«Винні мусять піти з посад». Волинські депутати про епопею з 300% надбавки медикам

«Винні мусять піти з посад». Волинські депутати про епопею з 300% надбавки медикам
Сесійна зала Волинської обласної ради

Поки міністр охорони здоров’я Максим Степанов чи не щодня заявляє – гроші для 300% надбавок до зарплат медикам вже давно в регіонах і повинні бути виплачені, більшість волинських медичних працівників ще не отримали жодних додаткових виплат.

Пощастило лише тим, де про надбавки подбала місцева влада. А от в обласній інфекційній лікарні, яка першою на Волині почала приймати хворих на коронавірус, отримали не 3 додаткові зарплати, а до 80% надбавки лише за ті години, які медики провели безпосередньо з пацієнтами.

По всій країні розгортаються протести медичних працівників, які працюють в небезпечних умовах, 2 місяці слухають обіцянки про високі зарплати, але так і не бачать їх.

«Перший» поцікавився у депутатів Волинської обласної ради, хто, на їхню думку, винен у цьому та що можна зробити, щоб вирішити проблему.

Читати також: Де поділися карантинні надбавки медикам? Як ми шукали 300% до зарплати

Ірина Вахович, голова обласної ради та депутатської групи «Тільки разом»:

«Те, що гроші вже перерахували регіонам, це неправда. Я уважно перевіряла по всіх напрямках. Можливо, документ підписаний, але президент не знає, що фізично гроші ще не в регіонах.

Коли я побачила інтерв’ю міністра охорони здоров’я, я була, м’яко кажучи, здивована. Я щодня моніторю ситуацію і впевнено можу сказати – гроші ще не зайшли.

Я думаю, що найближчим часом проблема вирішиться. Переконана, що медики отримають усі надбавки. І не за години з хворими, а за місяці роботи. Знаю, що головний лікар обласної клінічної лікарні вже збирав колектив і заспокоював – гроші обов’язково будуть.

Сьогодні, зокрема, стало відомо, що за березень ми можемо заплатити надбавки медикам за рахунок грошей, які раніше вдалось зекономити на комунальних платежах, а також за рахунок залишків березневої субвенції. А вже за квітень надбавки виплачуватиме Національна служба здоров’я України. Мова йде саме про оклади, а не певні години роботи. Сподіваюсь, до кінця наступного тижня це відбудеться».

Олександр Омельчук, голова фракції «УКРОПу»:

«Ми на боротьбу з коронавірусом ще в березні виділили 60 мільйонів гривень. Тобто обласна рада свою функцію виконала на 100%, а держава зволікає. Немає чіткої програми, на місцях немає голів районних державних адміністрацій – вакансії заповнені лише на 50%. Рік президентства минув, а менеджмент кульгає. Потрібно звернути увагу на вертикаль президентської влади.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Погуляйко і його люди. Хто є хто у кабінетах Волинської ОДА

Другий аспект – місцеві бюджети виділили гроші на надбавки, але ж вони повинні бути з державного бюджету. В уряду немає чіткої програми, як це повинно працювати. Шмигаль (Денис Шмигаль – прем’єр-міністр України, - ред.) зі своєю недолугою командою винен у ситуації, що склалась. Кошти є? Видайте їх людям, які стоять на передовій боротьби з коронавірусом.

Заяви Міністра охорони здоров’я Степанова про те, що гроші вже передали на місця, коли цього насправді не відбулось, якраз свідчать про те, що немає спеціалістів. Коли ставлять незрозумілих людей на посади, маємо відповідну якість.

Ми всі розуміємо, що в обласному бюджеті буде величезний дефіцит коштів, тому що бізнес закрився на карантин. Те, що могли зробити, ми вже зробили – виділили 60 мільйонів гривень. Волинська область – дотаційна, у нас немає великих потужних підприємств, які могли б наповнити бюджет.

Думаю, область повинна звертатись до президента, прем’єр-міністра, щоб не вводили людей в оману. Якщо не справляєтесь зі своїми функціями – будь ласка, не робіть цирку – звільняйте свої місця і набирайте нових міністрів».

Володимир Бондар, голова депутатської групи «Патріоти Волині»:

«Як на мене, це ситуація, яка не повинна залишитись без уваги. Влада повинна показати, хто вона – набір випадкових людей чи все ж влада.

Якщо посадовці на усіх рівнях говорять, що треба всі ресурси залучити на боротьбу з коронавірусом, то одним з найважливіших напрямків є фінансова підтримка тих, хто на передовій, тобто медиків – від санітарок і до головних лікарів. Є позиція президента, уряду, але, на жаль, крім слів, нічого не відбувається.

Я вважаю, що кожна проблема, в тому числі ця, повинна мати ім’я та прізвище людей, які саботують роботу. Вони повинні понести покарання і не тільки у вигляді звільнення з посад, а й більш серйозні.

Якщо імена винних нам невідомі, то відомі інші імена – Володимира Зеленського, Юрія Погуляйка, Дениса Шмигаля. Якщо вони не знайдуть відповідальних, то повинні самі ними стати.

