Паска – традиційна страва на Великдень. Цьогоріч свято припадає на 2 травня, а пекти паски та фарбувати яйця господині беруться у Чистий четвер, після прибирання оселі та у повній тиші. Існує безліч рецептів «великоднього хліба». У кожної сім’ї є свої ритуали приготування: для когось це справжнє таїнство, а хтось сприймає це за рутинну підготовку. Втім, зазвичай рецепти пасок ми зберігаємо та передаємо з покоління у покоління.
Отож, «Перший» вирішив зібрати рецепти пасок від відомих волинянок.
Ористлава Сидорчук, депутатка Волинської обласної ради
«Найсмачніша паска – зроблена маминими руками. Щороку вдосконалюю свою майстерність та печу паску за маминим переписом».
Інгредієнти:
- Молоко – 1.5 л
- Цукор – 2 кг
- Дріжджі – 4 пачки
- Яйця – 33 жовтки і 15 білків
- Масло – 1 кг
- Горілка – 100 мл
- Цукати, родзинки, цедри лимона і апельсина
- Борошно – скільки увійде
«Процес приготування – традиційний. Робимо опару, замішуємо тісто та випікаємо. А найкращий рецепт паски – спокій в душі і мир в Україні. Тож нехай вдаються гарні пасочки господиням, великоднім світлом наповнюються домівки, а серця – вірою, добром та любов'ю. Нехай це величне свято Воскресіння Господнього стане для кожного початком нового життя – кращого і добрішого!».
Наталія Благовірна, проректорка з навчально-виховної роботи та комунікацій ВНУ імені Лесі Українки
«Паску в маминій родині завжди пекла найстарша жінка роду. Тож поки ще жила бабуся Анелія, це робила лише вона. І, звісно ж, передавала вже спечену обом своїм донькам. А дідусь варив особливий сметанний соус з хроном – мачку, який присмачував усі великодні страви. Без мачки був лише один пасхальний обід, у перший рік після втрати дідуся Івана. Усі, хто приходив у родину, призвичаювались до соусу. Поруч з паскою, це незмінний атрибут столу і моєї сім’ї. Після смерті бабусі паску завжди пекла мама й для себе, й для нас із сестрою. У моїй родині паску випікає також і мій свекор, дідусь Олег. Це перший рік, коли я не смакуватиму маминою паскою. У грудні минулого року її не стало… На згадку про неї і тепло її рук мамин рецепт…»
Інгредієнти:
- 1 кг борошна
- 2 пачки сухих дріжджів
- 200 мл молока
- 6 яєць
- 4 жовтки
- 200 г масла 82 %
- Олія 50 г
- 400 г цукру
- 200 г родзинок
- 200 г цукатів
- Цедри апельсина, лимона
«Приготування опари: змішати 200 мл молока, 100 грамів борошна, 2 пачки сухих дріжджів, 2 столові ложки цукру. Дати постояти у теплому місці впродовж 20 хвилин.
Перший заміс: білки 6 яєць збити з 400 грамами цукру. Окремо збити 10 жовтків. 300 грамів борошна додати разом зі збитими білками та жовтками до опари. Дати постояти 40 хвилин.
Другий заміс: розтопити 200 грамів масла. Додати до першого замісу разом із олією, цедрами лимона та апельсина. Добре вимісити, поступово додаючи 600 грамів борошна. Додати родзинки та цукати. Тісто повинно трішки прилипати до рук. Щоб легше було вимішувати, змастити руки олією. Накрити рушником. Настоювати протягом 2 годин. Готове тісто викласти у форми, змащені маргарином, орієнтовно заповнивши ємність на 1/3. Залишити на 1–3 години. Перед випіканням змастити яйцем. Випікати при температурі 160–180 градусів упродовж 45 хвилин. Смачного!»
Ірина Чебелюк, заступниця Луцького міського голови
«Італійська паска – дуже смачна. Сама готую і радо поділюсь рецептом».
Інгредієнти:
- 30 жовтків
- 300 г дріждів
- 0,5 кг цукру
- 0,5 кг масла
- 0,5 л молока
- 5 півлітрових банок борошна
- сіль на кінчику ножа
«Дріжджі розтерти з 2-3 ст. л. цукру, додати 2-3 ст. л. теплого молока, поставити, щоб розчинялось. 0,5 л гарячого кип’яченого молока залити 0,5 л борошна і збити міксером, остудити, потім додати розведені дріжджі, розмішати міксером і поставити, щоб підійшло. Коли підійде і почне трохи осідати — збити жовтки з цукром і додати їх в опару. Усе ще раз збити міксером.
Масло викласти, щоб трохи розтануло. Просіяти борошно (4 півлітрові банки) в миску і додати розтоплене масло, усе перетерти. Тоді поступово вмішати опару і при цьому збивати усе міксером 15-20 хвилин. Ще додати цукатів 200 г, родзинок 200 г, кураги 400 г, дві пачки ванілі і лимон. Це все вимісити руками. Поставити, щоб добре підійшло. Помазати яйцем та запікати до готовності. Смачного!»
Світлана Крецу, депутатка Волинської обласної ради
«Це бабусин рецепт, тернопільський. Зберігається в нас у старому зошиті, написаний від руки».
