Як повинні себе поводити лучани у маршрутках та тролейбусах при запровадженні електронного квитка, за якими критеріями обиратимуть оператора що встановить валідатори, та коли ж зрештою запрацює система. Аби обговорити цю тему у Луцьку вже вп’яте скликають круглий стіл.
Чи вдалось цього разу осилити всі аспекти і дійти до спільного рішення, – про це йдеться в сюжеті Сфера-ТВ.Луцьк.
Мали зібратися тричі, обговорити і винести питання на виконком. Та сьогодні це вже п’ята спроба і, вочевидь, теж не дуже вдала. Бо, зважаючи на ажіотаж, учасники – громадськість, перевізники та депутати – відвідувати цей важливий захід чомусь не поспішають.
Майже усі крісла вільні.
50 мільйонів гривень – саме стільки грошей має, так би мовити, освоїти оператор, який встановить у луцьких маршрутках та тролейбусах валідатори.
Володимир Степанов каже, що ці гроші мають повернутись виконавцю робіт за 10 років, і, вочевидь, із непоганою надбавкою, бо ж якщо оператор нічого на цьому не заробить, то яка йому вигода з цієї оборудки?
Договір оператор укладатиме з Луцькою міською радою, а значить, і кошти повертатиме мерія, а, точніше, ця кругленька сума у 50 мільйонів гривень ляже на плечі саме лучан – платників податків.
Тож у скільки лучанам обійдеться послуга тих, хто встановлюватиме валідатори, журналісти з’ясують додатково. Ще одне питання, не менш важливе – відсутність у пасажира електронного квитка. Чи погодиться водій возити людей за його відсутності?
Отже, у лучан все ж не буде вибору, і виходить так, що усіх поставлять перед фактом.
Хочеш користуватись громадським транспортом, – користуйся електронним квитком. В іншому разі – ходи пішки.
Тож на тих, хто, до прикладу, приїде із села на день до міста, вочевидь, чекає довга прогулянка Луцьком або ж недешеве таксі.
Читайте також: Назвали вимоги до фірми, яка встановлюватиме валідатори у громадському транспорті Луцька
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.