Дуже часто після закінчення обідньої перерви повертатись до робочого місця аж ніяк не хочеться. Якщо це стосується і вас, ось 6 порад, які допоможуть вам залишатись продуктивними в другій половині дня.
На годиннику 15:15, і ви вже готові йти додому. Здається, обід був давним-давно, а післяобідня кава щось не дуже допомагає. Facebook і Twitter під рукою. А, можливо, ви й цю статтю читаєте, щоб згаяти час.
Цікаво, що багато експертів із продуктивності вчать, як організувати свій ранок і зробити найважчу роботу в першу чергу. Ми задумуємось над тим, як почати свій день правильно, стараємось не засиджуватись ввечері, щоб зранку прокинутися швидко і безболісно. Однак як щодо другої половини дня? Післяобідній час, на думку багатьох, — найнепродуктивніша частина дня. Проте існують конкретні прийоми, які допомагають доцільно використати ці години, а не просто їх пережити. Ось шість із них.
1. Дозвольте скрінсейверу попрацювати
Часом виникає бажання перебороти себе, силою змусити працювати далі. Не піддавайтеся цій спокусі і провині, яку вона нав’язує. Коли люди безперервно працюють, це лише знижує продуктивність.
За словами нейрологів, наші робочі звички — це найчастіше лише залишки індустріальної епохи, які аж ніяк не відповідають реальній роботі мозку. Тому на деякий час відірвіться від комп’ютера.
Як показали результати одного нещодавнього дослідження, якщо ви робите перерву, але під час неї, наприклад, дивитеся відео з песиками, це, можливо, і зменшить стрес, але точно не покращить продуктивність. Потрібна реальна перерва, яка допоможе відновити сили й почуватися краще. Це набагато ефективніше використання вашого післяобіднього часу. Прогуляйтеся, нехай навіть офісом. Настрій поліпшиться, і ви налаштуєтеся на подальші завдання.
2. Нехай втома працює на вас
Післяобідню втому можна використовувати для мозкового штурму. Саме так: ми найбільш креативні, коли втомлюємось. Велика кількість досліджень підтвердили, що творчі завдання найкраще виконувати в найменш результативний час доби. Коли ми зосереджені, на думку спадають найлогічніші рішення проблеми. Зазвичай саме це і потрібно, однак інколи потрібне нетипове, незвичне рішення. Коли ви втомлені, ймовірність, що ваше мислення буде нестандартним, набагато вища. Як зазначає психолог із Чарльстон-коледжу Сінді Мей у журналі Scientific American, «це відкриває доступ до великої кількості альтернатив та інтерпретацій і заохочує інновації й оригінальні вигадки».
3. Поспілкуйтеся з колегами
Наради, які відбуваються о 3 годині дня по вівторках, зазвичай відвідує найбільша кількість людей. Чому? Тому що це не найактивніша частина дня, та й тиждень лише почався, а отже до п’ятничних дедлайнів ще далеко. Ваші колеги також можуть відчувати післяобідню втому й шукати спосіб відволіктися. Це чудовий момент для спільної роботи й творчого вирішення проблем. Спробуйте при цьому забронювати кімнату для переговорів якнайдалі від ваших кабінетів. Навіть кілька хвилин на те, щоб туди дійти, допоможуть перезарядитися.
4. Перевіряйте й надсилайте листи, коли ймовірність, що їх прочитають, найвища
Один із менеджерів Google у листі колегам радив ділити день на 30-хвилинні проміжки, щоб знаходити час для свідомої роботи. Він також радив залишити другу половину дня для найбільш механічних завдань. Яких саме? Наприклад, для електронних листів. Перевірка пошти зранку може нанести велику шкоду результативності. Тім Ферріс, актор книги «Як працювати по чотири години на тиждень», рекомендує перевіряти пошту лише двічі на день: о 12:00 і о 16:00.
Це гарна порада ще й тому, що ви надсилаєте листи приблизно в той самий час, коли їх читаєте. Ви не єдина людина, яка після обіду шукає можливостей відволіктися і не займатися реальною роботою. Тому, як свідчать дослідження, у цей час листи відкривають найчастіше. Утім немало людей читають їх щоранку по дорозі в офіс. Це також не проблема: важливого листа можна написати після обіду, а надіслати зранку.
5. Розумно користуйтеся соцмережами
В середньому офісні працівники найчастіше відволікаються на соцмережі саме після обіду. І якщо вже зайшли на Facebook після третьої, чому б не зробити там щось корисне для роботи? Дані компанії CoSchedule показують, що найкращий час для публікацій у соцмережах — після обіду. На Facebook — з першої до четвертої дня, у Twitter — із дванадцятої до третьої, у LinkedIn — із 5-ї до 6-ї вечора, в Instagram — близько 17:00.
6. Почніть планувати завтрашній день
Автор книги «The Disciplined Leader» Джон Меннінг стверджує, що якщо виділити 10 хвилин близько 17:00, щоб спланувати подальшу роботу, це допоможе правильно розставити пріоритети на наступний день, тим самим зменшити стрес, дозволивши контролювати свій графік, а не бути його рабом. Це хороший спосіб закінчити робочий день, тому що список завдань на завтра допоможе взятися до справи вже зранку.
Отож, навіть якщо ви не займаєтеся наприкінці дня ніякою реальною роботою, а просто плануєте, це все одно час, проведений недаремно.