Інгредієнти:
- 40 жовтків
- 2 цілі яйця
- 650 г масла
- літрова банка цукру
- 1 л 250 мл молока
- 2 ст. л. спирту
- 1 лимон
- 150 г дріжджів
- 1 пачка ваніліну
- родзинки
- борошно – скільки візьме
«Перший заміс: 2 яйця + 1 столова ложка розтопленого масла + 0,5 л теплого молока + 2 склянки борошна, добре розмішати і все запарити з 0,5 л кип’яченого молока. Опару поставити. Нехай вистигне.
Другий заміс: 150 г дріжджів + 2 ложки цукру + 250 мл молока, добре розмішати.
Змішати перший і другий заміс і поставити холодити в теплі місця на одну годину. Борошно просіяти 6 разів. Відділити 40 жовтків від білків + 650 г цукру, добре усе збити до біла.
Далі влити жовтки + 650 г розтопленого теплого масла, тертий лимон і спирт. Місити тісто, потрошки досипаючи борошно. Місити 1 год. 30 хв. або 2 год. Додати родзинки (вимиті, висушені, обкатані в борошні). Поставити сходити. В каструльки викласти 1/3 тіста. Підійшло – пекти 1 годину».
Оксана Філіпчук, депутатка Волинської облради
«Найголовнішим у випіканні пасок в нашій сім'ї є ритуал. Насправді в нашому домі ми печемо паски тільки п'ять років, до цього їх нам випікала моя мама за цим же рецептом. Спочатку ми обов'язково молимося та просимо в Бога благословення. Мій син Арсен допомагає додавати всі інгредієнти. Місить паску тато, в нього більше сили, а прикрашаємо уже разом».
Інгредієнти:
- 1 л молока (домашнього)
- 10 яєць (домашніх) + 5 жовтків
- 3,5-4 кг борошна
- 1 кг цукру
- 1 пачка масла 82%
- 1 пачка вершкового маргарину
- 200 г дріжджів свіжих
- ванільний цукор або ванілін
«Молоко скип'ятити та остудити до теплого. Яйця збити з цукром. Масло і маргарин розтопити. Дріжджі розтерти з цукром та щіпкою солі, коли розтануть влити тепле молоко, після того добавити збиті яйця, добре все перемішати.
Тоді поступово через сито додаємо борошно, коли вимішуємо, то добавляємо ще розтоплене масло і маргарин. Процес вимішування приблизно 60 хвилин. Далі залишаємо тісто в спокої, вкриваємо, чекаємо поки підійметься до верху посудини. Після того як тісто взійде, ділимо на дві частини, в одну додаємо родзинки та цукати, в іншу терту цедру лимона.
Далі формуємо наші пасочки, мастимо зверху жовтком та в духовку. Ми випікаємо в бумажних формах, тоді вона швидше випікається та має гарну форму. Щодо прикрас, то роблю глазур з желатину, тоді вона має гарний вигляд не тріскає при розрізанні та не липне. Заливаємо 1 чайну ложку желатину 2 столовими ложками води, чекаємо щоб набух. 1 стакан цукру + 4 столових ложок води ставимо на газ, довести до кипіння, додати 0,5 чайної ложки соку лимона та поступово ввести желатин. Розмішати та зняти».
Черниш Валентина, депутатка Волинської обласної ради
«У моїй родині так звану «хлібну» паску випікає моя мама як найстарша і найдосвідченіша господиня. Вона готує її за класичним рецептом, отриманим від свекрухи, за цілим ритуалом, що супроводжується молитвами, спостереженнями і побажаннями добра, добробуту, щастя. Молодших господинь у цей час з кухні виганяють геть, аби не псували піднесеного настрою і «не плутались під ногами». Натомість я навчилася готувати «сирну» паску, яку теж роздаю близьким родичам. У Великодньому кошику вона займає місце запеченого сиру»
Інгрідієнти:
- 1 кг сиру, бажано домашнього
- 2 столових ложки манної крупи
- 200 г солодко-вершкового масла
- 8 яєць
- 300 гр цукру
- родзинки, ваніль і цедра одного лимона.
«Сир двічі протерти на м’ясорубці, масло має бути м’яким, але не розтопленим. Додати манку й усе добре розтерти вилкою (не збивати!), додати цедру, пропарені родзинки і ваніль. Знов втерти їх у сирну масу виделкою. Розділити яйця на жовтки і білки. Жовтки збити з цукром, білки - у густу піну. Над цим уже краще працювати з міксером.
Насамкінець дуже ніжно з’єднати сирну масу з жовтками та білками, легесенько вимішуючи усе ложкою.
Тісто буде рідкувате, тому форма для випічки мусить бути з монолітним, а не роз‘ємним дном. Оскільки я готую кілька пасок на роздачу, мені зручно робити це у спеціальних паперових формах для Великодньої випічки. Попередньо їх треба змазати вершковим маслом, розлити тісто і випікати при температурі 170 градусів 1 - 1,5 години, залежно від розміру форми. Чим більша форма, тим довше пропікається сир. Оскільки у цьому рецепті нема борошна, після випічки зверху паска може тріснути чи осісти. Не дивуйтесь, а заздалегідь придумайте спосіб «загримувати» поверхню Великодньою композицією зі збитих білків, сухофруктів, цукрових фігурок або чого іншого, що є під рукою.
І нехай усім смакує!».
Підготувала Юлія Галецька