Ненависть до себе: як позбутися цього почуття

Ненависть до себе: як позбутися цього почуття

Перешкоди на нашому шляху часто виникають через глибинну ненависть до себе. Соціальний психолог Шарль Ройзман вказує п’ять явних ознак ненависті до себе і способи, які допоможуть позбутися від цього несвідомого почуття і стати нарешті цільними.

Ненависть до себе – почуття, яке ми рідко усвідомлюємо, – розповідає Шарль Ройзман. – По-перше, воно настільки неприємне і руйнівне, що ми його витісняємо. По-друге, стикаючись із труднощами, ми найчастіше думаємо, що їх причиною стали інші люди або несприятливі обставини. Нам важко визнати, що вони викликані нашими внутрішніми проблемами і тим, що ці проблеми створює: негідним ставленням до самого себе.

Чому ми говоримо про ненависть, а не про нестачу впевненості в собі або занижену самооцінку? «Тому що це абсолютно певне почуття, що викликає спотворене уявлення про себе як про чудовисько: ми усвідомлюємо себе цілком як поганих, неадекватних, ні на що не придатних».

Огидна істота, яку ми будь-якою ціною хочемо приховати від оточуючих і від самих себе, – насправді поранена істота: у дитинстві члени сім’ї або навколишні катували нас, роздирали глузуванням, безупинними звинуваченнями, відстороненням, відкиданням і поганим поводженням, і все це змушує нас як і раніше соромитися самих себе.

Пережите в минулому насильство змушує нас думати, що ми весь час робимо щось неправильно, змушує відмовлятися від себе на користь інших або підкорятися тим, хто вселяє нам страх. Адже в більшості випадків у нас навіть немає ясного усвідомлення того, що ми пережили. І замість того, щоб собі поспівчувати, ми продовжуємо погано себе обходити і вважати себе жалюгідними.

Чи дійсно я винен, я відчуваю себе винуватим, тому що мені регулярно вселяли почуття провини?

По суті, ненависть до себе – це любов, яка зазнала розчарування і перетворилася на свою протилежність. Через травму ми не можемо стати тим, ким ми сподіваємося бути. І ми собі цього не вибачаємо.

Наші уявлення про себе не можуть не позначатися на нашому житті. Але якщо ми їх намацаємо і зрозуміємо, у нас з’явиться шанс від них звільнитися.

Шарль Ройзман пропонує три шляхи до зцілення:

«По-перше, подивитися, як ми ставимося до інших – вимогливо, критично, – щоб краще зрозуміти, як ставилися до нас.

По-друге, виявити наші негативні уявлення про себе і спробувати зрозуміти, звідки вони взялися.

По-третє, що найважливіше, – навчитися розрізняти фантазії та реальність: чи виправдані закиди, які я собі адресую? Дійсно я винен чи я відчуваю себе винуватим, тому що мені регулярно вселяли почуття провини?

Потрібно в якийсь момент вступити в боротьбу з самим собою і перестати заздалегідь засуджувати себе. Розпізнавши ознаки ненависті до себе в різних сферах життя, ми зможемо спокійніше приймати свої недоліки, так само як і свої переваги».

Читати далі


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Залишити коментар
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина Як долати стрес: 7 порад від найуспішніших людей
Наступна новина А ви переводите свої вікна на «зимовий» режим?
Останні новини
Схожі новини

Публікації відсутні