![Топ-3 найбільш неприємних речей на війні. Відповідь захисника](https://pershyj.com/uploaded/images/thumbs/630x480/yr/je/PuapoXCpSQulrKKJkNt3cStEsuBh1BTrDBLGWzqU.jpeg?v=2)
Артем на позивний «Тьома» – з Великої Новосілки. У мирний час працював системним адміністратором. Зараз він – солдат взводу БпАК 105 батальйону 109 ОБр ТрО.
З березня 2022 року служив водієм, грузив б\к, після чого одразу сідав за кермо, пишуть на сторінці бригади.
Потім близько року – піхотинцем у стрілецькій роті. Далеко не найлегші випробування, зважаючи на проблеми з хребтом і обмежену придатність у мирний час. Проте відчуття братерства, розуміння необхідності своєї роботи та адреналіновий двіж на початку повномасштабного вторгнення допомагали все переносити.
Топ-3 найбільш неприємних речей на війні за версією Артема – це відсутність сну, велика кількість важкої фізичної роботи, а також перші обстріли (особливо КАБи).
Влітку 2022 року, будучи з батальйоном на відновленні, «Тьома» пройшов курси керування БПЛА (Autel, Mavic). А у березні 2023 року нарешті з'явилась можливість застосувати здобуті навички – у ротах сформувались екіпажі, які вели розвідку за допомогою так званих «весільних» дронів.
Ось, що «Тьома» згадує про ці часи:
По одному екіпажу було з кожної роти, з розвідки. У нас було три екіпажі, які вели розвідку та дорозвідку, а також робили ураження скидами з «мавіків». Ми проявили ініціативу, вивчились. Командування підтримувало, тому що ми одразу могли бачити значно більше і значно далі. Бачили маршрути пересування противника, з'явилась ситуативна обізнаність. Забезпечували нас волонтери, згодом з'явились поставки з бригади. В основному - «мавіки», трохи менше – «аутелі».
У вересні 2023 року «Тьома» разом із побратимами починають застосовувати FPV-дрони. Цьому передували місяці самостійного вивчення усіх тонкощів та нюансів справи у вільний від роботи час. Тобто замість відпочинку.
«Тьома» згадує про перехід на FPV-дрони:
Ми хотіли захистити піхоту, тому почали вивчати пілотування, налаштування, ремонт і конект. Було важко пов'язати всі ці речі в одну картину. Все бралося з інтернету, з YouTube, з якихось пабліків. Перші кроки – це купа нервів та порізані пальці, купа дзвінків. Часто їздили в інші підрозділи, переймали досвід. Комплектуючі купували в Україні. Наприклад, спочатку плат ініціації (пристрій, що відповідає за активацію заряду) у нас не було. Викручувались кустарно. Тому що нам дуже потрібно було показати, що це дійсно ефективний предмет ураження.
Про перші вильоти на FPV-дронах:
Перший раз був дуже стресовим. Ми припустились декількох помилок. Наприклад, не розрахували заряд батареї. Крім того були промахи по техніці безпеки. На щастя, без наслідків. Все це ми врахували у подальшому. Тоді я вразив ворожі антени. Наступний раз у той же день ми влучили по бліндажу. По відчуттях – чистий кайф! Ці відео завжди зі мною.
Після цього «Тьома» пройшов ще одні курси пілотування в академії Dronarium. Успішне застосування нових засобів ураження дозволило масштабувати підрозділ. Це стало в нагоді під час російських штурмів у Красногорівці. Тоді «Тьома» разом з напарником за допомогою FPV-дронів допомогли відбити механізований штурм, знищивши декілька одиниць броньованої техніки та декілька десятків особового складу противника.
Ось, що «Тьома» згадує про цей день:
Ми працювали удвох, мали запас дронів. Двадцять дронів: проти піхоти, фугасні та кумулятивні. І ми почали вибивати піхоту. Дуже чітко працював також суміжний підрозділ. А коли пішла друга хвиля на техніці, то круто спрацювала наша мінометка і першу ж БМП противника «поховала» у посадці. Друга БМП почала розвертатись, і ми вразили ціль цю БМП згори разом з піхотою. Наздогнали ми техніку аж в сусідньому селі, де й знищили.
Після такого міцного відбиття механізованих штурмів на цих позиціях не було. Сьогодні Артем продовжує працювати та удосконалювати свої навички пілота FPV. Каже, роботи багато, а рук не вистачає. У підрозділі є ще достатньо вакансій. Якби їх заповнити, ефективність теж одразу зросла б.
Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.