Ще років 5 тому уявити, що ми зможемо розглядати величезні підземні ходи під колегіумом єзуїтів у Старому місті (коледж НУХТ поруч із собором Петра і Павла), що ми будемо бачити ще не розкопаний хід у напрямку Луцького замку і думати та рахувати, як відкрити ще і його… Ні, уявити це в Луцьку навіть не бралися.
І раптом один міжнародний проект дозволив провести там роботи, відкрив неймовірні знахідки, спонукав місто бігом долучатися і – так ми фактично уже маємо крутезне підземелля під мурами колегіуму та вежі Чорторийських. Підземелля про яке ми, лучани, можемо не тільки здогадуватися (як це було), знати, а… його бачити, чіпати руками, ним ходити, розглядати і кайфувати.
* * *
Днями знайдені під вежею ходи з’єднали із підземеллями колегіуму – і тепер мережа підземних лабіринтів вражає.
Це - один із найкрутіших проектів, які втілені в обласному центрі Волині останнім часом. Зовсім скоро він буде доступним для туристів. А поки вже очищеними і облаштованими ходами могли пройтися журналісти.
Тож, ми це бачили.
Бачити на столі зі знахідками невеличкий шматочок кераміки у підземеллі – професійне щастя. На ньому згодом розпізнали унікальний герб Ганноверської династії. Хтось колись пив з цього дорогого посуду чай чи тут, чи дуже близько…
ЧИТАЙТЕ, ЯК ЦЕ БУЛО: «Земля пухом» тут звучить інакше. Як ми вежу Чорторийських розкопували. РЕПОРТАЖ
«Тут все ще триває активна реалізація проекту «Нове життя старого міста», який ми втілюємо спільно з партнерами з Польщі. Ми вже можемо бачити, що ця територія поруч із вежею змінилася радикально. Також було передбачено проектом і облаштування існуючих підвалів кляштору єзуїтів. Але відбулася у ході цих робіт така цікава подія: було виявлено майже 200 метрів квадратних підземель, щодо яких раніше взагалі не було ніяких історичних свідчень. Це, напевне, одна з найвагоміших археологічних знахідок у старому місті з часів незалежності України. Ці знайдені підземелля ми вирішили з’єднати галереєю з підземеллями, які у нас реконструюються згідно з проектом. На це виділили кошти з міського бюджету», - каже Луцький міський голова Ігор Поліщук.
Таким чином старе місто стає значно цікавішим для лучан та гостей. У ньому – плюс одна унікальна локація та перспективи майбутніх знахідок.
Над тим, аби ми могли бачити унікальності, тривалий час працює ціла команда фахівців: це і керівники проекту, і керівники підрозділів Луцької міської ради, історико-культурного заповідника «Старий Луцьк», головний археолог Волині Віктор Баюк з командою студентів СНУ ім. Лесі Українки, які працюють тут на розкопках, будівельники компанії «Житлобуд-2», які виконують низку робіт, та інші.
Вартість проекту – більше 30 млн грн. Це грантові кошти, їх автори проекту залучили на ці роботи. Галерею, якою сполучали підземелля вежі з підземеллями кляштору, будували коштом міського бюджету, на виділили майже мільйон гривень.
Для туристів локація стане доступною після завершення проекту, яке заплановане на кінець осені 2021-го. Але вже наразі можна бачити, як змінилася територія навколо кляштору, вже цього літа туристи бачитимуть старе місто іншим та цікавішим.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Відкрийте його для Мирослави. Репортаж з будинку Косачів у Луцьку. СВОЯ ІСТОРІЯ
Родзинка підземель ще й у тому, що тут реально можна перейти з ходів 18 століття у ходи 15-го, просто переступивши поріг між мурами. Свого часу археологи помітили цей прохід у стінах, а згодом зробили все, щоби він став доступним.
Начальник Волинської археологічної експедиції Інституту археології НАНУ і голова волинського осередку спілки археологів Віктор Баюк упевнено каже, що підземелля під кляшторем та вежею каже, що цей об’єкт – найбільші історичні підземелля в Україні. Подібних середньовічних ходів ВИ БІЛЬШЕ НЕ ПОБАЧИТЕ НІДЕ.
«Це наймасштабніше археологічне відкриття не лише міста Луцька, а й усієї Волині. Тут проведені безпрецедентні за масштабами досліджень роботи. Ми фактично відкрили більше 200 метрів квадратних нового підземелля вежі князів Чорторийських рубежу 14-15 століття, частини невідомих дотепер підземель колегіуму єзуїтів 18 століття і виконали завдання щодо сполучення цих нових об’єктів з існуючими. Надзвичайно цікаві речі знайдені: унікальний (навіть цілий) посуд, дуже рідкісні поліхромні кахлі з єзуїтськими символами. Тут є і галерея, які в часи Середньовіччя єзуїти не зуміли добудувати, і різноманітні кімнати та переходи, які виходять і на зовнішній двір, в район оборонного рову, і всередину у внутрішній простір. Цікавим є те, що об’єкт набуває свого первісного вигляду. Тобто ми зможемо бачити його таким, яким він задумувався єзуїтами», - зазначає археолог.
«Якщо з’єднати ці підземеллями із тими, що є під собором, то ми матимемо найдовшу в Україні екскурсію під землею. І ми це зробимо», - каже луцький міський голова.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: «Там жила моя мама». Як за СРСР відновлювали Луцький замок: спогади очевидців. СВОЯ ІСТОРІЯ
Ексклюзив. Під завісу, коли всі вже добре роздивилися стіни й майже розійшлися, Віктор Баюк показує «Першому» (як дружній партнерській команді, яка небайдужа до історії!) ексклюзив. У підземеллях вежі Чорторийських, де ще тривають роботи, де працюють хлопці-студенти з мітлами, відрами і щітками, ніхто не помітив невеликого бічного входу, який, схоже, відкрили зовсім недавно…
Там археологи вже бачать сходи, які можуть спускатися донизу. Донизу – це може означати, що нижній ярус підземель існує.
І це – найсвіжіше з розвіданого, бо розкопки тривають…
P. S.
Наразі ці підземні мури ще готують до туристичного майбутнього. У підземеллях кляштору вже є освітлення, є навіть вбиральні, облаштовують перехід до підземель сусіднього собору св. Петра і Павла.
Лишається відкритим питання про існування ще одного підземного поверху цих ходів, так званого нижнього ярусу, адже у костелі підземелля має не один поверх. І – про існування ходів до замку Любарта.
«Тут досліджено дві третини комплексу. Є цілий корпус, який виходить на замкову площу, там так само є аркові входи, раніше на площі були провали, тому, можливо, ми з часом відкриємо і той об’єкт. Це було б фантастичне відкриття… Це вже найбільші історичні підземелля України, але ми не хочемо зупинятися. Ми хочемо дати для України, для нашого міста весь комплекс цих ходів», - каже Віктор Баюк.
Ігор Поліщук слухає про перспективи і тут же зголошується ретельно вивчити питання ймовірного продовження пошуків підземель у напрямку замку. У міській раді, каже, - тільки «за» таку можливість.
Тому, ймовірно, це тільки початок…
Текст і фото: Олена ЛІВІЦЬКА
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.