок існувати не буде. Як на мене, потрібно провести нормальні перемовини з людьми, залучити істориків, бізнес до розробки концепції облаштування території.

За приклад я беру ринок у центрі Кракова, площу Ринок у Львові. Торгівля може бути. Яка саме – повинні визначити лучани. До обговорень всі будуть залучені.

Гроші, які сплачують підприємці, однозначно повинні потрапляти в міську казну, а не до посередників. Навіщо нам посередник-облспоживспілка, яка паразитує на нас всіх? Підприємець платить 100 гривень – з них 20 потрапляє в міський бюджет, а 80 – забирає облспоживспілка. В Луцьку – багато проблем: невідремонтовані двори, комунікації, старі тролейбуси. Нам потрібні ці гроші.

Я погоджуюсь, що люди повинні бачити перспективу – на 10, 20 років. Але будувати новий ринок вони будуть за свої кошти. Це ж бізнес. Ті контейнери, що є зараз, підприємці ставили за свої кошти. Ставили на парковці і не думали про те, що цього робити не можна. Треба навести порядок шляхом цивілізованих переговорів. Торгувати китайськими капцями і секонд-хендом на фоні замку не можна».

Алла Надточій, фракція «Об’єднання «Самопоміч»:

«Я людей розумію. Вони побачили, що трапились з Привозом, і відповідно, не знають, що буде з ними. Люди прийшли, щоб побачити чіткий план дій. Я, як депутат, не знаю, чи він є. Людям важливо, щоб їх ні до чого не змушували і чітко показали – на яких умовах і що саме можна зробити, за скільки часу. Якщо буде переноситись ринок – потрібно визначити, хто облаштовуватиме новий: самі підприємці чи інвестор.

Змінювати ситуацію потрібно. В такому стані ринок бути не може. І зверху він негарний, якщо дивитись з в’їзної вежі замку, і знизу. Багато лучан підтримують перенесення ринку.

Але підприємці повинні бути на всіх комісіях, круглих столах, де обговорюється їхня доля. Треба, щоб вони були частиною цього процесу, щоб до них прислухались і з ними радились. Це наша комунальна земля і наші підприємці-лучани, до яких ми повинні ставитись з повагою. Зараз же люди – заручники між міською радою і облспоживспілкою, їх накручують».

Микола Романюк, фракція «Свобода»:

«Це дуже складна і неоднозначна ситуація, тому що потрібно розглядати питання всіх лучан і підприємців зокрема. Звичайно, людей не можна залишати без роботи, ми повинні бути на їхньому боці. Треба сідати і казати, що ми готові надати робочі місця в нашому комунальному підприємстві «Луцькі ринки». Але вирішувати наскоком – вони на нас, ми – на них, не можна. Люди повинні бачити свій завтрашній день.

Неправильно те, що договори не продовжуються і розриваються вже, а напрацювання концепції – лише в планах. Не можна спонтанно це робити.

Як лучанин, я вважаю, що історична частина міста повинна бути без контейнерів, але частина ринку може залишитись. Наприклад, «Бессарабський ринок» у Києві красивий. Так само в нас можна облагородити будівлю».

Майя Шостак, фракція «Батьківщина»:

«Я теж підприємець, щоправда, Завокзального ринку, тому я знаю, що це за робота. Я належу до тих, хто з вищою освітою стоїть на ринку. При цьому моя особиста думка – Старий ринок там не повинен бути. Я розумію, що це робочі місця, які свого часу дали можливість вижити, але місто не стоїть на місці, все розвивається.

Центр міста – це історична зона. Там гарний парк, який зараз облагороджують, замок Любарта. Можливо, там повинні бути торгові місця, але з творчим, культурним нахилом, і не в такій кількості.

Щодо підприємців, то досі все робили за їхні гроші. Ставили контейнери, реконструювали їх, клали бруківку, робили накриття. Плюс податки і виходить, що на утримання сімей залишається зовсім мало. Вони вкладають гроші, а ніяких юридичних прав не мають. З цим потрібно щось робити.

Я не бачу можливості переносити старі контейнери, потрібно будувати нове. Можливо, варто шукати зацікавлених інвесторів».

Микола Яручик, позафракційний:

«Моє бачення незмінне – потрібно запропонувати альтернативу людям і знайти золоту середину. Завдання міської влади – знайти місце, яке б влаштовувало людей.

Запропонували ж альтернативу квітковому ринку і все тихо-спокійно, всі задоволені. Підприємці платять податки і лучани задоволені. Просто треба знайти мудре, соломонове рішення.

Багато людей може лишитись без роботи, а їм потрібно утримувати сім’ї – платити за газ, світло, тому розпач я розумію. Рішення повинне бути вигідне міській раді (щоб були податки) і людям (щоб втихомирити скандали).

Особисто я на «Новому ринку» позавчора купував кавун – мені було зручно заїхати. Якщо там зробити розв’язки тролейбусів, маршруток, на мій погляд, це було б хороше місце. А, можливо, під Луцьком є ще якісь, невідомі депутатам, ділянки. Я, як опозиційний депутат, можливо, не все знаю, але те, що відбувається під міською радою, звичайно, неприємно. З людьми можна і треба говорити».


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Третина ресторанів Луцька може закритися – експерт
Наступна новина Хроніка пригод Луцька і Волині. Середа, 25 вересня
Схожі новини