Але також не можна чекати подачок від влади і ховати голову в пісок. Органи місцевого самоврядування повинні приймати рішення про виплату коштів медикам. Напевно, обласна рада теж таке рішення повинна ухвалити. Ми сконцентрували більше 60 мільйонів гривень на боротьбу з коронавірусом і вважаю, що з цих коштів потрібно виділити гроші на зарплату медиків. А, якщо влада все ж розродиться і направить державні кошти, то вони мають бути використані на інші програми».

Михайло Імберовський, голова бюджетної комісії:

«Як голова бюджетної комісії, можу впевнено сказати – субвенції, про яку говорить міністр, головний санітарний лікар, прем’єр-міністр, в регіон не надійшли.

Якби вона надійшла, ми мусили б на бюджетній комісії проголосувати за прийняття цих грошей в обласний бюджет. Востаннє субвенція була ще в березні, але тоді не йшлося ні про які надбавки для медиків, які працюють з хворими на коронавірус. Це були гроші для хворих на цукровий діабет, на підтримку деяких медичних закладів. На зарплати грошей там не було.

З обласного бюджету ми частково виплачували надбавки. Але не 300%, бо це не наше рішення було.

Зараз є велика проблема. Лікарі вимагають грошей, бо їм з усіх боків говорили – буде вам 300%. Зараз з членами бюджетної комісії ми думаємо, як їх виплатити за кошти обласного бюджету, тому що не можемо чекати, поки їх з Києва перерахують. Управління охорони здоров’я рахує, скільки медиків залучені до боротьби з коронавірусом.

До того ж є наказ Міністерства охорони здоров’я, який каже платити надбавки не за повний місяць, а за певні години, які медик провів з хворим. Але, якщо лікар «швидкої» контактував з хворим годину, це не означає, що в нього менші шанси заразитись, ніж в того, хто контактував 8 годин. Позиція депутатів – це некоректно.

Думаю, ми ухвалимо рішення наступного тижня, не чекаючи коштів з Києва».

Анатолій Вітів, голова фракції «Свобода»:

«Обласна ради зробила все, що від неї залежить, знявши 60 мільйонів гривень з важливих програм і перекинувши їх на боротьбу з коронавірусом.

Центральна ж влада, в тому числі Зеленський, прем’єр-міністр, міністри охорони здоров’я, які міняються, багато говорять, але реальних кроків для вирішення проблем не роблять. Вони все переклали на місцеві бюджети, а державні гроші витрачають хіба що на особистий піар: як вони зустрічають літаки чи піднімають зарплати медиків на 300%. Насправді ж вони їх не виплачують.

Наша позиція – однозначно потрібно підвищувати зарплату медикам, особливо тим, які стикаються з коронавірусом. Але не так, як планує ОДА: якщо ти був пів години біля хворого, значить і отримаєш надбавку за ці пів години. А решта часу? Якщо медик працює у відділенні з хворими на коронавірус, він стикається з ними протягом усієї зміни. Вираховувати хвилини чи години неправильно.

Думаю, поки центральна влада не виділила гроші, якщо вона взагалі збирається це робити, потрібно забезпечити медицину за рахунок обласного і місцевих бюджетів. Можливості нашого бюджету, звісно, невеликі. Але навіть з тієї невеликої суми, я вважаю, ми повинні виділити кошти. Для цього потрібно зібрати бюджетну комісію.

Моя позиція – якщо ми не вирішимо проблему фінансування медиків, ми ніколи не вирішимо проблему коронавірусу».

Костянтин Зінкевич, голова фракції «Самопоміч»:

«Нам відомо, як обласна рада може впливати на обласну державну адміністрацію. Кажу це з іронією, бо адміністрації обласна рада часто не указ.

Вчора і міністр охорони здоров’я, і президент сказали, що гроші пішли від держави, а затримались на рівні ОДА через те, що вони керуються якимись старими циркулярами. Я думаю, проблема в узгодженості на президентській вертикалі. Я бачу тут не політичну, а задавнену бюрократичну проблему. Обласна рада може впливати тільки зверненнями до здорового глузду.

До мене також звернувся колектив станції переливання крові про те, що їх змушують писати заяви на відпустки за власний рахунок. Звернусь до обласної ради, щоб ми втрутились і в цю ситуацію. Коли постане питання про нестачу компонентів крові, ми це дуже відчуємо. Це стратегічне підприємство. Виходить, вся медицина недоотримує гроші – ситуація наростає, як сніговий ком».


Бажаєте читати першим найважливіші новини Луцька та Волині? Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram! Також за нашим сайтом можна стежити у Facebook, Google+ та Instagram.

Показати коментарі (1)
#БудьПершим — підписуйся на нас у соцмережах:
Попередня новина За добу в світі зафіксували понад 90 тисяч нових випадків COVID-19
Наступна новина Верховна Рада підтримала обов'язкове масове тестування на коронавірус
Останні новини
Схожі новини