Цієї осені у Луцьку значна частина мешканців багатоповерхівок змушена пішки підніматися на свої поверхи. Причина – масове вимкнення ліфтів у зв’язку з необхідністю капітального ремонту і вичерпанням строку експлуатації.
Ситуація ускладнюється тим, що для їх запуску потрібні чималі кошти, частину з яких мають заплатити лучани з власних кишень. Це й викликає хвилю нарікань і непорозумінь.
Про те, як сьогодні вирішується ця проблема, розмовляємо з директором департаменту житлово-комунального господарства Луцької міськради Юрієм Красем.
- Юрію Ігоровичу, скільки ліфтів у Луцьку зараз не працює?
- Загалом у Луцьку зараз зупинено понад 75 ліфтів, а це майже 10% від їх загальної кількості. Ця цифра тримається на одному і тому самому рівні вже тривалий період, бо одні ліфти вводять в експлуатацію після капітального ремонту, а інші, навпаки, відключають, оскільки підходять до завершення строки роботи. Це нормальний процес.
- Чи правда, що після прикрої події, коли у ліфті загинула лучанка, кількість відключених ліфтів у місті суттєво зросла?
- У половини з будинків, в яких ліфти відключили, попередження про відключення висіло ще до того трагічного інциденту. З іншого боку, думаю, що прикрий нещасний випадок змусив всі інстанції почати ставитися відповідальніше до своїх функцій і читати букву закону.
Якщо до цього хтось, може, хотів, щоб люди поїздили якнайдовше у ліфті, який вже вичерпав свій термін, шукали компроміс чи просто шкодували людей, то після цього все змінилося. Адже це велика відповідальність.
З іншого боку хочу запевнити, що всіх мешканців будинків попередили про відключення. Я розумію, що були ті, хто думав: знову ці чиновники будуть нас просити, а ліфт як їздив, так і їздитиме далі. Але закон говорить чітко: ліфт має бути зупинений і проведений капітальний ремонт.
- Скільки часу може функціонувати ліфт без капремонту?
- 25 років.
- А як ви можете пояснити той факт, що в сусідніх під’їздах мешканці змушені здавати різні суми на ремонт? І різниця у коштах є значною, хоча ліфти однакові. Люди незадоволені і обурюються…
- Незадоволені будуть завжди, але тут є технічні передумови. Є фахівець з експертно-технічного центру, який перевіряє кожен ліфт, визначає дефекти, обстежує, а потім каже, що потрібно поміняти. От, наприклад, в одному ліфті треба міняти редуктор. А в іншому редуктор ще може працювати 4 роки. Отже, експерт бере відповідальність на себе і ставить штамп.
А ті люди, хто нарікає, що, мовляв, у нас такий самий ліфт, як у сусідів, а ми скидаємось у кілька раз більше… Вони не є фахівцями у цій сфері. Бо є сертифікований вид діяльності, і можна говорити різні речі, але остаточне слово – за висновками експерта. Він і дає рекомендації щодо тривалості роботи ліфта після капремонту.
- Наскільки може відрізнятися ціна на ремонт?
- Різниця може бути суттєвою. Є ліфти, де проведено вже повторні капітальні ремонти - от там практично нічого не потрібно міняти. В такому випадку кошторис буде 12 -15 тисяч гривень. Перший капітальний ремонт після 25 років експлуатації є найдорожчим.
Якщо ж зношені редуктори та інші дорогі деталі, то капремонт може влетіти у 100 тисяч гривень і більше.
Люди повинні розуміти, що все має свою ціну. Якщо у когось є авто, він же не шкодує грошей на те, щоб заправити його якісним пальним чи придбати запчастину. Так само і з ліфтами.
- Чи достатні суми, які виділяє міська рада на умовах співфінансування, для проведення ремонту ліфтів?
- Поки що так. Інша справа, що в Луцьку немає достатньої кількості працівників, які могли б здійснювати ремонт ліфтів. Ми стикаємося з тим, що ці майстри працюють у дві зміни, а інших фірм нема, з іншого міста також не запросиш, бо всі зайняті.
Я не веду мову про фірми, де є півтора робітники, які за деякий час закриваються, а відповідати нема кому. Нас цікавлять підприємства, які працюють роками.
Ми вже дзвонили у Рівне, запитували, але безрезультатно. В Луцьку ліфти ремонтує лише «Волиньліфт», більше потужних організацій немає.
- Чи платять лучани гроші за користування ліфтом під час його зупинки на ремонт?
- Ні, в цей період платежі не нараховуються.
Спілкувався Петро Герасименко