Головний патрульний Луцька Олександр Вовченко, який родом з Київщини, за півтора року керування поліцейськими міста добре вивчив особливості злочинності по-луцьки. Що він думає про п’яних водіїв, чи беруть нові поліцейські хабарі і чому він з 2015 року не був у відпустці, - про це та багато іншого ми розпитали у Олександра Вовченка за чашкою ароматної кави.
- П’яні водії за кермом є потенційними вбивцями. Чи багато таких затримали на вулицях міста?
- Так, нашою найбільшою проблемою на дорогах є нетверезі водії. Ми нещодавно відзняли соціальний ролик на цю тематику, у якому йде порівняння, що п’яний водій – це те ж саме, що людина, яка не вміє користуватися зброєю, це дійсно вбивця на дорозі. Найбільша кількість загиблих і потерпілих у ДТП – з вини водіїв в стані алкогольного сп’яніння. Навіть збільшення штрафів їх не зупиняє. Людина, яка їздила п’яною за кермом один раз, сяде за кермо і вдруге. Згідно статистики, з початку року затримали 430 водіїв в стані алкогольного сп’яніння, це ті, які перший раз впіймалися за всю свою водійську кар’єру. 45 - ті, що вдруге. На третьому разі затримали 4 людини. Понад 230 осіб позбавлені прав керування з всіх 430, судові рішення вже є. Звісно водії намагаються затягувати цей процес, підключають адвокатів….
- А як справно вони сплачують штрафи? Адже для пересічного лучанина – це немаленька сума 10, 20 тисяч гривень?
- На даний момент сплачено понад 200 тисяч гривень штрафів. Якщо протягом 15 днів вони не сплачують, то штраф подвоюється. Але я не думаю, що штрафи цих людей зупинять. Гроші - це папірці, які для когось є життєвою необхідністю, а для когось це ще одна річ, якою можна похизуватися і просто розкидатися, в тому числі для сплати штрафу. Я вважаю, за водіння в алкогольному сп’янінні потрібно відкривати кримінальну справу. Коли людина отримає строк, хай права залишаються при ньому, але вже на зоні. Розумієте, в нас поки людина не обпечеться, то не зробить висновків.
- Часто бувають ситуації, коли патрульні когось затримують чи починають складати протокол про порушення правил дорожнього руху, а людина в цей час кудись телефонує, намагаючись «парєшать». Що ви говорите своїм підлеглим, як вони мають діяти в цій ситуації?
- Перші півроку діяльності нової поліції ми не просто промивали мізки патрульним, а налаштовували їх на те, що люди чекають від них професійних дій. Бо для чого ж тоді ця реформа була проведена? І головне завдання - звести до нуля корупцію. Ми щодня наголошували патрулям про те, що ми не маємо права споганити свою форму, честь, тому що ми всі давали присягу. Ми, як люди в погонах, ми – офіцери, а їх 85% від усіх патрульних.. Не треба за якихось 100 доларів паплюжити себе. Я просто не пам’ятаю точно статистики, але, здається, задокументовано більше 10 випадків, коли поліцейським пропонували хабар. Розмір був абсолютно різний.
- Це самі поліцейські документували факт дачі хабара?
- Так, є певна процедура, якщо патрульному пропонують неправомірну вигоду, він це документує на свою боді-камеру, викликає слідчо-оперативну групу, внутрішню безпеку, які складають нормативні акти. Грошові кошти вилучають в якості речових доказів. І вже потім на людину складається відповідний протокол за корупцію. Ця справа потрапляє в суд і вже там суддя вирішує, яке покарання призначити.
- А зазвичай яке покарання?
- Штраф. Але там суми не 250 грн, як за адмінпорушення, бо це вже кримінальне правопорушення. В якості того, щоб патрульні розуміли, що вони йдуть правильним шляхом, ми їм даємо премію в рівнозначній сумі, яку їм пропонували як хабар. В нас є один екіпаж патрульних, яким два вечора підряд пропонували неправомірну вигоду в розмірі 100 доларів. Це було задокументовано. І ми дали їм премії по 2500 гривень кожному. Звичайно, якщо патрульним запропонують 10 тисяч доларів, то я навряд чи зможу дати їм такі гроші.
- Чи відрізняються методи роботи нової патрульної поліції від колишніх ДАІшників? Ваші підлеглі також сидять в засадах і вискакують з кущів?
- Ні (сміється, - Авт.), від колишніх ДАІшників можна багато чого і професійного взяти, не все там було так погано. Основна відмінність у тому, що патрульний поліцейський реагує абсолютно на всі повідомлення, які пов’язані з безпекою дорожнього руху і громадською безпекою. А найбільша відмінність – екіпаж несе патрулювання безперервно. Він не може стояти на місці, тільки якщо це не передбачено якимось планом.
- Зараз знову триває набір до луцької поліції. З чим це пов’язано?
- Те, що у нас буде скоро поповнення кадрів, – це так. Але це не лише через плинність кадрів. Нестача патрульних була з самого початку. У Луцьку передбачалось набрати 200 патрульних, але із навчальної бази випустилось всього 164. Деякі під час навчання відсіялись, тому що почали трохи хуліганити. Новим набором ми розраховуємо поповнити ту нестачу чисельності, яка є, плюс сформуємо додаткові патрулі, щоб максимально охопити місто. Тому у Луцьку додасться ще 109 поліцейських. Можливо, ми організуємо піші патрулювання чи на велосипедах.
- Які райони в Луцьку залишаються злочинними?
- Завжди «рибними» місцями правопорушень є масове скупчення громадян і житлові райони. 40-й, 33-й, центральна частина міста не так сильно, але теж часом «включається», район Київського майдану. Чому? Бо є багатоповерхівки, території з легкодоступними підвалами. У літній період пік злочинів припадає на денну пору, коли більшість людей на роботі. Буває, що залишають вікна відкритими для провітрювання, а в результаті стають легкою наживою для грабіжників. Що стосується крадіжок з автотранспорту, то вони теж найчастіше трапляються у спальних районах, але вже уночі. Власники це помічають вже вранці. Про таке поняття як гарячі сліди можна забути. За 3 години вже можна бути в Києві і продавати вкрадене.
- У вас важка, виснажлива робота. Яким чином ви відпочиваєте? Знаємо, що колись ви займалися боротьбою, стрільбою…
- Я у відпустці не був ще з 2015 року, але у мене є земельна ділянка, на якій мені подобається проводити час. Я люблю працювати руками. Після роботи, якщо є час, їду на ділянку, щось майструю, копаю, перекладаю з місця на місце. Фізично воно виснажує, але морально відволікаєшся від міста, від кабінетної суєти.... Спортом не так часто зараз виходить займатись, бо для цього потрібна спеціальна програма. Спорт у мене на ділянці. Стрільбу не покинув і раз на місяць, щоб не втрачати навики, стріляю як з гвинтівок з оптичним прицілом, так і пістолетів.
«Патрулювала» з головним поліцейським Луцька Ірина Костюк
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.